Družstvo BK ŠK UMB Banská Bystrica vycestovalo v piatok do hlavného mesta, kde sa s basketbalistkami BK Slovan stretlo v súboji dvoch posledných tímov tabuľky. Z prvej výhry v sezóne sa napokon radovali Bratislavčanky, ktoré rozhodli o svojom triumfe nad sovičkami v tretej štvrtine.

Sovičky mali dobrý začiatok zápasu, keď sa v úvodných minútach dostali do vedenia 4:9 aj 9:14. Slovanistky však v závere prvej štvrtiny otočili stav na priebežných 16:14. Aj druhá 10-minútovka bola vyrovnaná, a aj keď sa už basketbalistky UMB do vedenia nevrátili, zo stavu 28:19 dokázali znížiť na polčasových 30:27.

O víťazovi stretnutia sa rozhodlo v tretej štvrtine, ktorú o desať bodov vyhrali hráčky BK Slovan Bratislava. Domáce basketbalistky v tejto časti hry zaznamenali najprv šesť, a po dvojke sovičiek aj ďalších deväť bodov v rade. V záverečnej časti hry boli o bod lepšie hráčky UMB, ktoré však už nedokázali zmazať náskok nováčika Niké Extraligy žien.

Sovičkám sa nedarilo hlavne na trestných hodoch, keď z nich nepremenili ani polovicu. Obe družstvá sa trápili v streľbe za dva body, keď premenili len približne štvrtinu dvojkových pokusov. Na domácej strane sa v ofenzíve najviac darilo Lucii Lüttmerdingovej, ktorá nastrieľala 14 bodov a dvakrát sa trafila aj spoza trojkového oblúka. Spomedzi sovičiek sa podarilo pokoriť dvojcifernú hranicu 14-bodovej Kláre Paulechovej a 12-bodovej Anne Kaliuzhnej. Dve úspešné trojky si pripísala Katarína Piperková.

Andrea Izáková, trénerka BK ŠK UMB: „Zápas sme rozbehli celkom dobre. Boli sme aktívne v útoku a dodržiavali sme pokyny v obrane. Súper ale neuveriteľne bojoval o každú loptu a postupne otáčal skóre na svoju stranu. My sme si zas prestali veriť a začali sme kopiť chyby. Napriek tomu sme udržali polčas na rozdiel troch bodov. Žiaľ, tretia štvrtina bola z našej strany nevydarená a ani už záverečný “šprint” nestačil na zvrátenie výsledku. Dúfam, že koniec zápasu nám dá inšpiráciu, ako sa popasovať o dobrý výsledok v nasledujúcich zápasoch.“

Petra Šunová, hráčka BK ŠK UMB: „Úvod zápasu sme zachytili celkom dobre. Už vtedy sme zistili, že to bude boj. Sme tabuľkovo posledné dva tímy, čiže bolo jasné, že každý bude chcieť vyhrať. Nemyslím si, že my sme nechceli viac ako ony alebo naopak, ale jednoducho im to padalo a nám nie. Samozrejme, mali sme veľa zbytočných strát, na ktoré horíme už niekoľko zápasov. Podľa môjho názoru sa to v útoku trochu zlepšilo. Je teda vidieť posun, pretože sme si vedeli vytvoriť dobré pozície, ale bohužiaľ, nepremenili sme ich. Ak chceme byt úspešné, tak musíme jednoznačne popracovať v prvom rade na streľbe, lebo ako sa hovorí, nedáš – dostaneš.“

Michaela Dobrotová, hráčka BK ŠK UMB: „Dovolím si tvrdiť, že Slovan bol po štyroch namáhavých zápasoch jeden z tých súperov, s ktorým sme mali možnosť viesť vyrovnaný duel. Ambícia, dravosť a chuť boli na oboch stranách, z čoho pramenilo množstvo konfliktných situácií, čo teda tvorilo nie úplne oku lahodiaci basketbal. Každopádne, nedodržali sme základné princípy a prispôsobili sme sa hra súpera. Neúspešnosť streľby a zbytočne stratené lopty nás stáli veľa síl, a už sme nedokázali zvrátiť vytvorený náskok. Každopádne, máme na čom stavať a pracovať do ďalších stretnutí.“

Niké Extraliga žien – 5. kolo – piatok 22. 10. 2021 – Bratislava

BK Slovan Bratislava – BK ŠK UMB Banská Bystrica 54:42 (16:14, 14:13, 18:8, 6:7)

Zostava BK Slovan Bratislava a body: Lüttmerdingová 14, Angelova-Kolyandrova 11, Barboričová 11, Puzderová 8, Kovalenko 7, Vrbjarová 3, Dohňanská, Ziburová, Danišková, Sobôtková, Cepková (tréner – N. Milošević)

Zostava BK ŠK UMB a body: Paulechová 14, Kaliuzhna 12, Piperková 8, Turčanová 5, Háberová 2, Šunová 1, Dobrotová, Luptáková, Mrváňová, Slavíková (trénerka – A. Izáková)

TH: 16/22 – 10/23. Trojky: 6/28 – 4/19. Fauly: 25 – 24.

8 BK ŠK UMB Banská Bystrica 164:401 0/2 (0,00%) 0/3 (0,00%) 0/5 0,00%

Basketbalistky UMB sa najbližšie predstavia vo štvrtok 28. októbra od 19.00 h v rámci dohrávky 1. kola Niké Extraligy žien na palubovke družstva ŠBK Šamorín.