Brazílske Jiu-Jitsu je bojový šport, v ktorom sa aj menší a fyzicky slabší človek dokáže vyrovnať silnejšiemu súperovi, dokonca mu aj dominovať. Banskobystrický športový klub Firegym znovu otvára tréningy brazílskeho Jiu-Jitsu pod vedením držiteľa hnedého opasku Thiaga Lopes de Araujó z Brazílie.

Držiteľa hnedého opasku v brazílskom Jiu-Jitsu (džiu-džicu) už možno považovať za majstra svojho remesla. Cesta po prvom, bielom páse, k druhému, modrému, trvá dva až tri roky neustáleho tréningu. Pokračovanie k fialovému pásu je kratšie a cesta od hnedého opasku k najvyššej méte – čiernemu, je najkratšia.

Jiu-Jitsu, v Brazílii známe ako umenie lámania kostí

Thiago Lopes de Araujó získal svoj hnedý opasok od od trénera Matheusa Messiasa v Brazílii. Už ako deväťročný začal trénovať judo a v sedemnástich rokoch prešiel na Jiu-Jitsu. Má titul vicemajstra Brazílie v jude a je šesťnásobným majstrom štátu Alagoas, tiež v jude. V rozhovore s Thiagom sme sa dozvedeli aj to, že jeho manželka je Banskobystričanka.

Ako ste sa dostali na Slovensko, do Banskej Bystrice?

Moja manželka je Slovenka, pôvodom z Banskej Bystrice, preto som sa vždy o túto krajinu veľmi zaujímal, aj napriek ťažkostiam s jazykom. Nasťahovali sme sa do Prahy, a to práve v období, kedy pandémia ochorenia Covid zasiahla svet. Snažili sme sa vrátiť do Brazílie, ale v tom čase boli lety pozastavené. Preto sme sa rozhodli ísť do Banskej Bystrice, kde bývajú rodičia mojej manželky. Stretli sme sa tu s Martinom a Beou Belákovcami z klubu Firegym a tak sa začal náš projekt učenia brazílskeho Jiu-Jitsu v Banskej Bystrici. Veľmi ma to teší, pretože vďaka vlastníkom a trénerom má klub Firegym vysokú profesionálnu úroveň, čo sa odzrkadľuje priamo na športovcoch, ktorí tu trénujú.

Od detstva ste sa venovali judu. Kedy ste sa začali učiť brazílske Jiu-Jitsu a v čom je toto bojové umenie iné ako judo?

Judo som začal trénovať v deviatich rokoch a Jiu-Jitsu v sedemnástich. Myslím si, že jedno bojové umenie dopĺňa to druhé. V skutočnosti Jiu-Jitsu začína tam, kde judo končí. Obidve umenia pozostávajú z hodov, pák na ruky a škrtení. Avšak judo sa venuje viac boju v stoji, kým brazílske Jiu-Jitsu sa zameriava na boj na zemi a dáva dôraz na dominanciu nad súperom a na využitie ukončovacích techník, až kým sa súper nevzdá. Obidve umenia majú pôvod v Japonsku pri zakladateľovi moderného juda profesorovi Kanó Džigoró. Ale brazílske Jiu-Jitsu, tak ako ho poznáme v súčasnosti, vzniklo v Brazílii, keď Micujo Maeda, žiak profesora Kanó Džigoró, bol na turné po Severnej a Strednej Amerike a po prvýkrát predstavil judo na tomto kontinente. Jeden z jeho žiakov, Carlos Gracie, mal chudého chorľavého brata, ktorý sa volal Hélio Gracie a vypracoval vlastnú techniku, založenú na pákach a útokoch, ktoré využívajú celú váhu tela, vlastného a súperovho. Tak vzniklo brazílske Jiu-Jitsu, v Brazílii známe ako umenie lámania kostí.

Je to realistická forma boja a zápasu

O brazílskom trénerovi Thiagovi a o Jiu-Jitsu sme sa porozprávali aj s hlavným trénerom banskobystrického klubu Firegym Martinom Belákom.

Ako došlo k spolupráci Firegymu s Thiagom, kde ste prvý raz stretli?

