Basketbalistky BK ŠK UMB Banská Bystrica vycestovali v utorok 18. októbra do Košíc, kde o 18.30 h nastúpili na predohrávku 4. kola extraligy žien proti domácim Young Angels.

Sovičky držali s favoritom krok v prvej štvrtine, keď v nej zaostali len o jediný bod, aj keď v úvode zápasu prehrávali 7:0. Košičanky vstúpili do druhej 10-minútovky 8-bodovou šnúrou, ale vysokoškoláčky sa dokázali udržať na prijateľný bodový rozdiel, keď po polčase prehrávali len 33:26. Po zmene strán už ale Young Angels začali dominovať viac. Domáce navýšili svoj náskok v tretej časti o ďalších 8 bodov a poslednú štvrtinu ovládli už výrazným, 19-bodovým rozdielom. Družstvo UMB malo na súpiske len osem hráčok, čo sa prejavilo práve s pribúdajúcimi minútami.

Hráčky UMB opäť aj kvôli výškovej prevahe súpera výrazne zaostali v doskokoch (50 – 29) a blokoch (7 – 1). Podobne ako v nedeľnom bystrickom derby, sovičkám sa darilo v streľbe za 3 body, keď so 7 úspešnými trojkami v tomto ukazovateli svojho súpera prevýšili.

O podstatnú časť bodov domácich sa postarali štyri hráčky základnej päťky, ktoré zaznamenali dvojciferný bodový nástrel. Dvomi trojkami sa prezentovala 12-bodová Ema Rodáková, ktorá pridala aj 6 doskokov a 5 asistencií. Až 7 asistencií a 6 ziskov mala na konte 10-bodová Emma Dulovičová. Na strane UMB to najviac padalo 14-bodovej Dominike Kollárovej, ktorá si pripísala aj 9 doskokov a 5 asistencií. Dvojciferný počet bodov zaznamenala spomedzi sovičiek ešte aj 11-bodová Tereza Šimčíková, ktorá poslala do koša až 3 z 5 svojich striel spoza perimetra.

Andrea Izáková, trénerka BK ŠK UMB: „V zostave, v akej sme išli na východ, sme zvládli hrať so súperom len polovicu zápasu. Žiaľ, opäť nás pribrzdili ďalšie zranenia. Rotácia ôsmich hráčok na vyrovnanejšiu partiu v priebehu celých štyridsiatich minút so súperom, akým sú Young Angels Košice, nemôže stačiť. Som ale rada, že sme sa nevzdali, zato patrí dievčatám pochvala. Mali sme aj dobré momenty, najmä v obrane. Verím že si ich odnesieme do ďalšieho zápasu a na chybách popracujeme. Súperkám gratulujeme.“

Katarína Nina Mrváňová, kapitánka sovičiek: „V dnešnom zápase sme chceli nadviazať na pekný kolektívny výkon z bystrického derby. V prvom polčase sa nám to aj podarilo, hrali sme tímovo, dravo a hlavne sme si pomáhali v obrane aj útoku. V druhom polčase sme dovolili súperkám viac rýchlych protiútokov, ktorými nám odskočili na väčší bodový rozdiel. Týmto viac-menej rozhodli zápas, keďže sme sa im už nedokázali fyzicky vyrovnať a náskok si dokázali udržať. V sobotu nás čaká ďalší ťažký súper, na ktorého sa tešíme a veríme, že nadviažeme na dobrý tímový výkon z prvého polčasu.“

Niké Extraliga žien – 4. kolo – utorok 18.10.2022 – Košice

Young Angels Košice – BK ŠK UMB Banská Bystrica 80:46 (15:14, 33:26, 52:37)

Štvrtiny: 15:14, 18:12, 19:11, 28:9. Rozhodovali: Zubák, Karnay, Begáni. Diváci: 100

Zostava Young Angels Košice a body: Kristlová 13, Rodáková 12, Bohušová 11, Dulovičová 10, Ošťádalová 4 (Jakubčeková 8, Plavnická (C) 8, Szmereková 6, Mikovčáková 6, Filická 2)
Tréner: R. Dvorščák

Zostava BK ŠK UMB Banská Bystrica a body: Kollárová 14, Šimčíková 11, Vyšná 7, Háberová 6, Mrváňová 6 (Slavíková 2, Luptáková 0, Villányiová 0)
Trénerka: A. Izáková

TH: 8/10 – 5/6, trojky: 4/15 – 7/23, fauly: 17 – 10, doskoky: 50 – 29, asistencie: 26 – 9, zisky: 16 – 11, straty: 26 – 28, bloky: 7 – 1, streľba z poľa: 34/67 (50 %) – 17/63 (26 %). Kompletný štatistický prehľad nájdete tu.