Dôstojné uloženie pozostatkov zosnulého človeka začína byť akútny problém hlavne vo veľkých mestách sveta. Závažnosť problému súvisí aj s kultúrou a tradíciami národa.
Podľa našich kresťanských tradícií sú pozostatky mŕtveho uložené do zeme v truhle alebo sú spopolnené v krematóriu. Urny s popolom sú uložené do menšieho hrobu alebo do kolumbária na cintoríne.
Začínajú sa uplatňovať aj iné formy – rozptylové lúčky, rozsypanie popola nebožtíka na jeho obľúbenom mieste alebo vsyp popola do zeme s vysadením stromčeka. Tento symbolizuje pokračovanie života v inej forme…
Nedávno som zachytil v médiách správu o tomto probléme väčších miest na Slovensku, kde bola spomenutá aj Banská Bystrica. Toto ma vyprovokovalo k zverejneniu nápadu, ktorý v sebe nosím mnoho rokov.
Moju víziu si vždy predstavujem pri návšteve katolíckeho cintorína v centre mesta. Mrzí ma hlavne žalostný pohľad na oplotenie so vstupom zo severnej strany cintorína. Hrdzavé kovové pletivo na betónových stĺpikoch je veľmi neestetické a nedôstojné takémuto pietnemu priestoru.
V priloženej ideovej škici dokumentujem jedno z možných riešení. Oplotenie je nahradené urnovou stenou členenou na sekcie, čo umožňuje realizáciu po etapách. V nikách urnovej steny prístupných z vnútornej strany cintorína by bolo možné uložiť cca 450 urien.
Súčasťou riešenia je aj dôstojný vstupný objekt s bránou a priľahlé parkovisko.
Pozemok je majetkom Mesta Banská Bystrica. Preto túto myšlienku dávam do pozornosti orgánom nášho mesta. Vhodným managementom je tento zámer realizovateľný bez veľkých nárokov na verejné financie. A hlavne užitočný pre občanov.
Centrálna poloha cintorína s dobrou dostupnosťou dáva predpoklady ich značného záujmu o uloženie pozostatkov svojich blízkych v tejto lokalite aj za cenu spolufinancovania tohto užitočného diela.