Banskobystrické Občianske združenie EnviroFuture pozýva Banskobystričanov na septembrové dobrovoľnícke brigády a podujatia. Začínajú sa už dnes brigádou a piknikom pred bývalým kinom Hviezda.

EnviroFuture_tyzden dobrovolnictva 2016

„V rámci Týždňa dobrovoľníctva, 16. až 22. septembra, zorganizujeme viacero dobrovoľníckych brigád. V spolupráci s ďalšími banskobystrickými organizáciami štartujeme už v piatok 16. septembra o 14. hodine brigádou pred bývalým kinom Hviezda. Spravíme nové paletové lavičky, namaľujeme ich sviežimi farbami, natreme kovové zábradlia a pätky lámp, odstránime burinu zo schodov a betónových častí,“ uvádza Eva Ščepková z organizácie EnviroFuture.

V ďalších dňoch, od nedele 18. do utorka 20. septembra, spoločne s dobrovoľníkmi vysadia trvalkové záhony pred ekonomickým internátom, urobia prírodný chodník pri mozaikovej fontáne na Triede SNP a upravia betónové kruhy pri bývalej soche Lenina. Organizátori pripravili tiež osvetové podujatia zamerané na podporu udržateľnej mobility počas Európskeho týždňa mobility a vzdelávacie podujatie s podtitulom Vtáctvo na Sídlisku.

Program

Sobota 17. september, 10:00 – 13:00 hod.

Tvorba prírodného chodníka pri fontáne a dokončenie mozaiky na fontáne (parkovisko pri Tr. SNP 53).

Nedeľa 18. september, 10:00 – 12:00 hod.

Úprava betónových kruhov (Nám. Slobody 4, pri bývalej soche Lenina).

Utorok 20. september, 10:00 – 16:00 hod.

Výsadba trvalkového záhona, dokončenie prírodného chodníka (Študentský domov, Tr. SNP 53).

Štvrtok 22. september, 9:00 – 11:00 hod.

Envirovzdelávanie pre žiakov a študentov o ochrane životného prostredia, s podtitulom Prečo je lepší bicykel ako auto (Nám. Slobody).

Utorok 27. september, 18:00 – 19:00 hod.

Vzdelávacie podujatie Vtáctvo na Sídlisku. Dozviete sa, kto sú naši operení susedia, čakajú na vás ukážky pozorovacej techniky a naučíte sa rozpoznávať spevavce. Pripravené bude aj prekvapenie a pekné darčeky (Klub HaD, Horná 95).

Občianske združenie EnviroFuture sa venuje environmentálnemu vzdelávaniu a zveľaďovaniu verejných priestorov. V minulom roku si vybrali banskobystrické Sídlisko, doplnili v tejto lokalite lavičky, smetné koše, namaľovali 59 lavičiek a zrealizovali prvú etapu skrášlenia starej nefunkčnej fontány. Začiatkom roka v spolupráci s SOS/BirdLife Slovensko osadili 12 vtáčích búdok. Projekt Skrášlime spoločne Sídlisko, ktorý je pokračovaním minuloročného projektu, je realizovaný vďaka programu Spojme sa pre dobrú vec Nadácie Orange. Projekt je zameraný na zatraktívnenie a zlepšenie možnosti aktívneho trávenia voľného času pre obyvateľov Sídliska v Banskej Bystrici, a to nielen pre mladých ľudí, rodiny s deťmi, ale aj študentov a seniorov. V rámci projektu sa zrealizuje 10 dobrovoľníckych brigád, počas ktorých vznikne trvalkový záhon, opravia sa staré kvetináče a skrášlia sa staré betónové kruhy. Súčasťou projektu je aj zorganizovanie architektonickej súťaže, kultúrnych a osvetových enviropodujatí, susedských piknikov a burz. V letných mesiacoch sa konala susedská burza spojená s detským predstavením Polepetko od Divadla Clipperton a folkový koncert Martina Geišberga.