Jeho knihy Ako som vozil Nórov a Ako som vozil Nórov 2: Za polárnym kruhom sa stali bestsellermi. V decembri minulého roka mu vyšla kniha Ako som vozil Kórejcov, ktorá sa tiež nesie v duchu jeho hesla „jedinou nevýhodou práce vodiča autobusu sú cestujúci“. Vari najznámejší slovenský „autobusár“ Ondrej Sokol čoskoro predstaví svoju novú knihu v Banskej Bystrici.

Po dvoch úspešných knihách o tom, aké je to voziť Nórov, prichádza Ondrej Sokol s historkami o vození Kórejcov. Obmena cestujúcich prináša nové spôsoby, akými sa dá šoférovi autobusu skomplikovať život, pričom autor sa ich nebojí dopodrobna opísať. Zmena nastáva aj v prostredí. Tentoraz sa Ondrejov autobus nebude premávať len po Nórsku, ale rovno krížom cez celú Európu. Z Nemecka cez Rakúsko s móresmi z čias monarchie, urobí si zastávku v čiernej diere strednej Európy a cez našich južných susedov sa pretrmáca na divoký Balkán okolo roku 2014, aby sa šťastlivo presunul vpred v čase aj v priestore za severný polárny kruh…

Čo sa nemení, je Ondrejov typický humor a rozprávačský talent, ktorý čitateľov automaticky vtiahne na sedadlo vodiča medzi fotomaniackeho mnícha a sprievodkyňu. Napínavou jazdou zahraničím zistia, že nezáleží na tom, či sú v Nemecku, u susedov alebo na Balkáne. Všade sa nájde nejaký dôležitý colník, šéf parkoviska, dôchodca alebo čajka, ktorí im chcú pokaziť deň. Kniha obsahuje tradične veľa zábavy, dve záhadné kórejské tabletky a dokonca aj romantickú líniu, v ktorej budete fandiť autorovmu kukovi.

Prečítajte si ukážku z knihy Ako som vozil Kórejcov (Eruditio, 2022):

Opatrne vystrčím nos Kebabu do ulice zvanej nápadito Ilica. Nevidím žiadnych policajtov ani zákerné električky. Smelšie pokračujem. O tristo metrov už uvidím vchod do známej pasáže, zabrzdím pri obrubníku, ťuknem do spínača dverí a ohlásim: „Sme tu!“
Čo nasleduje, pripomína zo všetkého najviac americký film o hasičoch. Hneď ako zaznie poplach, posádka požiarnej zbrojnice vyskakuje z postelí, šmýka sa po tyči a synchronizovane uteká k autám. Tourlíderka vykríkne akýsi povel, zoskočí zo schodov na chodník, strčí hlavu do dverí autobusu a začne skandovať: „A-JÍ, A-JÍ, A-JÍ, A-JÍ!“ Do rytmu tlieska rukami, zatiaľ čo jej ľudia vybiehajú von, plným tryskom. Všetci. Aj mnísi. Aj osemnástky. Dokonca aj postaršie babky, o ktorých som si dovtedy myslel, že by sa pri rýchlejšom pohybe rozsypali na kusy ako porcelánové sošky. Mihajú sa okolo mňa ako srnky za povzbudzovania Shin, ktorá bola zrejme v predchádzajúcom povolaní cvičiteľkou aerobiku a v predchádzajúcom živote prušiackym dôstojníkom. Keď je vonku posledný z mníchov, registrujem len mihnutie habitu, dievčina rázne poplieska dlaňou po dverách autobusu a zvolá: „GO, GO, GO!“ Som v takom šoku a úžase, že gombíky dverí v podstate stlačím reflexívne, trhnutím zaradím rýchlosť a rozbehnem sa tak prudko, že dvanásťtonový autobus podo mnou na dlažbe zahrabe.

Ondrej Sokol sa narodil v roku 1980 v katastri malebného mesta Trenčín. Mal snahu vyštudovať prekladateľstvo a tlmočníctvo, ale po zrušení fakulty sa napokon rozhodol splniť si detský sen a začal jazdiť pre Dopravný podnik Bratislava. Odtiaľ to už nabralo rýchly spád. Po štyroch mesiacoch odišiel do Nórska a… dobre mu tak. Je to práca vonku, posediačky, s pekným výhľadom a, ako sám vraví, rozmanitá, každý deň ho nasrdí niečo nové. Prvý záblesk lúčov slávy Ondreja zasiahol, keď na portáli Dailymale.sk vyšiel jeho debutový článok a internet vybuchol. Okamžite sa katapultoval medzi najobľúbenejších autorov a s každým ďalším príspevkom narastal tlak, aby texty vydal knižne. Tak sa aj stalo. Ak očakávate, že v jeho knihách sa dozviete pikošky z geografických a demografických rozdielov a zvyklostí, máte čiastočne pravdu. Akurát, že ich nemusíte postrehnúť, pretože sa budete práve smiať na jeho neopakovateľných, trefných prirovnaniach alebo na jeho skvostnom majstrovstve špičkovania pointy. (Vydavateľstvo Eruditio: https://eruditio.sk/autori1/ondrej-sokol)

Ondrejom Sokolom sa môžete stretnúť v utorok 17. januára v Cikkerovej sieni radnice na Námestí SNP v Banskej Bystrici (17.00 h). Vypočujete si ukážky z knihy Ako som vozil Kórejcov, môžete klásť otázky, rozprávať sa a, samozrejme, tiež získať autorov autogram. Hoci jeho nová kniha je momentálne vypredaná (pripravuje sa dotlač), tlačiarne prisľúbili, že časť dotlače stihnú urobiť do utorkovej besedy v Banskej Bystrici. Knihu si teda budete môcť kúpiť a hneď nechať aj podpísať.

Ozaj, a viete, kam sa najbližšie Ondrej Sokol chystá a koho bude voziť vo svojom autobuse? Príďte na besedu a opýtajte sa ho…