Výber tých najlepších filmov z Medzinárodného filmového festivalu Bratislava príde 15. a 16. novembra opäť po roku do Banskej Bystrice. Festivalové dni budú hostiť 3 kinosály Europa Cinemas.


Banskobystrické festivalové dni otvorí delegácia významných osobností kultúrneho a spoločenského života. Spolu s prezidentkou festivalu Máriou Rehákovou a producentom Vladimírom Krajniakom sa otvorenia festivalu zúčastnia zaslúžilá umelkyňa, prvá dáma slovenskej divadelnej scény Mária Kraľovičová, ktorá bola ocenená za svoje celoživotné dielo počas otváracieho ceremoniálu MFF Bratislava, vychádzajúca herecká hviezda Samuel Spišák, slovenský filmový režisér a scenárista svetového mena Juraj Jakubisko s manželkou, herečkou a producentkou Deanou Jakubiskovou-Horváthovou. Na otváracom večeri budú premietnuté filmy, ktoré priamo súvisia s mestom: sociálny portrét Bude dobre mladej režisérky z Akadémie umení Dany Kojnokovej a Chránené územie Adama Hanuljaka o americkom turné jedinečného bystrického divadla Z pasáže.

Premietať sa začína 15. novembra už o 16.00 h výbermi divácky atraktívnych krátkych a stredometrážnych filmov Príbehy z Karsu a Pozvánka Kazak Productions. Večer je na programe film tohtoročného profilového režiséra Raphaela Nadjariho Avanim – film vyrozprávaný zo ženského hľadiska o tom, ako sa v náboženstve, rodine i práci používa pri mužoch a ženách dvojaký meter. Filmovým hitom dňa bude napínavý triler zo sveta právnických firiem Michael Clayton s úžasným Georgeom Clooneym v hlavnej úlohe. Kinosála 6 bude patriť slovenskému filmu a tvorcom, ktorí študovali na banskobystrickej Akadémii umení. Premietnutý bude výborný dokument zachytávajúci atmosféru predvolebných mítingov Teraz ťa máme radi, sociálny dokument Jara Vojteka Z kola von: Čo s tým? a Identity Petržalky kameramana Slepých lások Juraja Chlpíka o ľudských príbehoch ukrývajúcich sa za betónovými prefabrikátmi. Slovenský večer uzatvorí dvojprogram krátkej vizuálne prepracovanej grotesky z produkcie spoločnosti Azyl, Onemanshow od talentovaného režiséra Petra Magáta a kanadskej romantickej komédie Modra, ktorú nakrútila na Slovensku dcéra slovenských emigrantov žijúca v Kanade Ingrid Veninger.

Nasledujúci deň pokračuje zaujímavým nemeckým dokumentom Pomocnica o Slovenke, ktorá sa v Nemecku stará o nevládny manželský pár. Film na MFF Bratislava získal cenu Film New Europe Visegrad Prix. Festivalových divákov čaká tiež moderne vyrozprávaná podmanivá mestská dráma o troch prepletených ľudských osudoch z Dubaja Mesto života. Pomalším tempom rozpráva meditatívny snímok Crab Trap, ktorý sa odohráva na nádherných plážach Kolumbie. Mladé rodiny určite poteší Nakresli sa s nádhernými animovanými sekvenciami – poetická snímka pre deti i dospelých, ktorá vyzýva tých najmenších z piatich svetadielov, aby sa sami nakreslili.

Ani v Banskej Bystrici nebude chýbať film od profilového režiséra Kornéla Mundruczó – trochu ironicky nazvané Šťastné dni, jemný a zároveň dramatický výjav zo života v Budapešti. Program bystrických festivalových dní uzatvorí výber krátkych filmov zo sekcie Všetci na pláž! – spomienka na leto a príjemne hrejivé spestrenie chladného novembrového večera. Kompletný program a zoznam premietaných filmov nájdete TU. Vstupné na jednotlivé premietania je jednotné – 2,50 €.