Tento týždeň šéf Banskobystrickej alternatívy Vladimír Pirošík spolu s krajským predsedom politickej strany SaS Radovanom Slobodom oznámili, že v Banskej Bystrici vytvorili pred blížiacimi sa komunálnymi voľbami veľkú koalíciu, ktorá sa skladá z regionálnej kvázi politickej strany Banskobystrická alternatíva (BBA) a z 5 opozičných politických subjektov SaS, OĽaNO, KDH, Sme Rodina a Progresívne Slovensko.

Spomínané politické sily zároveň avizovali, že budú viesť aj spoločnú predvolebnú kampaň pod heslom Zaviazaní občanom. Ich spoločným oficiálne deklarovaným cieľom je poraziť politickú stranu Smer-SD v našom meste. Tým druhým cieľom, ktorý však BBA ako jediná zložka koalície verejne nedeklaruje, je odstránenie Jána Noska z kresla primátora.

Vladimír Pirošík zavádza a manipuluje verejnosť

Vladimír Pirošík okrem iného oznámil, že Banskobystrická alternatíva sa nezapojí do primátorskej kampane podporou či nepodporou akéhokoľvek z kandidátov. Pirošík tento postoj odôvodnil tvrdením, že mesto nerovná sa len primátor a že sú to poslanci a nie primátor, kto v meste rozhoduje o dôležitých veciach.

Toto tvrdenie Pirošíka je však čisto alibistické a zavádzajúce.

Nie poslanci, ale primátor je ten, kto mesto riadi, kormidluje a určuje, kam sa mesto uberá.

Nie poslanci, ale primátor je ten, kto rozhoduje o obsadení dôležitých postov v samospráve.

Nie poslanci, ale primátor nesie hlavnú zodpovednosť pred občanmi, keď sa mestu darí alebo naopak keď sa mu nedarí.

Nie poslanci, ale primátor tvorí hlavnú víziu rozvoja mesta.

Nie poslanci, ale primátor a jeho spôsob komunikácie a spolupráce s občanmi a rôznymi organizáciami určuje úroveň politickej kultúry a celkovú atmosféru, ktorá v meste panuje.

Jednoducho povedané: Mesto je do veľkej miery zrkadlovým odrazom svojho primátora a jeho vnímania sveta. Mesto a jeho rozvoj sú do značnej miery vizitkou primátora a jeho tímu.

Prečo Pirošík takto cielene a manipulatívne znižuje hodnotu primátorského úradu?

Odpoveď je jednoduchá. Pirošík takto zakrýva krutú realitu, v ktorej sa BBA práve nachádza:

Banskobystrická alternatíva ani po 12 rokoch svojej existencie v aktívnej politike nie je schopná ponúknuť vlastného kandidáta na primátora. BBA má v týchto voľbách 19 vlastných kandidátov na mestských poslancov, chce teda obsadiť takmer dve tretiny z celkového počtu poslaneckých kresiel v Mestskom zastupiteľstve. Je bizarné a do značnej miery aj trápne, keď politické zoskupenie s takými vysokými politickými ambíciami nie je schopné a ani ochotné ponúknuť voličom primátorského kandidáta z vlastných radov. Môže byť za tým samozrejme aj obava Banskobystrickej alternatívy vystúpiť z komfortnej zóny večnej opozície, ktorá len väčšinou kritizuje vedenie mesta a za nič reálne nenesie zodpovednosť.

Nakoniec zaujala BBA rovnakú stratégiu ako opozičné strany, t. j. rezignovala na svojho vlastného primátorského kandidáta a prijala de facto za svojho kandidáta na primátora Igora Kašpera.

V tejto súvislosti sa doslova natíska jedna zásadná otázka: Prečo nekandiduje na primátora za BBA advokát, dlhoročný politik a odborník na samosprávu Vladimír Pirošík? Nie je vylúčene, že podobne ako Martin Klus prenechal v rámci SaS svoju kandidatúru Kašperovi, niečo podobné urobil v rámci BBA aj Vladimír Pirošík.

A navyše, keby bol post primátora skutočne taký bezvýznamný ako sa nám snaží nahovoriť Pirošík, tak by sa o kreslo primátora podnikateľ Igor Kašper asi tak veľmi nesnažil, že?

Banskobystrická alternatíva prijala ex-smeráka Kašpera za svojho.

Banskobystrická alternatíva síce oficiálne tvrdí, že nepodporí žiadneho kandidáta na primátora, ale toto sú len také mimikry, aby BBA zmiatla voličov a získala tak vo voľbách čo najviac hlasov, nielen od tých Kašperových voličov, ale hlavne potrebuje nalákať na svojich BBA kandidátov priaznivcov Jána Noska.

V kuloároch bankobystrickej politickej scény je všeobecne známy fakt, že Vladimír Pirošík súčasného primátora Jána Noska veľmi „nemusí“, aj keď verejne tento svoj postoj Pirošík otvorene nedeklaruje.

Banskobystrická alternatíva tým, že vytvorila kandidátku, ktorej súčasťou je aj Igor Kašper mu verejne a jasne vyjadrila svoju plnú dôveru. Týmto gestom Banskobystrická alternatíva a jej 19 kandidátov na poslancov dáva voličom jednoznačný odkaz: Igor Kašper je NÁŠ ČLOVEK, je súčasťou našej kandidátky, my za ním stojíme a my ho budeme voliť, voľte ho aj vy.

Kandidát na primátora, ktorý kandiduje aj na poslanca a je teda aj súčasťou poslaneckej kandidátky, je vždy automaticky vnímaný ako líder tejto kandidátky.

