Hokejisti HC ’05 Banská Bystrica odštartovali piatkovým stretnutím na ľade Prešova púť v novej sezóne hokejovej Tipos extraligy. Vo vynovenej prešovskej hale zvádzali s domácimi hráčmi drámu do posledných minút, šťastie sa však nakoniec priklonilo na stranu Prešovčanov. O všetkom rozhodol trojgólový Brett Welychka, ktorého víťazný gól padol zhruba dve minúty pred koncom.

Úvodnému buly predchádzal menší otvárací ceremoniál,  „Koňare“ sa ocitli v najvyššej lige po dlhých 23 rokoch a priaznivci tamojšieho tímu si mohli zápas vychutnať na vynovenom štadióne. Naopak, pre Banskú Bystricu to bol prvý z 22 zápasov, ktoré odohrajú v úvode sezóny kvôli rekonštrukcii zimného štadióna na klziskách súperov. Domáci hokejisti, vedení skúseným trénerom Bokrošom, zdolali v príprave niekoľko kvalitných celkov a povzbudení dobrými výsledkami určite chceli potešiť solídnu divácku kulisu.

Od úvodu mali síce častejšie puk na hokejkách hráči Banskej Bystrice, ale skóre zápasu otvorili už v 4. minúte práve domáci Prešovčania. V neprehľadnej situácii sa dobre sa zorientoval Charbonneau, po jeho zásahu však prišlo gesto rozhodcu, po ktorom sa ešte všetko overovalo u videorozhodcu. Gól napokon platil a domáce tribúny sa mohli radovať – 1:0. Nasledovali rozhárané úseky hry, počas ktorých si oba celky vyskúšali aj prvé presilové hry. V 13. minúte bol v dobrej príležitosti Tamáši, ktorého spoza brány šikovne našiel Mistele. Obaja hýrili aktivitou aj v nasledujúcom striedaní a mali na hokejkách gólové šance, Prešov však držal nad vodou brankár Bespalov.

Celok, ktorý nahradil v súťaži Detvu išiel v úvode druhej tretiny už do dvojgólového vedenia. Po nešťastnom pošmyknutí jedného z banskobystrických hráčov sa domáci dostali do prečíslenia dvoch proti jednému a Welychka nemal problém zakončiť – 2:0. O niekoľko momentov na to mohol zaistiť Sýkora svojmu tímu už trojgólové vedenie, jeho tvrdá rana však mierila tesne nad bránu. Barani nepoľavovali a pokúšali sa o početnú streľbu, ale niekdajší brankár ruského Spartaka Moskva Nikita Bespalov bol dlho pozorný. Nakoniec na neho našli hráči Banskej Bystrice recept v 28. minúte, v skrumáži pred bránou Prešova sa najlepšie zorientoval Berger a bolo znížené – 2:1. Šancí pribúdalo, stupňovala sa aj nervozita na oboch stranách. Prešov chcel opäť zvýšiť, v dobrých príležitostiach boli Jokinen aj Klíma, bol to však napokon až Bakala, ktorý v 35. minúte zvýšil už na 3:1 v prospech domácich.

V 43. min sa Banskej Bystrici podarilo opäť znížiť, brankára Bespalova dokonalo zaskočil Bubela, ktorý tak vykresal pre baranov iskierku nádeje. Sporný moment nastal v 47. minúte, po strele Růžičku to bola jedna z tyčiek, ktorá zachránila Belányiho od ďalšieho gólu v jeho sieti. V 50. minúte sa hráčom HC ’05 Banská Bystrica podarilo prvýkrát v stretnutí vyrovnať zásluhou Misteleho. Ten sa presadil v presilovej hre po jednej z pekných kombinácií a dobrej práci Tamášiho v predbránkovom priestore.

Zápas bol spestrený o drobnú potýčku Brejčáka, lenže obranca Bystrice dostal za svoje počínanie rozdielový dvojminútový trest a domáci využili početnú výhodu. Druhm gólom poslal Prešov do vedenia opäť Welychka. Z vedenia sa však tešili len niekoľko sekúnd, po výbornej prihrávke Crevier-Morina sa podarilo vyrovnať Ihnačákovi a bolo to 4:4. Ani jeden z tímov nehral na remízu, na konci 58. min prišlo prečíslenie domácich, ktoré na prvý pokus dobre zlikvidoval Breton. Z následnej dorážky sa však presadil všadeprítomný Welychka a svojím tretím gólom rozhodol o výhre Prešova. Vyrovnanie mal ešte na hokejke Fossier, ktorého fantasticky vychytal Bespalov už počas početnej prevahy o jedného hráča, po tom ako na striedačku zamieril brankár Belányi. V záverečnom nápore baranov dobre mieril aj Šoltés, gól však z toho už nakoniec nebol a prešovskí fanúšikovia sa tak mohli radovať z premiérového víťazstva.

Tipos extraliga – 1. kolo – 24. 09. 2021 – Prešov

HC Grotto Prešov – HC ’05 Banská Bystrica 5:4 (1:0, 2:1, 2:3)

Góly: 4. Charbonneau, 22., 55. a 58. Welychka, 35. Bakala – 28. Berger, 43. Bubela, 50. Mistele, 56. Ihnačák. Rozhodovali: D. Konc st., Goga – Crman, P. Tvrdoň, vylúčení: 6:5 na 2. min., presilovky: 1:2, oslabenia: 0:0.

Zostava HC Grotto Prešov: Bespalov (Petrík) – Růžička, Bača, Ľalík, F. Fekiač, Bakala, Rais, D. Jendroľ, Turan – Klíma, V. Fekiač, Šimun – Welychka, Čacho, Charbonneau – J. Sýkora, Zagrapan, Jokinen – Krasničan, Miškuf, Magdolen

Zostava HC ’05 Banská Bystrica: Belányi (Gajan) – J. Brejčák, Žiak, Ďatelinka, Cardwell, Breton, Crevier-Morin – Fafrák, Tamáši, Mistele – Šoltés, Berger, Fossier – Galbavý, Ihnačák, Bubela – Kabáč, Gabor, Výhonský – K. Jendroľ

Najbližšie sa hráči HC ’05 Banská Bystrica predstavia už v nedeľu 26. septembra na ľade Popradu. Stretnutie sa začne o 17:00 h.