Tak banskobystricky… Komentárový mesačník Filipa Roháčeka, ktorého prvé štyri diely vám priniesol ešte portál Bystricoviny.sk vám prinášame aj na našom portáli, kde zároveň nájdete  aj nové blogy Tak banskobystricky…

Bez stánku… Kultúrneho, športového, novinového…

V Banskej Bystrici chýbajú všetky. Mimochodom všimli ste si, že po našom meste sa nám pred časom hromadne pozatvárali novinové stánky a zostala ich taká polovica? Nie o tom však bude tohtomesačný blog Filipa Roháčeka – Tak Banskobystricky…

„Janko, prečo si prišiel neskoro do školy,” pýta sa učiteľka malého vystrašeného chlapca vo dverách triedy. Vedel, že keby povedal pravdu o rannej cigaretke pred školou, veľmi by nepochodil a tak skúsil: „No, viete, lebo, lebo, lebo je kríza.” Na jeho vlastné prekvapenie učiteľka súcitne pritakala a povedala: „Chudáčik Janko, poď sadkaj si, kľudne si aj poplač, my to pochopíme, celý svet pre teba zastavíme…”

Už aj malé deti vedia, aká výhovorka dnes platí. Bez ohľadu na to, či sa v danom prípade zakladá na reálnosti, alebo nie. Kríza, ktorá bojazlivosťou a neskúsenosťou našich podnikateľov prerástla aj na Slovensku, sa samozrejme prejaví aj na príjmoch mesta, ako aj ďalších potenciálnych investorov. Škoda, v zlom čase. Práve vtedy, keď to už začínalo vyzerať na pokrok v oblasti rozvoja športu a kultúry v našom meste. O čom hovorím?

V súvislosti s oklieštenou mestskou pokladnicou o zimnom štadióne, kde sa toto leto nebude pokračovať v plánovanej komplexnej rekonštrukcii a výstavbe dvojposchodovej severnej tribúny. Mrzí ma to najmä z titulu, že okrem využitia pre ľadový hokej, alebo verejné korčuľovanie, je táto stará drevená kôpka nešťastia najväčším krytým priestorom pod Urpínom pre kultúrne podujatia. Nie však v podmienkach, ktoré na štadióne vládli donedávna, respektíve  v dvoch tretinách vládnu aj naďalej…

Východisko leto už neexistuje

Spomeňte si, kedy naposledy ste zažili v našom meste skutočne veľké, povedzme zahraničné hudobné hviezdy, alebo iné celosvetové šou? No už je to pár rokov, čo zástavkou takýchto býval aspoň letný amfiteáter. Ten však chátra a usporiadať v ňom väčšie podujatie bolo už aj vtedy veľkou odvahou organizátorov. Odmysliac si voľné podujatia na námestí, tak ťažko nájsť v našom meste priestor pre veľké, nielen hudobné podujatia. Zostávajú len zimný štadión, športová hala, Dom kultúry a ďalšie menšie a menšie priestory…

Starý dobrý „Dekáč”

Pri kapacite estrádnej sály osemsto ľudí to vyzerá tak, že vstupenka na takého Gotta poriadne zaťažila bystrické peňaženky… Rekonštrukciu a vznik sály pre cirka tri tisíc ľudí  zablokoval starý architekt…

Banská Bystrica má rada kultúru všetkého druhu. Má schopných súkromných, či mestských organizátorov kultúrnych podujatí. Divadelné predstavenia všetkých možných scén, koncerty hudobných skupín a interpretov, rôzne šou typu ľadových revue, či iných jedinečných zážitkov stačí predsa „kúpiť” a priviesť do nášho mesta. To by bol najmenší problém, lenže aby sa to oplatilo, musí takúto akciu vidieť určitý počet ľudí a pre viac ako underground a alternatívu jednoducho v Bystrici priestor nemáme. Ak ideme ale predsa pozývať známych umelcov, tak potom nehovorme o kultúre pre masy, ale kultúre pre vyvolených, pretože aj za „božského Káju” musíme platiť až do 80 eur. Teda ja nie, môj hudobný štýl to zrovna nie je… Ale pre príklad, zvolenský hokejový štadión, ktorý má približne dvojnásobnú kapacitu, ako banskobystrický a hostil už niekoľko koncertov a ďalších podujatí, taktiež už čoskoro privíta Karla Gotta a vychutnať si ho môžete za 19 eur…

