V Banskej Bystrici sa včera konal hokejový sviatok a šláger 18. kola Tipsport ligy, v ktorom privítali domáci hokejisti HC’05 iClinic Banská Bystrica navrátilca v najvyššej slovenskej hokejovej súťaži, HC Slovan Bratislava. Súboj o pozíciu lídra zvládli lepšie belasí, ktorých dres obliekajú aj dvaja odchovanci banskobystrického hokeja.

V oboch mužstvách nájdeme hneď niekoľko hráčov, ktorí obliekali červeno-biely, ale aj belasý dres. Kamarátstva z niekdajšieho spoločného pôsobenia v jednom tíme však išli aspoň počas zápasu bokom. „Po každom súboji som dostával „čočku“ a „Ďatel“ ma tam mastil ako žito. Videli sme tvrdý zápas, ktorý pripomínal play-off. Súboje sa dohrávali a nikto si nič nedaroval“, opísal nasadenie oboch mužstiev bývalý hráč HC’05, Tomáš Matoušek. Naopak, bývalého Slovanistu Andreja Šťastného mrzí, že baranom pretrhol víťaznú šnúru práve jeho bývalý zamestnávateľ. „V Slovane som hrával, zažil som tam pekné roky a tých chalanov, či už hráčov alebo realizačný tím, všetkých poznám, takže som sa veľmi tešil na tento zápas. Mali sme víťaznú šnúru, ale prehrali sme a ja verím, že v ďalšom zápase naštartujeme ďalšiu šnúru,“ vyjadril sa útočník Banskej Bystrice.

Banskobystričania prehrali po dlhých deviatich zápasoch napriek tomu, že dokázali streliť úvodný gól do šatne. Zaplnený zimný štadión pod Urpínom si však odvtedy už do záverečnej sirény gól nezakričal. „Bol to ťažký zápas, po dlhej dobe sme prehrali. Začiatok druhej tretiny sme mali zlý a tam sa ten zápas lámal. Slovan nás dnes neprekvapil. Bojovali, hrali dobre a dali viac gólov ako my. To je celá matematika“, zhodnotil zápas center prvej formácie Tomáš Hrnka. „Sledujeme tabuľku a vidíme, že každé jedno zakopnutie nás môže stáť miesto, ako sa to stalo teraz. V tejto fáze sezóny to nie je až tak podstatné. Musíme hrať hokej aký hráme. Dnes to síce nevyšlo, ale myslím si, že hráme celkom dobre, čo sa odzrkadlí neskôr“, dodáva s pozitívnym prístupom Hrnka. „My sme si prehrali zápas v úvode druhej tretiny, ktorý nám trochu nevyšiel. Tam sme zaspali, hneď sme inkasovali a mali sme veľmi zlý vstup. Myslím si, že to nás dnes stálo víťazstvo“, opísal príčinu prehry Andrej Šťastný.

Úvod druhej tretiny považuje za zlomový bod zápasu aj Dan Ceman. „Videli sme vyrovnaný zápas, ale zaspali sme v úvode druhej tretiny. Premrhali sme veľkú príležitosť vziať zápas do svojich rúk, keď sme dali gól do šatne. Slovan nám dal hneď na začiatku druhej tretiny vyrovnávajúci gól. Nemôžeme mužstvu ako je Slovan darovať góly, pretože samotný zápas je už dosť ťažký, bez toho aby sme im tie góly darovali“, zneli slová kanadského kormidelníka. Barani strelili v zápase aj napriek tlaku v tretej tretine len jeden gól, a s tým sa so súperom ako je Slovan vyhráva veľmi ťažko. „Naše presilovky vyzerali veľmi dobre, ale buď sa nám nedarilo trafiť bránu, alebo zasiahol výborný brankár Brust. Súperovi obrancovia robili dobrú robotu pred bránou. Nie je toho veľa čo v našej hre môžeme zmeniť. Mali sme dobrú sériu, ktorá skončila a chceme začať novú“, zhodnotil ofenzívnu fázu trojnásobného majstra Dan Ceman.

Zápas bol určite špeciálny pre dvojicu banskobystrických odchovancov, ktorá sa po prvýkrát v tejto sezóne predstavila v hosťujúcom drese na ľade domovského klubu. „V hosťovskej šatni som ešte nikdy nebol, tam som blúdil a mýlil som si dvere, do ktorých mám ísť. Bolo to niečo čo som ešte nezažil, bolo to divné, ale musel som sa sústrediť na svoju robotu a nevšímať si to. Vyhrali sme a to je hlavné. Atmosféra je tu vždy výborná. Nepočul som nijaké invektíva na mňa, alebo na Tomáša Ziga. Atmosféru som si užíval, len som bol tentokrát na opačnej strane barikády“, pochválil prostredie v Banskej Bystrici Tomáš Matoušek. Zápas o prvé miesto si užil aj Tomáš Zigo. Začiatok bol zvláštny, ale celý život som tu vyrastal, takže som si rýchlo zvykol. Som veľmi rád, že nám to tu dnes vyšlo a vyhrali sme. Povedali sme si pred zápasom, o čo hráme a je super, že sme bojovali do konca a vyhrali. Myslím si, že aj fanúšikom sa musel hokej páčiť“, povedal na margo návratu na banskobystrický ľad najlepší strelec Bratislavčanov.

Slovanu tak vyšla odplata za prehru v úvodnom meraní síl na Zimnom štadióne Ondreja Nepelu. Vtedy vyhrali výsledkom 3:1 barani, tentokrát sa tešili hokejisti s orlom na hrudi, ktorí prišli pod Urpín v oklieštenej zostave. „Nebral by som to ako odplatu. Je super že sme zápas otočili, lebo nás tu bolo dnes naozaj málo. Bystrica má silný káder, takže sme veľmi radi, že sa nám to podarilo“, vyzdvihol silu súpera Matoušek, alebo „Mates“, ako ho všetci v Banskej Bystrici prezývajú. „Bolo nás troška menej, ale ukázali sme, že na tri päťky sa dá hrať“, dodal na záver Tomáš Zigo.