Čakanie na novú sezónu najvyššej hokejovej súťaže je na svojom konci, hokejisti Banskej Bystrice v piatok 24. septembra odštartujú svoju púť v novom ročníku Tipos extraligy zápasom na ľade Prešova. Klub vstupuje do sezóny s novým vedením, počas leta sa ho ujala trojica Tomáš Boľoš, Vladimír Tropp a Lukáš Opáth. Práve s posledným menovaným sme sa pozhovárali o fungovaní a cieľoch klubu pred blížiacou sa sezónou.

K oznámeniu prevodu vlastníckych akcií prišlo už na začiatku júna, nové vedenie klubu tak má za sebou už necelé štyri mesiace. Je za nimi množstvo práce, nie všetko je navonok vidieť, hokejový klub je totiž kolos a zároveň živý organizmus prinášajúci množstvo starostí a povinností. Prvé mesiace v pozícií generálneho riaditeľa tak priniesli Lukášovi Opáthovi určite hektické obdobie.

„Zatiaľ to ide ako má. Verím, že to vidno a fanúšikovia spolu s našimi partnermi vidia, že meníme spôsob marketingu, čo bola pre nás jedna z priorít. Najťažšia práca sa týka nadchádzajúcej sezóny. Stále nemáme štadión, čelíme aktuálnej situácii s koronavírusom a s tým sú samozrejme spojené aj obavy či nás to nezasiahne ako klub, ale aj celú ligu, podobne ako vlani. Tiež je iné, keď máte zimný štadión od začiatku sezóny v normálnom stave a môže prísť 2000 ľudí, od čoho sa odvíja následne aj finančná stránka klubu,“ opísal prvé mesiace v novej funkcii Lukáš Opáth, ktorého si fanúšikovia v Banskej Bystrici doteraz spájali najmä s univerzitným UMB Hockey Team.

Univerzitný tím však ani zďaleka nebol jedinou skúsenosťou s hokejom, ktorú Lukáš Opáth má. V rokoch 2007 – 2018 pôsobil ako tréner pri banskobystrickej mládeži, skúsenosti zbieral aj popri Vladimírovi Országhovi. Hokejové prostredie pod Urpínom tak dôverne pozná. „Klub sme prevzali po rokoch úspechov. Dobré veci určite chceme zachovať, ale sú tam potom niektoré veci, ktoré chceme robiť podľa seba a napredovať, čo si situácia vyžaduje,“ čím Lukáš Opáth jasne vzdal hold aj starému vedeniu, ktorému sa podarilo v uplynulých rokoch dosiahnuť zásadné úspechy pre mesto Banská Bystrica.

Vlaňajšie účinkovanie HC ’05 Banská Bystrica však bolo poznačené mnohými faktormi, od koronakrízy, cez prestavbu štadióna, počas ktorej hráči bojovali s neľahkými podmienkami a svoje zápasy hrali v neďalekom Zvolene, navyše bez divákov. Káder nedosahoval kvality ako počas majstrovských sezón, šancu dostali mladší hráči. Cieľom bolo dať im príležitosť a udržať klub pri živote, čo sa aj napriek obrovským výpadkom príjmov podarilo. Bolo však z toho napokon len 10. miesto po základnej časti a vypadnutie v predkole play-off. Fanúšikov preto dozaista bude zaujímať, s akými športovými ambíciami vstupuje do sezóny nové vedenie klubu.

„Každý kto ma pozná vie, že ciele musia byť stanovené. Keď neviete čo chcete urobiť, ťažko to dosiahnete. Po základnej časti by sme sa chceli umiestniť do 6. miesta a potom zamiešať kartami v play-off. Nebudem klamať, play-off musíme spraviť určite a chceli by sme postúpiť cez štvrťfinále medzi najlepších štyroch. Tam už sa potom môže udiať naozaj čokoľvek. Vieme však ktoré tímy sú ekonomicky silnejšie, ale nie vždy to zaručuje úspech. Netreba však zabúdať na fakt, že prvých 22 kôl hráme na klziskách súperov, čo by možno zamávalo aj s inými tímami. Snažíme sa v tom nájsť aj pozitívnu stránku, môže nám vyjsť úvod sezóny a v jej druhej polovici, keď už budú možno trochu dochádzať sily, budeme hrať väčšinu zápasov doma a verím, že aj s podporou priaznivcov. Nepochybujem o tom, že to zvládneme,“ konštatoval na margo cieľov v novej sezóne riaditeľ klubu, ktorý v minulosti viedol z pozície hlavného trénera okrem UMB Hockey Teamu aj druholigový Žiar nad Hronom. Taktiež má v zbierke aj striebornú medailu zo Zimnej svetovej univerziády v Krasnojarsku, kde bol v roku 2019 asistentom trénera.

Práve vlaňajšia sezóna sa podpísala aj pod to, že pred tou aktuálnou sa s baranmi úplne nepočíta ako s tímom, ktorý by mal okupovať vrchné poschodia tabuľky. V súvislosti s poprednými priečkami sa opäť spomínajú najmä vlaňajší finalisti Zvolen a Poprad, okrem nich tradične aj bratislavský Slovan, či Košice.

„Môže to byť menšia výhoda, keďže aj ja to tak čítam a vnímam, že sa počíta skôr s inými tímami. Pre mňa je to zaujímavé, keďže v hokeji pôsobím od malička a nie raz sa stalo, že karty miešali tímy, s ktorými sa až tak nepočítalo. Musíme to pretaviť do výhody, tím je zložený dobre, atmosféra v kabíne je fajn,“ povedal odhodlane jeden z členov nového vedenia klubu.

Hokejistov Banskej Bystrice čaká v úvodnom vystúpení novej sezóny zápas na ľade Prešova, ktorý od aktuálneho ročníka nahrádza v najvyššej súťaži Detvu. Úvodné buly stretnutia je naplánované na 18. hodinu a my vám po stretnutí prinesieme tradične sumár so všetkým podstatným, čo sa na ľade udialo.

Káder HC ’05 Banská Bystrica pred štartom sezóny 2021/2022

Brankári: Filip Belányi, Matej Gajan

Obrancovia: Alex Breton, Adam Žiak, Martin Bdžoch, Jakub Lopejský, Ivan Ďatelinka, Jacob Cardwell, Marc Crevier-Morin, Dávid Boldižár, Michal Ganz, Ján Brejčák

Útočníci: Filip Vašaš, Chase Berger, Matt Mistele, Gilbert Gabor, Miloš Fafrák, Dávid Šoltés, Alex Tamáši, Brian Ihnačák, Michal Kabáč, Matej Galbavý, Miloš Bubela, Alex Výhonský, Mitchell Fossier, Kevin Jendroľ, Jozef Rákoš, Dominik Sojka (Nikita Scherbak sa k mužstvu ešte len pripojí)