S Thiagom sme sa zoznámili vlastne z jeho iniciatívy, pred dvomi rokmi žil v Banskej Bystrici s manželkou, počul o našom klube a prišiel sa pozrieť na tréningy. Navrhol nám spoluprácu, ktorá bola pre nás veľkou príležitosťou. Vtedy začal u nás vo Firegyme viesť tréningy brazílského Jiu-Jitsu. Bohužiaľ, kvôli lockdownu sme nemohli trénovať. Teraz je Thiago späť a tréningy pod jeho vedením znovu pokračujú, z čoho sa veľmi teším, lebo je to výborný tréner a má skvelý prístup k ľuďom.

Dokedy bude Thiago trénovať vo Firegyme?

Vrátil sa len nedávno, tréningy bežia tretí týždeň a dúfame, že tu ostane a brazílske Jiu-Jitsu budeme môcť rozvíjať u nás na veľmi vysokej úrovni. Je to momentálne veľmi populárny bojový šport, hlavne kvôli MMA (Mixed Martial Arts), ale páči sa nám na ňom to, že je v podstate vhodný pre každého, pre bojovníkov, úplných začiatočníkov, malé deti aj starších ľudí. Nie je to agresívna forma boja a techniky, je založená na princípe, že aj fyzicky slabší súper dokáže dominovať nad silnejším a väčším súperom. Osobne sa mi páči hlavne preto, lebo je to realistická forma boja a zápasu, nie je to viera v nejaké tajné bojové umenie… ale tie veci reálne fungujú.

Ako vyzerá tréning brazílskeho Jiu-Jitsu?

Tréning trvá hodinu. Začína, samozrejme, rozcvičkou. Po nej tréner rozdelí členov do dvojíc a vysvetľuje rôzne techniky, pričom sa venuje aj úplným nováčikom, ktorí tieto základy ešte neovládajú. Niektorí chalani a dievčatá v našom klube, čo už trénujú dlhšie, vedia vysvetliť techniky boja aj pomôcť. Technikám je venovaná väčšia časť tréningu. Na záver tréningu sa robí kontrolovaný sparring, kde si môžu trénujúci vyskúšať, či im to, čo sa naučili, funguje.

Jiu-Jitsu ako sebaobrana aj pre ženy a deti

Ako sme už spomenuli, v súčasnosti je tréning brazílskeho Jiu-Jitsu základom boja na zemi v MMA. Ide o to, že aj menší, fyzicky slabší človek sa vďaka pákam a škrteniam ako aj vďaka využitiu svojej rovnováhy dokáže v zápase na zemi vyrovnať, ba dokonca dominovať ťažšiemu súperovi. Preto je brazílske Jiu-Jitsu aj výbornou sebaobranou pre ženy a dievčatá. A, pravdaže, aj pre deti, ktoré sa na tréningoch hravou a zábavnou formou naučia základy boja a sebaobrany na zemi.

„Bojové športy sú výbornou voľbou športu pre malé deti. Prihlásiť dieťa na bojový šport akým je brazílske Jiu-Jitsu alebo thajský box neznamená, že sa dieťa bude na tréningu stále biť. Ide o veľmi komplexné športy, ktorých trénovaním sa zlepší koordinácia, kondícia, sila, rýchlosť, šikovnosť a obratnosť. Navyše sa pri nich využíva celé telo. Preto deti, ktoré sa venujú týmto športom, nemávajú časté zranenia z opotrebovania kĺbov a šliach. Techniky sa deti učia jemnou formou, pri ktorej sa nebijú a navzájom si neublížia. Výhodou je nielen to, že sa naučia brániť sa, ale získajú zdravé sebavedomie, disciplínu a vďaka dobrému kolektívu aj kolegiálneho ducha,“ dodáva ešte trénerka klubu Firegym Beata Beláková.

Tréningy Jiu-Jitsu s brazílskym trénerom Thiagom Lopes de Araujó sa aktuálne konajú každý piatok o 18.00 h a každú nedeľu o 11.00 h v športovom klube Firegym, ktorý sídli v budove Megagym v Medenom Hámri. Tréningy sú zatiaľ spoločné pre začiatočníkov, pokročilých aj pre deti. Samostatné tréningy začnú v novembri. Kimono na tréning nepotrebujete, ale ak máte, prineste si ho.