Hokejisti HC MONACObet Banská Bystrica v nedeľu prehrali na ľade Spišskej Novej Vsi. Štvorgólový rozdiel zapríčinili najmä vylúčenia, ktoré domáci nekompromisne trestali.

Aktívnejšie vstúpili do zápasu rysy, v 1. minúte Dominika Hrachovinu vážnejšie preveril tečovanou strelou Juraj Valach. Do viacerých šancí sa dostali aj hostia, najprv strelu Lukáša Kozáka nedokázal doklepnúť za Egilsa Mitensa Roman Faith, neskôr nastrelil žrď Ján Petriska a v zápätí zakončoval do lapačky domáceho gólmana Alex Voyer. Do presilovej hry piatich proti trom poslali Spišskú Novú Ves v 9. minúte faulujúci Michal Čunderlík a Matthew Wedman. V 10. minúte ju domáci využili, pred bránkou Hrachovinu si obrancovia nepostrážili Stephena Harpera, ktorý na druhý pokus dorazil puk do siete – 1:0. Ten istý hráč sa presadil hneď po vhadzovaní v stredovom kruhu, rysy sa po rýchlom prechode dostali do pásma baranov a spomínaný Harper prestrelil Hrachovinu – 2:0. Domáci mohli zvýšiť svoj náskok už na tri góly, Zack Andrusiak však trafil len konštrukciu bránky. V 17. minúte najprv puk nedopravil do prázdnej bránky Branislav Rapáč, jeho chybu však neskôr v presilovke napravil Andrusiak, ktorý delovkou z prvej prestrelil Hrachovinu – 3:0.

Do druhej tretiny vstúpili zverenci Vladimíra Országha hrou v početnej výhode, v ktorej nedokázali domácu obranu nijak rozhodiť. Barani v 26. minúte získali ďalšiu presilovú hru, v nej ich však viackrát potrápili domáci napádajúci hráči, ktorí hráčom spod Urpína znepríjemňovali založenie útoku. Po nevyužitej presilovke prišla ďalšia,  ktorú hostia v 28. minúte konečne využili, keď pri ukážkovom clonení Dávida Šotésa presne mieril z pravej strany Collin Adams – 3:1. Vzápätí mali obidva tímy prečíslenia dvoch proti jednému, najprv Rapáčovu prihrávku neusmernil do siete Juraj Majdan, na druhej strane nezakončil presne Faith. Presilovú hru si zahrali v 33. minúte aj domáci, Majdan v nej umne našiel na zadnej žrdi Oleksiyho Myklukhu, ktorého gól však neplatil kvôli úmyselnému zakončeniu korčuľou. Tentoraz už regulérny gól prišiel v 39. minúte, keď Andrusiak druhým presným zásahom bleskovo potrestal vylúčenie Christiána Michalčina – 4:1.

V úvode záverečného dejstva mali barani opäť presilovú hru, v ktorej bol najbližšie k zníženiu Adams, ale jeho strela trafila len vrchnú žrď. Domáci zvýšili v 48. minúte. Po chybe banskobystrickej obrany v strednom pásme, sa do samostatného nájazdu dostal Majdan a forhendovým blafákom prekonal Hrachovinu – 5:1. V 53. minúte mohli rysy skórovať opäť, po prihrávke Michaela Drábeka zakončoval Róbert Džugan, pri úplne odkrytej bránke trafil však len brankára hostí na opačnej žrdke. Ten istý hráč ušiel do úniku v 55. minúte, odhodlane proti nemu vyšiel Hrachovina, ktorého Džugan zvládol obísť, ale opäť netrafil prázdnu bránku. V závere si barani ešte zahrali presilovú hru, výsledok zápasu však nezvládli nijak skorigovať.

Hokejisti HC MONACObet Banská Bystrica čaká najbližší zápas v utorok, kedy privítajú pod Urpínom Košice. Začiatok zápasu je na programe o 17.30 h.

Povedali o zápase (zdroj: hc05.sk)

Vladimír Országh, hlavný tréner baranov: „Ťažko sa mi to hodnotí. Vedeli sme, kde je najväčšia sila súpera, v presilových hrách. V prvej tretine sme im dali tie presilovky ako na podnose a dostali sme z toho tri góly, celkovo štyri v presilových hrách. Dnes to bolo o tých špeciálnych tímoch, my sme takisto mali dostatočné množstvo presiloviek. Dali sme v nich len jeden gól, mali sme tam možno za stavu 4:1 nejakú šancu, keď sme dali brvno. Časť zápasu to bolo v hre päť na päť vyrovnané, pokiaľ už nebolo po zápase. Dnes rozhodli presilovky, v ktorých domáci ukázali obrovskú silu a vyhrali zaslúžene.“

Roman Faith, útočník baranov: „Neviem ani kde začať. Povedali sme si, že päť na päť môžeme dnes so Spišskou v kľude vyhrať, čo sa podľa mňa ukazovalo, pokiaľ sme ich nepustili do presilovej hry. Prvá tretina, desať minút, potom oslabovka, tri góly a bolo v podstate po zápase. Aj keď sme sa chceli vrátiť, žiaľ, súper bol dnes lepší, vyhral 5:1. Dnes sme asi prvýkrát v sezóne nehrali ako mužstvo a Spišská nám ukázala, ako hrať doma, potrestala naše chyby. Nehrali sme ako mužstvo a súper to využil. My hráme podľa mňa veľmi dobre päť na päť, musíme však zlepšiť presilovku, ako to bolo na začiatku sezóny, a potom môžeme vyhrávať ťažké zápasy aj vonku. V druhej tretine sme sa gólom naštartovali, následne pri tom prečíslení, čo som išiel s Adamsom, keby sme dali gól na 3:2, možno sme späť.“

Tipos extraliga – 12. kolo – nedeľa 20.10.2024, 16.00 h – Tiposbet Aréna, Spišská Nová Ves

HK Spišská Nová Ves – HC MONACObet Banská Bystrica 5:1 (3:0, 1:1, 1:0)

Góly a asistencie: 10. Harper (Ford, Andrusiak), 10. Harper (Hannoun, Andrusiak), 17. Andrusiak (Žiak, Ford), 39. Andrusiak (Žiak, Ford), 48. Majdan (Ališauskas) – 28. Adams (Scarlett, Petriska). Presilovky: 4/7 – 1/7. Strely na bránu: 39 – 28. Rozhodovali: Štefik, Kalina – Hajnik, Knižka. Diváci: 2683.

Spišská Nová Ves: Mitens (Valluš) – Groch, Ališauskas (A), Žiak, Valach, Romaňák (A), Barcík – Majdan, Ford, B. Rapáč (C) – Kestner, Hannoun, Harper – Andrusiak, Myklucha, Števuliak – Džugan, Drábek, Vandas – Danielčák.
Tréner: Jason O´Leary.

Banská Bystrica: Hrachovina (Rabčan) – Chicoine, Scarlett (A), Česánek, Žabka, D. Stránský, Michalčin, Kozák – Šoltés, Voyer, Boucher – Faith, Wedman, Adams – Valigura, Petriska, Tomka – Matoušek (C), Čunderlík, Jedliček.
Tréner: Vladimír Országh.