Na Slovensku ku pondelku zaznamenali dosiaľ celkovo 1 457 nakazených novým koronavírusom a ochorením Covid-19. Dve tretiny nakazených sa už ku dnešnému dňu z ochorenia uzdravilo. Celkom 26 ľudí zatiaľ ochoreniu podľahlo.

Banskobystrický kraj eviduje ku 11. máju podľa Regionálneho úradu verejného zdravotníctva v Banskej Bystrici 96 prípadov ochorení na Covid-19. Chorobnosť v Banskobystrickom samosprávnom kraji (BBSK) je 14,8 na 100 tisíc obyvateľov, čo znamená, že je najnižšia v rámci Slovenska.

Ako uviedla vedúca odboru epidemiológie RÚVZ v Banskej Bystrici Mária Avdičová, najviac prípadov (26) sa vyskytlo v okrese Banská Bystrica, kde oproti minulému týždňu pribudli 4 prípady, v Brezne sa počet nakazených nezmenil (21 prípadov), 13 prípadov má okres Rimavská Sobota a nezmenený počet nakazených – 12, je v okrese Revúca. Ostatné okresy Banskobystrického kraja evidujú výskyt 1 až 4 nakazených novým koronavírusom.

„Najvyšší vekovo špecifický výskyt je zaznamenaný vo vekovej skupine 25- až 34-ročných a 20- až 24-ročných. V BBSK ochoreli dve deti zo skupiny 0-9 ročných. Nízky výskyt nakazených je aj medzi seniormi nad 65 rokov,“ uviedla Mária Avdičová.

Dodala, že väčšina prípadov má charakter importovaných nákaz. Vo dvoch prípadoch sa s istotou nepodarilo prameň nákazy objasniť. Najviac importovaných nákaz je z Rakúska.
Spádovou oblasťou RÚVZ Banská Bystrica sú okresy B. Bystrica a Brezno.

V okrese stále desať nakazených, 16 sa vyliečili

V okrese Banská Bystrica je evidovaných spomínaných 26 prípadov, z toho šiesti mali bezpríznakovú formu tohto ochorenia, 16 pacientov malo respiračné problémy, traja mali teploty a 1 pacient má črevnú formu ochorenia. V štátnych karanténnych zariadeniach (ŠKZ) je 5 pozitívne testovaných ľudí, ďalších 7 je v domácej izolácii. Hospitalizovaný nie je žiadny pacient.

Vyzdravelo 16 ľudí a desiati sa stále liečia. Ohniská nákazy boli zaznamenané len v meste Banská Bystrica a v 3 okolitých obciach. V pobytových zariadeniach pre seniorov naďalej testujú zamestnancov ako aj klientov. Doposiaľ vyšetrení boli všetci negatívni. V testovaní sa pokračuje.

V okrese Brezno je evidovaný nezmenený počet nakazených občanov – 21 prípadov. Pozitívne je, že 18 z nich je už vyzdravených a negatívnych. V liečbe sú ešte 3 pacienti. Z celkového počtu pozitívnych mali 2 pacienti formu febrilnú (s teplotami), 11 ľahkú respiračnú formu a 8 osôb nemalo žiadne príznaky ochorenia, len dočasne vylučovali vírus. Odborníci naďalej testovali zamestnancov a klientov DSS. Zatiaľ v okrese Brezno nebol zistený žiaden pozitívny zamestnanec ani klient. V testovaní sa bude pokračovať.