Hokejisti Banskej Bystrice chceli nadviazať na úvodné víťazstvo v Tipsport Kaufland Cupe s Liptovským Mikulášom vo štvrtok na ľade Detvy. Stredoslovenské derby prinieslo vyrovnaný priebeh so strhujúcim záverom, v ktorom dokázali barani zmazať dvojgólové vedenie domácich.

Barani si hneď od úvodu vypracovali tlak, ktorý im priniesol gólové ovocie v 3. minúte, keď sa presadila štvrtá formácia hostí po tom, čo Sojka posielal spoza bránky puk na osamoteného Lukáša Luntera, ktorý poľahky rozvlnil sieť. Detva mohla vyrovnať v presilovej hre, ktorú však namiesto gólu skrátilo vylúčenie domáceho Goliana.  V úvode skráteného oslabenia ale domáci predsa len vyrovnali, keď Gašpar vystihol rozohrávku Welsha a samostatný únik zavŕšil presným backhandovým zakončením.

Krátko na to prišlo ďalšie vylúčenie detvianskeho hráča a Bystričania si mohli prinavrátiť vedenie v presilovke o dvoch hráčov. Tú a ani následnú výhodu o jedného muža sa im však využiť nepodarilo, no mrzieť ich to nemuselo, keďže Fafrák v 15. minúte posunul puk do pravej strany útočného pásma na Češíka, ktorý svojho spoluhráča našiel skvelou prihrávkou pred bránku, odkiaľ Fafrák presne zakončil. Barani si tak do druhej tretiny odniesli jednogólové vedenie.

V úvode druhého dejstva mali barani možnosť hrať už po druhýkrát v zápase presilovú hru o dvoch hráčov, tentokrát 34-sekundovú, no hráči Detvy sa v trojici opäť ubránili. Domáci si zas zahrali v početnej prevahe v polovici zápasu a podarilo sa im vyrovnať, keď po dobrej ofenzívnej práci Jána Sýkoru dostal puk za bránkovú čiaru z dorážky Vilam Čacho.

V druhej polovici prostrednej časti hry si mohli hostia prinavrátiť vedenie po šanciach Lampera a Fafráka, ale tretí gól Banskej Bystrice z nich nepadol. V závere druhej 20-minútovky sa viackrát vylučovalo pričom mužstvo Detvy hralo presilovku štyroch proti trom a následne aj piatich proti štyrom, ale skóre sa už do druhej prestávky nemenilo a stav bol tak pred treťou tretinou vyrovnaný.

Barani sa museli na začiatku tretieho dejstva opäť brániť vo štvorici a aj vďaka tomu, že Rymsha spomedzi kruhov mieril vedľa, ešte odolali. Zakrátko však Detvania hrali presilovku opäť a tentokrát už tretí gól strelili, keď po Gašparovej prihrávke z ľavej strany pálil presne ďalší bývalý hráč HC ’05, Peter Valent. Hostia sa nepoučili a v 45. minúte išli po ďalšom nedovolenom zákroku opäť do štyroch, no tentokrát domáci neskórovali.

Záver zápasu bol poriadne divoký, keď najprv Valent svojim druhým gólom v zápase, tentokrát do prázdnej bránky, zvyšoval na 4:2. Barani sa ani minútu pred koncom nevzdali a napokon vyrovnali, keď najprv po individuálnej akcií Žiaka poslal puk za Petríkov chrbát Tamáši a 2 sekundy pred koncom vyrovnal na konečných 4:4 presnou strelou z prvej po Misteleho prihrávke kapitán Banskej Bystrice, Ivan Ďatelinka.

V Tipsport Kaufland Cupe sa zápas môže sončiť aj remízou, no aspoň nesúťažne sa hralo aj predĺženie, v ktorom gól nepadol a na rad prišli samostatné nájazdy, ktoré zvládli vďaka gólu Rymshu lepšie Detvania.

Tipsport Kaufland Cup – 2. kolo – Skupina 1 – Detva

HC 07 WPC Koliba Detva – HC ’05 Banská Bystrica 4:4 (1:2, 1:0,2:2) – samostatné nájatdy vyhrala Detva

Góly: 10. Gašpar, 31. Čacho (J. Sýkora, Golian), 44. P. Valent (Gašpar, Rymsha), 59. Valent – 3. L. Lunter (Sojka, Ďatelinka), 15. Fafrák (Češík, Kabáč), 60. Tamáši (Žiak), 60. Ďatelinka (Winquist, Mistele). Rozhodujúci sam. nájazd: River Rymsha.

Zostava HC 07 WPC Koliba Detva: Petrík (Sholl) – O. Turan, Lalík, Golian, Rais, F. Fekiač, Korím, Gachulinec, Rymsha – Žilka, V. Fekiač, Magdolen – Charbonneau, Čacho, J. Sýkora – A. Nauš, P. Halama, Ľupták – Gašpar, P. Valent, Cox.

Zostava HC ’05 Banská Bystrica: Rabčan (Gajan) – Welsh, Ďatelinka, Biro, Žiak, Petrinec, Demo, Ganz – Lamper, Winquist, Kriška – Mistele, Tamáši, M. Sloboda – Fafrák, Češík, Kabáč – L. Lunter, Sojka, Faško-Rudáš.

Hokejisti Banskej Bystrice zakončia ťaženie v skupinovej fáze Tipsport Kaufland Cupu na ľade Martina, kde sa predstavia v utorok, 15. septembra o 18:00 hod.