Až do začiatku mája mohli priaznivci bežeckého lyžovania využívať trate na Králikoch, ktoré aj v tomto roku upravovala banskobystrická Správa športových a telovýchovných zariadení mesta (SŠaTZ) .

28012012320Trate na Králikoch boli upravované od začiatku decembra do záveru apríla a aj preto bolo možné ešte počas uplynulého víkendu využiť hrebeňovú trať na Králikoch. „Záujem verejnosti tento rok výrazne stúpol. Obchodníci nám hovorili, že v januári sa v Bystrici vypredali všetky lacnejšie bežky. Bežecké lyžovanie sa tak stáva najmasovejším zimným športom v meste,“ hovorí Ivan Šabo, riaditeľ SŠaTZ mesta Banská Bystrica. Mestská organizácia upravovala na Králikoch počas zimy celkovo päť tratí. „Sme veľmi radi, že sa nám podarilo tento rok naplno sprejazdniť trať Králiky – Malachov – Pršany,“ dopĺňa Šabo. Králické trate boli upravované vždy pred víkendom a v prípade napadnutia väčšieho množstva snehu, aj počas týždňa. SŠaTZ o tom pravidelne informovala na svojej stránke. Dĺžka sezóny bola pritom v tomto roku približne o mesiac dlhšia, než po minulé roky a na Králikoch sa spolu upravilo celkom 1726 kilometrov zasnežených tratí.

Možnosti zimného športovania v Kremnických vrchoch pritom neláka len samotných Banskobystričanov: „Začali sem vo veľkom chodiť aj ľudia zo širokého okolia, dokonca z celého Slovenska, ktorí oceňovali kvalitu našich tratí. Tento rok sa tu uskutočnili aj majstrovstvá Slovenska v bežeckom lyžovaní,“ zhŕňa skončenú sezónu Ivan Šabo. Organizácia pod jeho vedením vynaložila len v roku 2012 na úpravu tratí viac než 9 tisíc eur. Spoplatnenie, tak ako je to bežné v zahraničí, ale SŠaTZ nezvažuje: 2013-03-20-097„Ľudia sa na to pýtajú a možno zriadime dobrovoľný účet, kam by mohli posielať príspevky, ktoré by sme využili na častejšie úpravy alebo rozšírenie tratí,“ vysvetľuje riaditeľ.

V spolupráci s lyžiarskym strediskom na Donovaloch prebiehala aj v tomto roku tiež úprava bežkárskej trate zo Šachtičiek na Donovaly: „Žiaľ tam nemáme vlastnú techniku a stredisko zabezpečuje úpravu raz za víkend. Aj keď to nie je ideálne, je to určite lepšie, ako by nebola trať upravovaná vôbec. S občianskym združením na Balážoch už pracujeme na tom, aby sme do budúcnosti aj úpravu tejto trate zlepšili,“ prezrádza Šabo plány SŠaTZ do najbližšej zimy. Od novej sezóny by mala pribudnúť aj trať spájajúca Králiky s Fončordou. „Musíme poďakovať aj aktivistom, ktorí sa podieľajú na príprave tratí. V septembri pripravujeme brigádu, keďže trate sa musia pred zimou vyčistiť,“ dodáva.