Basketbalistky UMB Banská Bystrica sa tešia z druhej výhry v rade. V nedeľňajšej predohrávke nastrieľali v Košiciach až 90 bodov a domáce Young Angels porazili vôbec po prvýkrát.

Pre košický klub je to náročná sezóna. Kvôli finančným problémom dohrávajú Young Angels sezónu s výrazne omladeným kádrom. Bystrické sovičky naopak v predchádzajúcich týždňoch posilnili hráčky ako Bianka Laura Vaigl, Vanda Kozáková či Martina Dovčíková, ktoré predtým pôsobili v tabuľkovo vyššie postavených tímoch.

Tento súboj tak nemal jasného favorita, ako tomu bolo v zápasoch predtým. Do nedeľňajšej predohrávky 6. kola nadstavbovej skupiny o 5. až 8. miesto vstúpili lepšie hostky, ktoré vyhrali prvú štvrtinu o 6 bodov (13:19). Druhá 10-minútovka zas patrila domácim. Košičanky otočili priebežný stav, ale tesne pred veľkou prestávkou vyrovnala na 43:43 výborne hrajúca Martina Dovčíková.

Po zmene strán mali navrch bystrické sovičky, ktoré v úvode druhého polčasu predviedli 9-bodovú šnúru a tretiu štvrtinu jednoznačne ovládli, keď si v nej vybudovali 13-bodový náskok (53:66). Young Angels ešte zdramatizovali zápas, keď v úvode štvrtej časti znížili na 5 bodov, ale hráčky UMB už vo zvyšku duelu dominovali a napokon vyhrali presvedčivo o 19 bodov.

Hostkám to padalo z diaľky, keď premenili až 9 z 24 pokusov za tri body, pričom až 5 trojok trafila 22-bodová Dovčíková. Výborný zápas odohrali aj podkošové hráčky Martina Krajčírová a Vanda Kozáková, obe zaznamenali dvojciferný počet bodov aj doskokov. Basketbalistky UMB tak po výhre v Trenčíne pridali druhé víťazstvo v rade.

Povedali o zápase

Andrea Izáková pre BBonline.sk, trénerka BK ŠK UMB: „Tímovo, za jedným cieľom – vyhrať. Dnes sme to dali takmer o 20 bodov a zobrali sme si po Trenčíne aj skalp Young Angels Košice. Tešíme sa  z ďalšej výhry a z ďalšieho kroku k dobrej tímovej hre.“

Martina Dovčíková pre BBonline.sk, hráčka UMB, 22 bodov, 5 trojok: „V prvom rade by som chcela veľmi pekne poďakovať všetkým spoluhráčkam za našu dnešnú spoločnú prácu. Dnes sme ukázali, že dokážeme poraziť aj družstvá, ktoré sú oproti nám favorizované a verím, že sme si vyslúžili aj určitý rešpekt. Poctivou prácou v obrane sme dokázali zápas veľakrát otočiť a napokon vyhrať s takým rozdielom ako sme vyhrali. Takisto sme plnili všetko, čo sme si v šatni a na tréningoch povedali. A v neposlednom rade, zostali sme pokojné, keď to bolo potrebné. Na tomto zápase mi veľmi záležalo a som rada, že sa to podarilo. Som na nás neskutočne pyšná, momentálne to pre mňa znamená viac ako obyčajne. Takisto ďakujem trénerom za každodennú prácu, ktorá sa dnes takisto ukázala. Verím, že takto budeme pokračovať ďalej a ďalší zápas bude vyzerať rovnako a ešte lepšie ako ten dnešný.“

Barbora Cvoligová pre BBonline.sk, hráčka BK ŠK UMB, 7 bodov: „Do dnešného zápasu sme vstúpili s energiou, hrali sme rýchlo a jednoducho, čoho výsledkom boli ľahké koše. Boli chvíle, kedy sme hrali dosť zbrklo, čo zase viedlo k nezmyselným stratám. Celkovo si myslím, že sme podali kolektívny výkon a som veľmi rada, že sme to dotiahli do víťazného konca.“

Klaudia Háberová pre exz.sk, hráčka BK ŠK UMB, 6 bodov: „Odcestovali sme na dnešný zápas síce v plnej zostave, ale zdravotne sme na tom neboli dobre. Niektoré boli po chorobe a necítili sa ešte fit, čiže sme vedeli, že to bude náročný zápas. Priebeh zápasu bol dosť kolísavý, raz sme boli hore, raz dole. Doťahovali sme sa, mali sme 12-bodový náskok, ale súper sa na nás dotiahol. My sme ale stále bojovali, padli nám nejaké strely, ktoré boli kľúčové a nakopli nás. Dnes nás podržalo aj publikum, ktorému sa chceme určite poďakovať. Aj keď sme neboli na domácej pôde, mali sme tam našich ľudí a bolo to cítiť. Išli sme dnes všetci spolu za jasným cieľom a dotiahli sme to do úspešného konca. Tešíme sa z výhry, ale ďalej makáme a verím, že nám toto nasadenie ostane a prídu aj ďalšie výhry. Súperovi ďakujeme za zápas a tešíme sa na ďalší.“

Niké Extraliga žien – nadstavba o 5. až 8. miesto – predohrávka 6. kola – nedeľa 11.02.2024, 15.00 h – Košice-Šaca

Young Angels Košice – BK ŠK UMB Banská Bystrica 71:90 (13:19, 43:43, 53:66)

Štvrtiny: 13:19, 30:24, 10:23, 18:24. Rozhodovali: Kiss, Životský, Begáni. Diváci: 52.

Zostava Young Angels Košice a body: Mandelíková 22, Smereková 14, Rebejová 9, Pelánová 7, Plavnická (C) 5 (Molčíková 7, Fleischerová 3, Dubecká 2, Čatlošová 2, Pomothyová 0, Holomaniová 0, Staníková 0).
Tréner: D. Jendrichovský.

Zostava BK ŠK UMB Banská Bystrica a body: Dovčíková 24/5 trojok, V. Kozáková 17/16 doskokov, Krajčírová 16/13 doskokov, Háberová 6, Mrváňová 4 (Vaigl 8, Cvoligová 7, Luptáková 5, Turčanová (C) 3, Vyšná 0, Villányiová 0). Vyfaulovaná: 35. Turčanová.
Trénerka: A. Izáková.

TH: 23/37 – 23/39, trojky: 4/10 – 9/24, fauly: 35 – 27, doskoky: 40 – 65, asistencie: 10 – 18, zisky: 13 – 15, straty: 27 – 27, bloky: 1 – 2, streľba z poľa: 22/59 (37%) – 29/79 (36%). Kompletný štatistický prehľad nájdete tu.

Tabuľka Niké Extraligy žien – skupina o 5. až 8. miesto

Poradie Zápasy Body Výhry Prehry Úspešnosť Skóre Rozdiel
1. YOUNG ANGELS Košice 9 16 7 2 77,8 % 789:567 222
2. CBK Košice 8 14 6 2 75,0 % 636:537 99
3. BK ŠK UMB Banská Bystrica 9 12 3 6 33,3 % 584:614 -30
4. BK AS Trenčín 8 9 1 7 12,5 % 375:666 -291

Nasledujúci zápas odohrajú basketbalistky UMB až v sobotu 2. marca, keď v telocvični FTVŠ z UMB na Tajovského 40 privítajú CBK Košice. Čas ešte nie je určený.