Mestský úrad Banská Bystrica ako jediný väčší mestský úrad na Slovensku odmietol prevziať zodpovednosť za mestské opevnenie.

Údajným problémom je sporné vlastníctvo mestských hradieb, ktoré neboli v čase likvidácie národných výborov súčasťou protokolov o preberaní majetku štátu do majetku mesta. Mne z toho vyplýva, že mestský úrad nemal záujem si ich do svojho majetku prevziať.

Problémom podľa úradu je aj to, že mesto nevlastní všetky pozemky pod mestským opevnením. Niektoré vlastní štát, iné samosprávny kraj, cirkvi, právnické osoby, súkromní vlastníci vrátane tých neznámych. Zoznam pozemkov pod mestským opevnením, ktoré sú vo vlastníctve mesta je predsa len dosť dlhý a môžete si ho pozrieť na fotografiách pod blogom.

Informácie mi prostredníctvom infožiadosti poskytol mestský úrad, ktorý tiež uviedol, že pre záchranu mestského opevnenia už požiadal Krajský pamiatkový úrad BB o metodické usmernenie a v pláne majú spoločné stretnutie.

Svoje mestské hradby vlastnia a spravujú mestá: Bratislava, Nitra, Nové Zámky, Trenčín, Levoča, Žilina, Martin, Prešov, Zvolen, … Vlastníkom opevnenia v Komárne a Leviciach je štát, ale spravuje ich mesto. V Trnave, Bardejove a Košiciach je opevnenie v správe mesta, ale vlastníka som nezistila. Ak ním nie je mesto, tak to je kraj, alebo štát. Aj keď v prípade takýchto cenných pamiatok by nepredstaviteľné nebolo ani spojenie súkromného vlastníka a mestského správcu. Je to o dobrej dohode.

Viem s určitosťou, že je veľa Banskobystričanov, ktorí by sa potešili, keby sa o záchrane mestských hradieb a historických pamiatok hovorilo intenzívnejšie a tak, aby samospráva konala. „Hovoriť intenzívnejšie“ sa dá rôzne. Napríklad vo Zvolene sa v máji tohto roku stretlo 2442 ľudí, aby vytvorili 1,7 km živú reťaz pozdĺž hradieb mesta. Pripomenuli si tak 780. výročie obnovenia mestských privilégií. (Viacej TU)

Banská Bystrica stráca svoje dedičstvo a svoju historickú podobu.

Autor blogu:

Marta Medzihradská

Občianska aktivistka, blogerka