Hokejisti Banskej Bystrice si schuti zastrieľali v druhom domácom zápase po sebe, keď tentokrát porazili kamzíkov z Popradu presvedčivo 7:3. Barani tak zareagovali na prehru po nájazdoch vo Zvolene a priblížili sa k tabuľkovo vyššie postaveným súperom.

Barani začali konečne zbierať výhry, k čomu im pomohla zvýšená strelecká efektivita, ktorá im robila problémy prakticky od začiatku sezóny. Hráči HC ’05 Banská Bystrica strelili viac ako štyri góly v jednom zápase po prvýkrát v sezóne až 28. decembra, kedy na domácom ľade uštedrili Liptovskému Mikulášu osem kúskov. Hoci posledný tím tabuľky prišiel pod Urpín vo výrazne oklieštenej zostave, barani dokázali byť efektívni aj proti tabuľkovo vyššie postavenému Popradu. K zlepšeným výkonom a výsledkom určite pomohol aj návrat hráčov z maródky a posilnenie kádra. Svoj prvý zápas v drese s baranom na hrudi má za sebou Westin Michaud, ktorý sa uviedol gólom na 5:2 a pridal aj dve asistencie.

„Bol to výborný výkon celého tímu. V prvom rade sme hrali dobre v defenzíve, čo sme potom v ofenzíve podčiarkli. Zabrali všetky štyri formácie. Cítil som sa výborne a som rád, že tu môžem byť. Som hrdý na náš tím za to, ako sme hrali. Všetci sme šťastní a od ďalšieho dňa budeme pokračovať v práci, aby sme boli úspešní,“ povedal po zápase Westin Michaud.

Darilo sa aj jeho spoluhráčom z druhého útoku. Nikita Scherbak sa prezentoval dvomi gólmi a dvomi asistenciami. Miloš Bubela zas prihrával kolegom z formácie na dva presné zásahy. „Dnes to už vyzeralo tak, ako to má vyzerať. Malo to štruktúru, vychádzali sme z pásma super a tlačili sme to do brány. Pokiaľ vychádzame z pásma takto, tak tá stredná tretina vyzerá dobre a v útoku to už vieme spraviť. Keď hrajú moji spoluhráči v lajne dobre, tak sa hrá lepšie aj mne,“ zhodnotil Miloš Bubela.

Zabral aj tretí útok v zložení Výhonský, Tamáši a Kabáč, keď sa z tejto trojice gólovo presadil každý hráč. Práve tejto formácii vyšiel aj predchádzajúci domáci zápas proti Liptákom. „Ako som už po predošlom zápase spomínal, ide o tú dôveru. Dostávame priestor a my sa to snažíme zúročiť. Je také nepísané pravidlo, že keď sa darí, makaj o to viac, a tým sa riadime. Myslím si, že to bol veľmi solídny výkon nášho mužstva. Hrali sme zodpovedne 60 minút. Začíname premieňať šance, dávať góly, čo každého hráča v našom mužstve určite teší. Dúfajme, že to takto bude pokračovať aj ďalej,“ zneli pozápasové slová Alexa Výhonského, ktorý v súboji s Popradom otváral skóre v oslabení.

Po vydarenom zápase proti kamzíkom bol spokojný aj tréner baranov Ivan Droppa: „Veľká spokojnosť s hrou, hlavne v obrane. Je dôležité, že sme zo šancí, ktoré sme mali, dali góly. “Belko“ (Filip Belányi, pozn. red.) vytiahol pár veľmi dobrých zákrokov, keď sme to potrebovali. Všetci dnes hrali dobre v obrane. Samozrejme, boli tam aj chyby, ale bez nich by to skončilo 0:0. Popracujeme na tom, aby tých chýb bolo ešte menej, ale je to veľmi dobrý odraz do nového roka.“

Kormidelník HC ’05 Banská Bystrica však musí riešiť pretlak legionárov. Zatiaľ čo počas streleckej aj výsledkovej krízy v novembri a decembri sa barani trápili s maródkou, momentálne má duo Droppa – Surový pri výbere zostavy, aj vďaka posilneniu kádra a návratu hráčov po zraneniach, viac možností. Do zápasu však môže nastúpiť najviac sedem zahraničných hráčov, a zápas proti Popradu tak len z tribúny sledoval brankár Evan Weninger a útočník Mitchell Fossier.

„Budem to musieť riešiť dvomi hráčmi na tribúne aj v ďalšom zápase. Môžu hrať len siedmi, máme deviatich, takže to musíme znovu namiešať. Mali sme s nimi míting, kde sme si povedali, že je to proste takto, tie pravidlá nepustia. Konkurencia je vždy dobrá, len je to špecifická situácia, pretože máme zranených veľa slovenských obrancov, čiže veľa možností tam nie je,“ povedal viac k situácii so zahraničnými hráčmi Droppa.

Barani sa po výhre s Popradom bodovo dotiahli v tabuľke na deviatu Duklu Trenčín, odpútali sa od Nových Zámkov a Liptovského Mikuláša a na prvú šestku momentálne strácajú osem bodov. Bystričania začali ťažiť aj z domáceho prostredia, keď sa zdá, že si už na vynovený zimák zvykli a z posledných šiestich zápasov vyhrali pod Urpínom štyrikrát.

Westin Michaud v rozhovore pre stránku HC ’05 priblížil, čo môže stáť za zlepšením: „Veľmi sa teším z každého tréningu. Všetci majú na tvárach úsmevy, no zároveň tvrdo pracujeme. Trénerský tím odvádza úžasnú prácu, nastavil tu určitú kultúru a smer, ktorým sa všetci spoločne uberajú. Lídri v tomto tíme sú ukážkoví. Všetko je to o postupnej práci deň za dňom, ktorá začína na tréningu. Posledné dve tréningové jednotky boli skvelé, vylaďovali sme detaily a všetko sa to ukázalo.“

Rodák z amerického Cloquetu v štáte Minnesota neskrýval nadšenie z toho, ako ho spoluhráči v Banskej Bystrici privítali. „Bolo to neuveriteľne priateľské. S každým som sa osobne zoznámil, čo bolo niečo, s čím som sa nikdy doteraz nestretol. Každý sa snažil so mnou porozprávať, čo pre mňa znamenalo všetko na svete, keďže sem prichádzam ako cudzinec. Poteší ma dokonca aj to, keď po tréningu ostaneme s niektorými slovenskými chlapcami na ľade pár minút navyše. Vzájomne sa učíme – oni mňa po slovensky a ja ich pre zmenu po anglicky,“ pochvaľoval si 26-ročný center v rozhovore pre stránku klubu.

Viac o priebehu utorkového stretnutia medzi baranmi a kamzíkmi sa dočítate v našej reportáži, kde nájdete aj fotogalériu z tohto duelu. Hokejisti Banskej Bystrice budú mať ďalšiu šancu na plný bodový zisk už vo štvrtok 6. januára, kedy o 17.00 h nastúpia na duel 49. kola Tipos extraligy na ľade posledného Liptovského Mikuláša.