Najsilnejšie opozičné zoskupenie v banskobystrickom mestskom parlamente zložené z nezávislých poslancov – Banskobystrická alternatíva, bude v novembrových komunálnych voľbách spolupracovať so stredopravými politickými stranami na spoločnej kandidátke.

Do volieb postavia len 31 kandidátov, čo predstavuje aj počet mandátov a nebudú si navzájom konkurovať. BBA postaví 19 kandidátov, SaS, OĽaNO, KDH, Sme rodina a PS spolu ďalších 12.

Pod spoločnou značkou Zaviazaní občanom avizujú spoluprácu nielen pred voľbami, ale aj po nich. “Zavraždenie Jána Kuciaka s partnerkou a otrlá ľahostajnosť verejných orgánov boli pre nás poslednou kvapkou, keď sme si v Banskobystrickej alternatíve povedali, že – stačilo. Že na porážku dobra stačí nielen ľahostajnosť tých slušných, ale veľmi často len ich nespolupráca, egoizmus, politická naivita a čakanie na dokonalý svet plný nezávislých odborníkov,” povedal predseda klubu Banskobystrická alternatíva Vladimír Pirošík.

“Dospieť k tejto dohode nebolo jednoduché a stálo nás to veľa síl a energie. Ukázali sme však, že vieme komunikovať, vieme sa dohodnúť a vieme povýšiť verejný záujem nad partikulárne ciele,” doplnil krajský predseda SaS Radovan Sloboda.

Jednotlivé politické zoskupenia ale avizujú, že budú viesť aj samostatnú kampaň, ktorá má byť podľa nich vedená poctivo a pozitívne. Spoločne sa chcú pokúsiť o väčšinu v mestskom parlamente a následne si za svoje témy určili výber parkovného mestom, väčší vplyv obyvateľov na rozhodovaní, rovnaké podmienky pre verejné a neverejné školy či transparentné financovanie športu.

Zhodu na primátorskom kandidátovi nenašli

Zatiaľ čo pri kandidátke do mestského parlamentu jednotlivé zoskupenia našli zhodu, pri podpore primátorského kandidáta nie. Spomínané politické strany SaS, OĽaNO, KDH, Sme rodina a PS podporujú primátorskú kandidatúru Igora Kašpera.

Banskobystrická alternatíva, ktorá má v mestskom zastupiteľstve aktuálne desať poslancov, zatiaľ žiadnemu z dvojice doteraz ohlásených kandidátov podporu neohlásila. Jej predseda Vladimír Pirošík sa v apríli pre BBonline.sk v rámci série rozhovorov s mestskými poslancami vyjadril, že napriek viacerým výčitkám voči Jánovi Noskovi ho „neruší predstava, že by bol v novembri znovuzvolený za primátora.“

„Mesto nerovná sa len primátor. Sú to poslanci a nie primátor, kto rozhoduje o predaji nehnuteľností, kto schvaľuje územný plán a rozhodujú, kde sa čo bude alebo nebude stavať. Sú to poslanci, ktorí schvaľujú rozpočet a tým pádom rozhodujú, ako sa budú redistribuovať financie. A tak sme aj vznikli. Ako poslanecký projekt s cieľom dostať čo najviac slušných nezávislých ľudí, ktorí by mesto spravovali čestne a žili pre politiku a nie z politiky, do mestského zastupiteľstva. Na tomto postoji BBA sa nič nemení ani v komunálnych voľbách 2018. A preto sa Banskobystrická alternatíva nezapojí do primátorskej kampane podporou či nepodporou akéhokoľvek z kandidátov,“ doplnil na stredajšej tlačovej konferencii Pirošík.

Napriek tomu, že BBA priamo Igora Kašpera v primátorskej kandidatúre nepodporí, ten je súčasťou spoločnej 31-člennej poslaneckej kandidátky. Okrem funkcie primátora sa totiž Kašper bude uchádzať opäť aj o kreslo mestského poslanca, ako kandidát koalície SaS, OĽaNO, KDH, Sme rodina a PS.