Jedinečnosť niektorých projektov a myšlienok jednotlivcov ma niekedy tak nadchne, že ich chcem sprístupniť všetkým, ktorí sú hladní po informáciách a radi objavujú nové miesta.

Naposledy ma doslova príjemne šokovala jedinečná a unikátna Historická škola prof. Jozefa Mistríka v krásnej obci Špania Dolina, nachádzajúca sa blízko Banskej Bystrice smerom na Donovaly. Viete tu stráviť deň, ktorý vám ubehne ako voda a ponúkne vám príjemné schladenie v horúcich dňoch a kopec zážitkov.

Neverím, že je na Slovensku niekto kto nepočul o banskej obci Špania Dolina, ktorá bola svetoznáma vďaka obrovskému ložisku medeno-striebornej rudy a je v nadmorskej výške cez 720 m. Obec má krásny kostol s nekonečnými schodmi a celá dedinka je vystavaná z historických domčekov. No proste pohľad, ktorý musíte zažiť.

Súkromná zážitková škola ponúka program pre žiakov I. a II. stupňa ZŠ, ale aj pre stredoškolákov, či celé rodiny a seniorov v trvaní niekoľkých hodín. Mladší žiaci si budú môcť skúsiť drevené lavice našich predkov, písanie na bridlicové tabuľky alebo husím brkom či iné samozrejmosti, na ktoré si pamätajú zase staršie ročníky. Každý si tam nájde to svoje a strávi príjemný čas v spoločnosti milých ľudí, ktorí sú hrdí na známu minulosť baníckej obce a radi vám o baníctve povedia všetko, čo roky bádali a študovali.

Škola je priamo v centre obce v budove z roku 1650 a volá sa Lavondórium.  Kedysi sa v tejto budove vyrábala zelená farba, ktorú baníci získavali usadzovaním zelenej cementovej vody zo štôlní a túto farbu používali barokoví maliari z celého sveta, kvôli jej kvalite, medzi inými aj Sandro Botticelli.

Od roku 2015 je tento objekt perfektne zrekonštruovaný a nájdete tu okrem školy aj dobový obchod, ale aj banícku krčmu a oproti hneď parčík.

Veľký obdiv patrí zakladateľovi tejto myšlienky a donorovi pánovi Jánovi Piškovi a riaditeľke školy pani Katke Lucinkiewiczovej. Vďaka ich veľkému srdcu a myšlienke vznikol tento jedinečný a neopakovateľný priestor, ktorý vás prekvapí a doslova vráti späť v čase.

Ak som vás správne naladil a máte chuť priestor navštíviť tu sú kontakty:

Historická škola prof. Jozefa Mistríka, Na Placi 127, Špania Dolina

www.historickaskola.sk

Foto> MT, Gabriel Antal

Autor blogu:

Martin Turčan

Základom dobrej komunálnej politiky je byť informovaný o problémoch obyvateľov a obyvatelia informovaní o práci poslanca a vedenia mesta. Preto som sa rozhodol využiť okrem iných aj možnosť písať blogy a prenášať tak informácie k občanom... :-)