Dňa 28. mája sa v priestoroch komunitno-coworkingového centra 365.labb (Lazovná ul. č. 5) uskutoční druhý pop-up bazár oblečenia. Podujatia sa opäť môžu zúčastniť nielen predajcovia, ale aj tí, ktorí si radi zaobstarajú nový kúsok do svojho šatníka v zmysle “pomalej módy”.

Posledná májová sobota sa bude niesť v znamení módy “z druhej ruky”. Priestory 365.labb budú pre verejnosť prístupné od 11:00 do 17:00 h. Okrem bazáru oblečenia je pre návštevníkov otvorená aj tamojšia kaviareň. Návštevníci, ktorí prídu nakupovať, majú vstup na pop-up bazár zadarmo.

Koncept je jednoduchý – každý predajca si môže doniesť toľko kúskov, koľko uzná za vhodné, podmienkou je však, aby každý kúsok bol označený cenovkou.  „Vstup na toto podujatie pre predajcov je 10 EUR, v ktorom je zahrnuté miesto predaja, štender i občerstvenie v kaviarni. Všetko, čo si na predaji človek zarobí, si samozrejme necháva. Pri dobre zvolených kúskoch sa tak môže vstupný poplatok vrátiť aj niekoľkonásobne,” upresňuje Melinda Astrabová z projektu Moruša slow fashion. Registrovať sa ako predajca je potrebné vopred na tomto odkaze.

„Alica v ríši svetrov je metafora k našim preplneným šatníkom, v ktorých sa občas cítime stratení. Preto je dobré a vítané raz za čas si kompletne celú skriňu vytiahnuť von, rozložiť kúsky pred seba a kritickým okom pozrieť na všetky tie šaty, nohavice, tričká, svetre či sukne, na ktoré sme už aj zabudli. A možno niekde v hlbinách police alebo šuflíka dokonca nájdeme, čo potrebujeme,” vysvetľuje myšlienku pomalej módy Melinda Astrabová.

Moruša slowfashion je startup, ktorý sa snaží osloviť ľudí, aby sa stali ohľaduplnejšími k životnému prostrediu aj v oblasti módy. „Koncept sekáčov, kde sme našli zväčša len staré a vynosené oblečenie, je už dávno preč. Snažíme sa ponúkať našim návštevníkom čisté a voňavé kúsky oblečenia,” uzatvára Astrabová.

Spoluorganizátorom podujatia je 365.labb, komunitno-coworkingové centrum, ktoré má slúžiť v prospech mesta Banská Bystrica a podporovať komunitné žitie jeho obyvateľov. Je priestorom pre širokú škálu podujatí a aktivít od vzdelávania, networkingu, koncertov až po výstavy.