Quantcast

Bez chorej Anastasie Kuzminovej v piatok slovenské biatlonistky vyhoreli v ženskej štafete. Aj mužský štafetový tím v sobotu doplatil na nevyrovnanosť výkonov jednotlivých reprezentantov i technické problémy. Úplne iné pocity ale prinieslo vystúpenie lyžiara VŠC Dukla Banská Bystrica Adama Žampu.

sochi olympiadaAž dvadsaťštyri chýb v streľbe urobilo v piatok biatlonové štafetové družstvo žien Slovenska v zložení Jana Gereková, Paulína Fialková, Terézia Poliaková  a Martina Chrapánová. Reprezentantky VŠC Dukla preto zaostali za najlepšími až o celé dvojkilometrové kolo a preto ani nedošli do cieľa a boli stiahnuté z trate. Kvalifikované boli na 14. mieste.

Negatívne však zaujali ich vyjadrenia po pretekoch, kde nešetrili kritikou ani na svoju reprezentačnú kolegyňu Anastasiu Kuzminovú. Vyjadrili sa, že ani olympijská víťazka by im nepomohla a navyše narážali na jej údajný netímový prístup. “Nevidel som tam náznak pokory a uznania kvality súperov a svojich kolegýň. Dievčatá sú mladé, perspektívne, ale niekde v príprave sa stala chyba, čo sa ukázalo v streľbe aj reakciách,” poznamenal pre RTVS tréner, zápalom priedušnice sužovanej Kuzminovej, Juraj Sanitra.

V sobotu popoludní muži začali svoju biatlonovú štafetu v podaní brozového medailistu z Vancouveru Pavla Hurajta veľmi dobre. Brezňan Tomáš Hasilla preberal štafetu na šiestej pozícii, ale najmä pre dve dobíjania v streľbe sa prepadol až na jedenástu pozíciu. Tú udržal ešte aj Miroslav Matiaško. Matej Kazár, ktorý si v miešanej štafete poškodil zbraň a v sobotu štartoval s inou, musel absolvovať raz i trestné kolo, a do cieľa napokon prišiel na dvanástom mieste.

salomon racing adam zampaSlovenskí športoví priaznivci ale s malou dušičkou očakávali možný úspech lyžiara Adama Žampu v slalome. Ten dosiahol najrýchlejší čas už v slalome superkombinácie. V sobotu predviedol najskôr popoludní v konkurencii ďalších 117 pretekárov 26. najlepší výkon, lenže v mimoriadne náročnom druhom kole dosiahol znova najlepší čas spomedzi všetkých pretekárov. Pri sčítaní času z prvého kola napokon rodák zo Starého Smokovca pretekajúci pod hlavičkou banskobystrickej Dukly, skončil na vynikajúcom šiestom mieste.

“Malé zaváhanie vzniklo tým že som šiel naplno, ale využil som trať. Ešte raz ďakujem Kosteličovcom, že som počas olympiády mohol s nimi trénovať,” povedal bezprostredne po druhom kole pre RTVS Adam Žampa. Slovenský reprezentant tak mal možnosť zoznámiť sa so štýlom stavby trate chorvátskeho trénera Ante Kosteliča, ktorý trasu finálovej jazdy zostavoval. Dokonca i jeho syn Ivica Kostelič, dosiahol slabší čas, než Žampa.

Adamov mladší brat Andreas, po 67. mieste v prvom kole, do cieľa druhého nedošiel. Celkovo preteky dokončilo len 45 pretekárov. Zimná olympiáda v Soči v nedeľu končí. Z našich bude v akcii už len štvorbob. Kompletný program a výsledky Banskobystričanov v Soči nájdete na tejto stránke…