V aktuálnom 11. kole Slovnaft extraligy bol cieľ Banskobystričanov jasný – nezopakovať zaváhanie z piatkovej prehry so Žilinou a jednoznačne bodovať naplno. To sa im aj podarilo. Domáci mali celý zápas pevne vo svojich rukách a bez problémov zvíťazili v pomere 7:2.

HC ’05 Banská Bystrica – HK Nitra 7:2 (1:1, 2:0, 4:1)

Góly: 8. M. Hudec (Šechný, Biro), 33. M. Hudec (Šechný), 35. Vartovník (Hamrák, Bambúch), 41. M. Hudec (Šechný, Biro), 44. Šechný (Vantroba. M. Hudec), 51. Kolba (Hamrák, Vartovník), 58. Paľov (Macejka, A. Bezák) – 12. M. Štefanka (Spilar), 60. T. Chrenko (Gabriš).

Zostava tímov:

HC ’05 Banská Bystrica: Šimonovič – Kolba, Biro, Cebák, Cuník, Bambúch, Vantroba, Kubka, Vizváry – Tománek, Hudec, Sýkora – Rumpel, Šechný, Kútny – Bezák, Paľov, Macejka – Vartovník, Heizer, Hamrák.

HK Nitra: Fikrt – Rais, Špelda, Fabian, Gábriš, Bučka, Polák, Novák, Kmeč – Ručkay, Chrenko, Podstavek – S. Saliji, Kováčik, G. Saliji – Špilár, Štefanka, Uhnák – Slovák, Moravec, Čaládi.

ilustr. foto: Branislav Račko

Po úvodných 2-minútových vylúčeniach domáceho Šechného a hosťujúceho Fabiana mal poloprázdny hokejový štadión možnosť sledovať prvé väčšie šance zápasu. Najskôr nebezpečne ostreľoval nitriansku bránu Hudec či Biro, následne sa v tutovke ocitol Bezák, ktorý mohol otvoriť skóre zápasu, nebyť skvelého Fikrta. Aktívnejší barani skórovali aj dnes už v prvej dvadsaťminútovke, tentokrát vo 8. minúte zásluhou Hudecovej dorážky vyrazeného puku. Banskobystrický tlak trval do polovice prvej tretiny, zmena nastala až v 12. minúte, kedy bol vylúčený Kolba. Ešte v tej istej minúte sa podarilo súperovi vyrovnať. Spilar sa s pukom previezol po celom obrannom pásme domácich až ho posunul na Štefanku, ktorý nemal problém trafiť odkrytú bránu. Následný priebeh bol poznačený viacerými vylúčeniami, istý čas sme mali dokonca polminútovú presilovku o dvoch hráčov, no ani tá a ani ďalšie sľubné šance nezmenili nič na tom, že skóre po prvej tretine zostalo vyrovnané 1:1.

Prvé minúty prostrednej časti hry mal opäť viac práce Fikrt, ktorý zasahoval pri šanciach Bezáka, Kolbu či Kútneho. V 27. minúte sa prejavili aj domáci, ktorým sa podarilo prekonať domáceho brankára, no gól pre postavenie hráča v bránkovisku neplatil. Iniciatívu zápasu začala preberať Nitra. Tá zatlačila hlavne v presilovej hre, kedy musel byť Šimonovič v plnej pohotovosti, napr. pri strele Fabiana. Brániaca sa štvorica baranov však ďalšie nebezpečné akcie nepripustila a oslabenie zvládla. O pár sekúnd mali možnosť početnej výhody aj Banskobystričania, a tí ju na rozdiel od súpera aj využili. V 33. minúte svoju samostatnú akciu úspešne zakončil Hudec. Hostia sa ani nespamätali a už prehrávali o dva góly. O necelé dve minúty totiž zvýšil po peknej nahrávke Hamráka Vartovník. Fikrt mal čoraz viacej práce a chytal čo mohol, no aj napriek jeho výkonu prehrávala Nitra po dvoch tretinách 1:3.

Úvod tretej tretiny sa niesol v znamení dohrávania preneseného zvyšku presilovej hry. Tú barani nakoniec aj využili a zvýšili už na 4:1. Po okulahodiacej akcii poslal puk do brány Hudec, ktorý si tak pripísal hattrick. Banskobystričania poučení z minulého zápasu však ani po tomto góle nepoľavili a už o 3 minúty neskôr v ďalšej presilovke prekonali Fikrta opäť. Tentokrát sa presadil Šechný, ktorý po premiérovom góle v drese baranov počas piatkového zápasu v Žiline ešte viac ožil. Gólostroj domácich pokračoval v 51. minúte. Autorom šiesteho gólu a prudkej nechytateľnej strely bol Kolba. Značne demotivovaných Nitranov dorazil siedmym gólom po Macejkovej nahrávke Paľov. 8 sekúnd pred koncom hostia kuriózne znížili, keď Chrenko len nahodil puk na domácu bránu – prekvapený Šimonovič ho nakoniec vyťahoval až zo svojej siete. Išlo však už len o kozmetickú úpravu skóre, barani nakoniec zaslúžene vyhrali 7:2.