Banskobystrickí hokejisti po prvýkrát v aktuálnom ročníku vycestovali mimo svojej pevnosti a v rámci 5. kola nastúpili na ľade rozbehnutého Prešova. Napriek tomu, že na východe Slovenska dvakrát viedli, o svojom víťazstve museli podobne ako proti Nitre rozhodnúť až v samostatných nájazdoch.

Úvodné minúty patrili práve „baranom“, ktorí viackrát ohrozili prešovského gólmana Rabčana. Banskobystričania však nepoľavovali a odmenou im bol gól zo 7. minúty – nahodenie Jendeka doklepol do brány Výhonský. Domáci boli blízko vyrovnania o dve minúty na to, keď Martin šikovne tečoval puk tesne pred Rahmom, ktorý si tento zámer prečítal. Krátko na to mali Prešovčania k dispozícii presilovú hru a počas nej dve veľké šance, z ktorých však gól nepadol a rovnako tak nevyužil svoju šancu na opačnej strane ani Tamáši. Prešov si zahral početnú výhodu aj pred odchodom do kabín a vo veľkej príležitosti sa ocitol Sýkora, hostí však držal nad vodou Rahm.

Už v 22. minúte bolo vyrovnané, individuálne sa presadil Gerlach, ktorý strelou z uhla prekvapil švédskeho brankára vo farbách Banskej Bystrice. V 25. minúte mal gól na hokejke Kontos, ktorý z dobrej pozície namieril iba do bočnej siete. V podobne dobrej príležitosti sa o niekoľko sekúnd ocitol aj Bíreš, ktorý v prečíslení s Gašparom volil strelu, namieril však do pripraveného Rabčana.

Zhruba v polovici duelu sa radoval z presného zásahu Tamáši, no celá situácia bola neprehľadná a nakoniec po preverení videorozhodcom gól uznaný nebol. „Barani“ mohli ísť opäť do vedenia počas presilových hier o dvoch hráčov, tá prvá mala síce kratšie trvanie, tá druhá však už plné dve minúty. Najbližšie ku gólu bol Kontos, ktorý mal pred sebou odkrytú bránu, no trestuhodne zahodil svoju šancu. Hostia sa však dočkali v 36. minúte, keď nahodenie Výhonského úspešne tečoval Sojka, čím upravil skóre na 1:2.

Prešov sa mohol vrátiť do zápasu hneď v úvode tretej tretiny, kedy mali až päťminútovú presilovú hru. Paradoxne však mali počas nej viac šancí hostia spod Urpína, ktorí neraz ohrozili Rabčana. Ten podržal svoj tím aj v 50. a aj v 53. minúte, kedy sa rútil na neho počas ďalšieho oslabenia Tamáši. Množstvo nepremenených šancí napokon potrestali Prešovčania vyrovnávajúcim gólom, keď puk zásluhou nešťastného teču jedného z hráčov Banskej Bystrice našiel cestu za chrbát Rahma.

Gól na 2:2 znamenal, že duel smeroval do predĺženia. V ňom mal neuveriteľnú príležitosť hosťujúci Tamáši, no Rabčan predviedol pravdepodobne zákrok doterajšieho priebehu sezóny. Párkrát sa zaskvel aj Rahm na opačnej strany a obaja brankári tak mali zásluhu na tom, že o osude zápasu rozhodovali až samostatné nájazdy. V nich sa presadil za domácich Giles, no hostia mali vo svojich radoch až dvoch úspešných strelcov – Gašpara a Troocka, ktorí tak rozhodli o tom, že Banskobystričania pocestujú z Prešova s dvomi bodmi.

Alex Výhonský, útočník Banskej Bystrice pre hc05.sk: „Mohlo to byť aj za plný počet bodov, bolo tam veľa šancí, ktoré sme mohli premeniť už pred predĺžením. Treba sa však pozrieť na to aj z pozitívnej stránky, šance si vieme vytvárať. Treba byť dôraznejší v tréningu a tie góly prídu. Snažili sme sa držať systému, ktorý nám stanovil tréner. Chceli sme hrať s pukom, zbytočne ho neodhadzovať a hrať jednoducho a do brány. Z toho pramenili šance a prišli aj góly, sme za to radi. Chcelo to držať disciplínu, aby sme od toho neupúšťali. Mali sme tam výpadok asi desať minút, čo sa nám stáva častejšie, čiže na tom musíme pracovať, aby sme to držali celých 60 minút. Čo sa týka nášho útoku, rozumieme si. Už predošlé zápasy ukazovali, že si vieme vytvoriť množstvo šancí a je len na nás ako to zúročíme. Sezóna je dlhá, čaká nás ešte kopu práce. Príprava bola dobrá, ukázala nám plusy aj mínusy, ktoré treba zlepšiť. Aj keď prišli prehry na začiatku sezóny, netreba vešať hlavy. Je to o tom ostať zdravý, tvrdo makať a výsledky sa dostavia.“

Dominik Sojka, útočník Banskej Bystrice pre hc05.sk: „Určite zamrzí, že to nebolo za tri body, čo je viac ako dva. Každopádne, dva body z vonkajšieho zápasu, výhra ako výhra. Ideme ďalej, čaká nás derby so Zvolenom, takže aspoň sme naladení víťazne. Myslím, že oproti výkonom so Slovanom a Nitrou sme sa zlepšili. Bol to zápas brankárov, veľa šancí, ktoré sme mohli premeniť. Nevadí, šetríme sa na ten Zvolen teda. Minulý zápas sme trochu špekulovali a tréneri nám povedali, že poďme do toho jednoduchšie. Presilovky päť na tri by sa mali premieňať, verím, že chlapci si to šetria na ten nedeľný zápas. Od nášho útoku tréneri očakávajú špecifický typ hry, chcú, aby sme boli nepríjemní, agresívni a hádzali to na bránu. To sme dnes dvakrát spravili, padli dva góly takže z našej strany spokojnosť.“

Tipos extraliga – 6. kolo – piatok 30.09.2022 – ICE Aréna Prešov

HC MV Transport Prešov – HC ’05 Banská Bystrica 2:3 po s.n. (0:1, 1:1, 1:0 – 0:0, 0:1)

Góly: 22. Gerlach (Giles), 57. Klíma (Turan) – 7. Výhonský (Jendek, Sojka), 36. Sojka (Výhonský, Jendek). Rozhodovali: M. Korba, Hronský – Gegáň, Janiga. Diváci: 1301.

Zostava HC MV Transport Prešov: Rabčan (Adamko) – Turan, D. Jendroľ, Giles, Lalík, Higgins, Ballhorn, Vojtech, Nátny – Nauš, Šimun, Neuls – Šimek, Gerlach, Sýkora – Žilka, Girduckis, Martin – K. Jendroľ, Klíma, Melcher

Zostava HC ’05 Banská Bystrica: Rahm (Belányi) – Björkung, Bačik, Pavlin, Holenda, Bača, Ďatelinka, Frídel – Troock, Kontos, Kabáč – R. Gašpar, J. Sukeľ, Bíreš – Urbánek, Tamáši, Šoltés – Výhonský, Sojka, Jendek

zostrih stretnutia doplníme…

Najbližší duel odohrajú hokejisti Banskej Bystrice už v nedeľu 2. októbra, keď v domácom prostredí privítajú v pohronskom derby svojho rivala z neďalekého Zvolena. Úvodné buly obstará legendárny Vladimír „Dracula“ Moravčík, ktorý sa po konci kariéry rozlúči s banskobystrickým publikom. Stretnutie začína o 16.00 h a bude odvysielané aj prostredníctvom verejnoprávnej RTVS.