Banskobystrická alternatíva zvolila takúto tichú formu podpory Kašpera z jedného jediného dôvodu: Ak by totiž oficiálne Kašpera podporila, musela by sa tým pádom kriticky vymedziť voči Jánovi Noskovi a BBA sa bojí, aby potom neprišla o priazeň voličov Jána Noska, ktorých hlasy vo voľbách potrebuje. Zo strany BBA ide teda o čisto predvolebný kalkul.

Záver je teda jasný: Igor Kašper je kandidátom Banskobystrickej alternatívy na primátora mesta.

Matej, Vlado pamätáte si?

Po uverejnení môjho prvého blogu, ktorý celkom vo verejnosti zarezonoval, ma kontaktoval Vladimír Pirošík a navrhol mi, aby som v komunálnych voľbách 2018 kandidovala za BBA do Mestského zastupiteľstva. Najskôr ma táto myšlienka celkom oslovila, aj keď postupom času som si uvedomovala, že ja do BBA nepatrím a mám voči nej viacero výhrad. Stále som však Vlada Pirošíka považovala za slušného človeka hodného mojej dôvery (Dnes ho takto už rozhodne nevnímam). Podrobne som ho informovala o všetkých príkoriach, ktoré Igor Kašper páchal na mojej rodine či iných ľuďoch – vulgárna sms, vyhrážky, poškodenie majetku, neplnenie si záväzkov voči ľuďom, ktorým poškodil majetok. S Matejom Bučkom a mojím manželom sme sa dokonca zahrali v roku 2017 na investigatívcov a spoločnými silami sme z verejne dostupných zdrojov dali dohromady mozaiku, ktorá by jasne ukázala čo je Igor Kašper zač. O všetkom sme informovali aj Vlada Pirošíka.

Vlado, Matej pamätáte si? Asi, ste už zabudli, že? Škoda.

Mimochodom, Vlado, Matej, Lydka, pán Lichý, pán Katreniak – skrátka Vy všetci bojovníci proti malým vodným elektrárňam, opýtajte sa svojho kandidáta na primátora Igora Kašpera, za akým účelom chodil na Okresný úrad v Banskej Bystrici v čase, keď sa rozhodovalo o výstavbe malých vodných elektrární na Hrone. Je pravdepodobné, že Kašper bude klamať a nepovie Vám pravdu.

Je možné, že Vy pravdu aj poznáte, len teraz, keď je Kašper Váš človek, tak vám to už asi nevadí.

Pravdu pozná tiež vtedajšia prednostka tohto úradu Ľubica Laššáková. Ak začne nahlas hovoriť pravdu nielen ona alebo aj niekto iný, môže to pripraviť Kašpera nielen o kreslo primátora, ale aj o kreslo mestského poslanca. Iliaš je totiž súčasťou jeho volebného obvodu …

Protismerácka koalícia na čele s ex-smerákom

Vladimír Pirošík sa momentálne stavia do pozície superhrdinu, ktorý nás úbohých Banskobystričanov vytrhne zo spárov zlého Smeru a nakoniec nám tu bude 4 roky vládnuť. To všetko samozrejme v úzkej symbióze BBA s ex-smerákom Igorom Kašperom a jeho pritakavačmi z SaS, Sme rodina, KDH, OĽaNO a PS.

Pirošík a BBA na jednej strane úplne bezcitne vťahujú do svojej predvolebnej kampane zavraždených snúbencov Jána Kuciaka a Martinu Kušnírovú a zo všetkého zlého vinia Smer, ale na druhej strane sa Pirošík a jeho 18 – členná suita stali dobrovoľne súčasťou politickej mašinérie na čele ktorej stojí človek, ktorý kandidoval za Smer, uchádzal sa o členstvo v Smere, hlasovával dlhé roky so Smerom, bol členom poslaneckého klubu Smeru, politické funkcie dodnes zastáva vďaka Smeru a navyše verejne opakovane klame a zavádza verejnosť.

Zo strany Banskobystrickej alternatívy je to čistý a úbohý cynizmus. Nič viac, nič menej.

A zároveň je to aj výsmech všetkým slušným ľuďom v tomto meste, vrátane mňa.

Za týchto okolností som nesmierne rada, že som sa nikdy nestala súčasťou Banskobystrickej alternatívy, lebo na to, čo teraz Banskobystrická alternatíva na čele s Vladimírom Pirošíkom predvádza, ja naozaj nemám žalúdok.

Zaviazaní Kašperovi, nie občanom.

A vážení, na záver ešte jedna poznámka: Táto super protismerácka koalícia v zložení BBA, SaS, KDH, Sme rodina, OľaNO a PS na čele s kandidátom na primátora ex-smerákom Igorom Kašperom by mala v predvolebnej kampani vystupovať radšej pod spoločným sloganom: ZAVIAZANÍ KAŠPEROVI.

Táto veta totiž toto predvolebné politické divadlo vystihuje oveľa viac ako ich súčasný slogan Zaviazaní občanom. Lebo ja ako občan naozaj netuším, za čo by mi mali byť títo ľudia zaviazaní. Ale viem si živo predstaviť, za čo všetko môžu byť a budú zaviazaní lídrovi ich kandidátky Igorovi Kašperovi, keby sa ten stal náhodou primátorom.

Autor blogu:

Andrea Súlovcová

Narodila som sa a vyrastala v Žiline. Študovala som politológiu a medzinárodné vzťahy na Fakulte sociálnych vied Univerzity Karlovej v Prahe a na Universidad Complutense v Madride. Od roku 2003 s manželom žijeme v Banskej Bystrici, kde spolu vychovávame naše štyri deti. Profesne pôsobím v mimovládnom sektore, momentálne pôsobím v projekte zameranom na sociálnu oblasť. Celý život sa zaujímam o veci verejné. Chcela by som, aby moje deti vyrastali v slušnej a dobre spravovanej spoločnosti.