Necítim sa byť hudobným expertom, ale koncert Chiki-liki-tu-a bol taký dobrý, že ma dokopal napísať príspevok na blog a to je už čo povedať. Ak budete mať možnosť ísť na špeciálne koncertné tour pri príležitosti 20. výročia tejto kapely, ani na moment neváhajte.

Piatkový koncert prešovskej kapely Chiki-liki-tu-a bolo mojich najlepšie investovaných päť eur v tomto roku. V rámci jubilea vystúpila kapela v pôvodnom štvorčlennom zložení s trombonistom Tomášom Paľom, „ktorý sa vracia späť na pódium len pri príležitosti tohto turné. Trombónista Tomáš Paľo je nezabudnuteľnou postavou skupiny, ktorý je známi svojím výstredným ponímaním pódiovej show.“ Tak napísali v pozvánke na tour. Len žiadne slová asi nedokázali opísať, čo sa bude s touto zmenou odohrávať na pódiu.

Zabudnite na typický statický prejav Chiki-liki-tu-a na koncertoch. Trombonista vyplnil prázdne miesto v strede pódia a od úvodu robil šou, ktorá úplne prevrátila prejav Chiki-liki a dojem z ich koncertov. Pre fanúšikov (ako ja), ktorí vnímajú kapelu iba z trojčlennej éry, to bol príjemný šok a nezabudnuteľný zážitok.

Prešovčania vytiahli hity zo starej éry, obmenili koncertný repertoár, zmizli klasické hlášky medzi pesničkami a prišli nové. To všetko podčiarkovalo skvelý dojem z koncertu.

Počuť na živo staré hity Monte Carlo alebo To som ja v pôvodnej verzii s trombónom vytváralo zážitok niečoho neopakovateľného, čo sa tak skoro nezopakuje, keďže Tomáš Paľo doplnil kapelu iba na niekoľko koncertov v rámci turné. Nehovoriac o perlách ako Ja idem na Štrbské pleso, ktoré som na koncertoch ešte nepočul.

Klincom bol tradičný prídavok na záver v podobe pesničky Metalisti, kde kapela ukázala, že vie, čo je „budúcnosť hudby“. Neubránil som sa pocitu, že sa nepriamo opreli do kolegov z Pudingu pani Elvisovej a ich strašnej snahy byť alternatívny s rôznymi elektronickými efektmi pri speve.

Mne osobne bizarnú atmosféru koncertu dotváral ešte nasratý týpek predo mnou, ktorý nechápal ironické hlášky gitaristu Ľuboslava Petrušku a popod nos ho častoval vetami „Čo si nafetovaný?“, „Ty debil“ a podobne…

Aby som to zhrnul: Piatkový koncert Chiki-liki-tu-a v Klube 77 sa dá prirovnať k pocitu, keď zberateľ nájde vzácny starý raritný kúsok vyrobený v obmedzenom počte.

Autor blogu:

Matej Bučko

Občiansky aktivista, politológ, so záujmom o komunálnu politiku a jej témy. Začínal som ako regionálny novinár, ktorý sa venoval témam efektívneho hospodárenia samospráv. Poslanec mestského zastupiteľstva v rokoch 2014-2018. Momentálne pracujem pre stranu SPOLU, ktorej som členom.