Moderný futbalový stánok východiskom aj pre kultúru

Mesto síce investovalo desiatky až stovky miliónov korún do rekonštrukcie zimného štadióna, ale nebyť podnikateľa Kováčika vo futbalovej Dukle, Štiavničky by dodnes chátrali. Mesto je v tomto prípade stále „muzikantom,” keďže mu štadión nepatrí. Beriem, do cudzieho nemám prečo a v podstate ani ako investovať. Lenže mesto je nečinným muzikantom a teda to vyzerá tak, že si hokejového fanúšika váži viac, ako toho futbalového.

O potrebe nového futbalového stánku, prípadne komplexnej rekonštrukcie súčasného, nemusíme hovoriť. Okrem zvýšenej kultúry pre divákov, je tu aj legislatívna nutnosť (potreba kamerového systému, neskôr turniketových vstupov, zvyšovanie počtu krytých miest,…). Navyše všade vo svete sú bežné aj koncerty na futbalových štadiónoch. Štiavničky zažili pred pár rokmi koncert Alexandrovcov a od vtedy…

Späť k lenivému muzikantovi. Štadión patrí armáde, keďže v prvom rade tu bola Dukla atletická, až potom futbalová. Nezabúdajme na našich reprezentantov v kráľovnej športov, ktorí potrebujú Štiavničky ako soľ. Štadión SNP vždy bol a doteraz je jedinečným atletickým štadiónom. Naopak ale absolútne nevyhovujúcim futbalovým stánkom. Ján Kováčik by si však aj potenciálny nový štadión pre svoju futbalovú Duklu vedel prioritne predstaviť na mieste súčasného. No nech je tak či onak, na Štiavničkách sa od výmeny sedačiek v roku 2004 veľa nezmenilo. Armáda do prebytočného majetku investovať nebude, klub viac nezmôže a mesto s tým „akože” nič nemá. V čase, keď sa dal nepotrebný majetok nielen armády prevádzať na samosprávy za symbolickú sumu, Banská Bystrica takúto šancu nevyužila. Všade vo svete prevádzkujú štadióny buď samosprávy ako také, alebo samostatné súkromné spoločnosti, pri čom v nich často mestá figurujú. Aby sa touto problematikou vôbec mesto začalo zaoberať, musela minulý rok nastať hrozba odchodu futbalu spod Urpína. Zúčastnené strany sa dohodli, že sa dohodnú. A výsledok? Mesto čaká. Čaká na zmenu legislatívy,pretože aktuálne môže armáda odstúpiť štadión len za trhovú cenu. A tak sa čaká už vyše roka. Čaká na Godota, pretože ak takáto zmena vôbec nastane tak až pod novou vládou a to ešte potrvá…

Básnická otázka: Ako by vyzeral štadión SNP, keby na ňom mesto preinvestovalo takých obyčajných sto  miliónov korún, ako na hokejovom štadióne? Alebo, keby primátor v mladosti nehrával hokej, ale futbal?

Hladová dolina

Žiaľ, v Banskej Bystrici nie je kapitál. Nik tu nemá na poličke v kancelárii desiatky miliónov eur. Asi ani náš primátor, i keď od poslednej vlámačky možno už čo to znovu nasporil…

Isté je jedno, kolobeh sa nezastaví, nový športový či kultúrny stánok sa v Bystrici určite raz zrodí. Koniec koncov plány, alebo skôr sny o viacúčelovej hale pre súmestie Zvolena a Bystrice už vyslovené boli. Čím skôr to bude, tým lepšie pre ďalší rozvoj mesta. Dúfam, že to ešte zažijem.