V diskusii o zavedení lokálnej meny sa rozobrali fungujúce príklady. Prítomný bol aj primátor, ktorý zavedenie banskobystrickej meny nevylúčil.

V nedeľu sa v priestoroch historickej Radnice uskutočnilo verejné podujatie na tému „Koniec Eura alias je čas pripraviť sa na komunitnú menu?“ Na stretnutí sa zišlo viac ako 100 obyvateľov nielen z Banskej Bystrice, ale aj celého slovenska. Podujatie sa uskutočnilo pod záštitou primátora Petra Gogolu a zaujímavých prednášajúcich hostí. Akciu iniciovala mimovládna nezisková organizácia Aliancia nezávislých.

Podujatie moderoval Martin Klus, ktorý upriamil pozornosť na to, že „je to trend v celej Európe a vzhľadom na ambície nášho regiónu si jednoducho nemôžeme dovoliť zostať v podobných témach pozadu.“ Nadviazal na neho úvodom do problematiky jeden z iniciátorov tejto akcie Róbert Huran, ktorý okrem iného uviedol, že keďže sa „lokálne meny čoraz častejšie začínajú zavádzať po celom svete, tak má táto iniciatíva rozhodne svoje rácio“.

Následne sa prezentovali projekty ako konkrétny príklad zavedenia lokálnej meny v južnom Londýne (pripravil Marek Lukačovič), kde mali len pár rokov dozadu takmer 60% nezamestnanosť a vysokú kriminalitu. Dnes je to minulosť a zavedenie lokálnej meny, ktoré bolo taktiež iniciované občanmi, pomohlo riešiť aj tieto problémy a v istom zmysle aj sociálny zmier.

Obrovský záujem vyvolal aj konkrétny príklad zavedenia prvej lokálnej meny na Slovensku – tzv. Širockého Sokola a to v obci Široké, ktorý odprezentoval sám starosta tejto obce – Ing. Stanislav Bartoš.

Ďalej boli predstavené konkrétne projekty od Daniela Marka – Budúcnosť peňazí – komunity vydávajú svoje peniaze. Projekt Glote – sociálno-ekonomická platforma pre komunity od Ľubomír Harmanovského a úvodnú časť zavŕšila prezentácia na tému Sociálna udržateľnosť lokálnych ekonomík od Róberta Jankovicha.

V druhej časti podujatia prebiehala moderovaná diskusia do ktorej sa zapojili viacerí občania. Primátor Peter Gogola sa vyjadril na margo perspektívneho zavedenie lokálnej meny: „Pre túto chvíľu sa mi to zdá, povedzme sľubné

V záujme ďalšieho pokračovania alebo aspoň priblíženia sa k lokálnej mene v Banskej Bystrici organizátori plánujú zostaviť databázu ponúk a potrieb občanov a firiem, ktorá by mohla byť prvým krokom k zavedeniu lokálnej meny.

Audiozáznam aj videozáznam z podujatia bude v najbližších dňoch k dispozícii na webovej stránke Aliancie nezávislých.