1. Čo ma v týchto dňoch potešilo? Konečne vypršala nájomná zmluva so zmrzlinárom, takže Hodinovú vežu na námestí bude  už zakrátko prevádzkovať samotný vlastník, teda Magistrát.  Želám si, aby pohľad z Veže, t.j. najúžasnejší pohľad na naše mesto a okolie, bol dostupný každému. Aj tomu, pre koho bolo doterajšie jedno-eurové vstupné privysoké. Chcem preto presadiť,  aby naša šikmá veža bola raz do mesiaca prístupná verejnosti – bezplatne.

2. Čo ma v týchto dňoch nepotešilo? V.O.D.A. T.j. Vzdelávanie, Odpady, Doprava, Administratíva. Štyri najväčšie výdavkové položky mestského rozpočtu. Zatiaľ čo s prvou a štvrtou položkou sa hýbať veľmi nedá (lebo zákony), pri druhej a tretej to má do veľkej miery v rukách aj verejnosť.  V prípade dopravy uprednostňovaním MHD-čky pred autami. A čo sa týka odpadov, za nedávno zvýšeným poplatkom za smeti nie je len celkové zdražovanie a neprehľadná spleť zmlúv (viď aj aktuálna interpelácia č. 25 od kolegu Milana Lichého), ale aj každý z nás, komu sa lení separovať či aspoň zošliapnuť PET-fľašu pred odhodením…

3. Čomu sa v týchto dňoch venujem? Zúčastnil som sa včera ako dobrovoľník výskumu na Hrádku nad Sásovou, vedeného šikovným archeológom Martinom Kvietkom.  Odmenou za celodňové kopanie mi bol nález viacerých pravekých črepín.  Záujemcovia o aktívnu dovolenku na tajomnom Hrádku spojenú so zaujímavým výkladom, hláste sa organizátorom (pavel.gender@gmail.com). Vrelo odporúčam.

Autor blogu:

Vlado Pirošík

Aktivista, advokát, nezávislý mestský poslanec z klubu Banskobystrická alternatíva. Blog o mojich dvoch vášňach - Bystrici a (komunálnej) politike.