Basketbalistky BK ŠK UMB Banská Bystrica odohrali v sobotu 22. januára stretnutie 3. kola nadstavbovej časti Niké Extraligy žien na palubovke Šamorína. Sovičky podali solídny výkon a favorita skupiny o 5. až 8. miesto poriadne potrápili, keď vyhrali druhú aj tretiu štvrtinu.

V úvode zápasu mali navrch Šamorínčanky, ktoré si v prvej štvrtine vypracovali 12-bodový náskok. Hráčky UMB vstúpili do druhej 10-minútovky sériou 6 bodov a po koši domácich na 25:17 pridali ďalších 7 bodov v rade, pričom trojkou znížila na 25:24 Anna Kaliuzhna. Sovičky dokázali následne aj nakrátko vyrovnať (28:28). Šamorín napokon viedol po polčase o 4 body, keďže po siréne premenila tri trestné hody Timea Sujová.

Prvá polovica tretej štvrtiny vyšla lepšie basketbalistkám Šamorína, ktoré sa dostali do 11-bodového vedenia. Nasledovala však výborná pasáž hráčok UMB, ktoré 7 bodmi v rade znížili na 43:39. Sovičky zvládli na výbornú aj záver tretej 10-minútovky, keď sa najprv trojkou prezentovala Katarína Nina Mrváňová (44:42) a po trestných hodoch kapitánky Gabriely Turčanovej a koši Anny Kaliuzhnej vyhrávali po 30 minútach 45:46. Veľké prekvapenie v podobe víťazstva tímu UMB sa napokon nekonalo, keďže Šamorínčanky ovládli poslednú štvrtinu o 10 bodov.

Výborný zápas odohrala pivotka Anna Kaliuzhna, ktorá pomohla tímu UMB 21 bodmi a pridala aj 6 doskokov. Rovnaký počet doskokov mala na konte aj 16-bodová Klára Paulechová. Najviac bodov (15) na domácej strane si pripísala Timea Sujová. So 14 bodmi jej sekundovala kapitánka Simona Marcová, ktorá pridala aj 9 doskokov. Úspešnosť streľby za dva body bola na oboch stranách pomerne vyrovnaná (45% – 44%), podobne ako úspešnosť trojkových pokusov. Družstvu Šamorína sa nedarilo ideálne na trestných hodoch.

Andrea Izáková, trénerka BK ŠK UMB Banská Bystrica: „O zápase rozhodli chvíle, v ktorých sme kopili zbytočné chyby v útoku a stratili koncentráciu v obrane. Súper nehral konštantne celý zápas, a to sme sa snažili využiť. Zodpovednou, kolektívnou hrou sa nám to aj darilo, veď sme vyhrali druhú aj tretiu štvrtinu. Škoda úvodu štvrtej štvrtiny, kde sme nachytali hneď štyri fauly a dostali súpera trestnými hodmi na koňa. Napriek tomu sme sa nezložili a s trochou šťastia a s dodržaním hernej disciplíny, čo sme konečne v tomto zápase ukázali, to dnes mohlo dopadnúť aj inak. Som rada, že sme konečne hrali celých 40 minút. Gratulujeme súperovi k víťazstvu.“

Katarína Nina Mrváňová, hráčka BK ŠK UMB Banská Bystrica: „Počas celého týždňa sme pracovali na pohybe a kombinácii všetkých piatich hráčok v útoku a na rotácii v obrane. Myslím si, že to v dnešnom zápase bolo aj vidieť. Podali sme dobrý kolektívny výkon a bojovnosťou nás všetkých sme dokázali zvrátiť aj dvojciferné manko. Škoda len, že sme zápas nedotiahli do víťazného konca. Aj napriek tomu, som na všetky spoluhráčky za dnešný výkon hrdá a verím, že ho prenesieme aj do najbližších zápasov.“

Niké Extraliga žien – skupina o 5. až 8. miesto – 3. kolo – sobota 22.01.2022 – Šamorín

ŠBK Šamorín – BK ŠK UMB Banská Bystrica 69:60 (34:30)

Zostava ŠBK Šamorín a body: Sujová 15, Marcová 14, Bábiková 12, Šipková 8, Vaigl 6 (Lelkes 10, Slama 3, Takács 1), tréner: A. Diósi

Zostava BK ŠK UMB Banská Bystrica a body:  Kaliuzhna 21, Paulechová 16, Chovancová 8, Piperková 2, Dobrotová 0 (Háberová 6, Mrváňová 3, Turčanová (C) 2, Pistikidis 2, Luptáková 0, Slavíková 0, Villányiová 0), trénerka: A. Izáková

Štvrtiny: 23:11, 11:19, 11:16, 24:14. TH: 16/24 – 11/14. Trojky: 5/19 – 3/13. Fauly: 21 – 22. Rozhodovali: Kurpaš, Macura, Sirocký. Diváci: 90

4 BK ŠK UMB Banská Bystrica 463:582 1/3 (25,00%) 0/5 (0,00%) 1/8 11,11%

Basketbalistky BK ŠK UMB Banská Bystrica sa najbližšie predstavia na domácej palubovke v telocvični Filozofickej fakulty UMB, kde v sobotu 29. januára o 15.00 h privítajú v rámci 4. kola nadstavbovej časti Niké Extraligy žien BAM Poprad.