Po reprezentačnej prestávke sa opäť naplno roztočil kolotoč zápasov hokejovej Tipos extraligy a v období sviatkov dostali prednosť vložené regionálne kolá. Banskobystrickí hokejisti tak v rámci predsunutého 45. kola zamierili pod Tatry, kde na nich čakal HK Poprad.

Po rozkúskovanom úvode prišla v 6. minúte prvá vážnejšia príležitosť, postarali sa o ňu hostia, keď Kontos dobre našiel Troocka, no kanadský strelec nedokázal optimálne usmerniť puk. Ten istý hráč sa prezentoval o čosi nebezpečnejším pokusom v presilovej hre, keď z medzikružia mieril pod hornú žrď, no Rychlík včas zasiahol. V polovici 10. minúty putoval na trestnú lavicu hosťujúci Kojo a presilovku si tak zahrali aj Popradčania. Tú sa im expresným spôsobom podarilo pretaviť na vedúci gól, keď sa už po 17 sekundách presadil vďaka šikovnému teču Mlynarovič. Na začiatku 18. minúty bol v úniku Troock, ktorý však bol faulovaný Drgoňom a rozhodcovia nariadili samostatný nájazd. K jeho realizácii sa postavil samotný Troock, no svoj pokus zoči-voči popradskému brankárovi nepremenil.

Už po necelých dvoch minútach prostrednej tretiny putoval druhýkrát v zápase na trestnú lavicu Kojo a fínsky obranca musel sledovať ako Sedláčka po strele Bubelu zachránila konštrukcia brány. Následne si početnú výhodu skúsili aj hostia, lenže pozorná defenzíva Popradu odolávala a krátko po uplynutí trestu pridali aj druhý gól. V 27. minúte sa razantnou strelou z hranice modrej čiary prezentoval Vainio, čím zaistil „kamzíkom“ dvojgólové vedenie. To sa Bystričanom podarilo skresať na rozdiel jedného gólu na konci prvej polovice zhápasu, kedy dopravil puk do siete Pavlin. V 36. minúte mohol udrieť Razgals, no zoči-voči Sedláčkovi neuspel, čo si však Popradčania vynahradili po vyše minúte. V 37. minúte sa opäť dostal k puku Vainio a opäť to riešil tvrdou ranou, po ktorej puk skončil v sieti.

To, čo prišlo v rozhodujúcej tretine, čakal asi len málokto. Najprv sa 78 sekúnd museli „barani“ brániť po trestoch zo záveru druhej tretiny, aby následne v 42. minúte vrátil svoj tím do zápasu druhým gólom v stretnutí Pavlin. V 45. minúte sa začínalo odznova, na 3:3 totiž vyrovnával Ďatelinka, ktorý sa uvoľnil v priestore pred bránou a nedal popradskému gólmanovi šancu. O necelých 120 sekúnd Banskobystričania zavŕšili svoj expresný obrat, do streleckej listiny pribudol aj Kristoff Kontos, ktorý po strele Holendu upratal puk do siete. Krátko na to síce putoval na trestnú lavicu Výhonský, no hostia využili oslabenie na piaty gól v sieti „kamzíkov“, keď sa presadil Jendek, čím vyhnal Rychlíka z brány Popradu. Miesto medzi tromi žrďami zaujal Valluš, ktorý však v 53. minúte lovil puk zo siete – šiesty gól v drese hostí pridal Troock. Niečo vyše tisícky divákov ešte videlo aj desiaty gól v stretnutí, o ktorý sa však opäť postarali hráči Bystrice. Domáci hokejisti prepadli v defenzíve, puku sa zmocnil Alex Tamáši, ktorý ukážkovo trafil horný roh brány. Záverečnú minútu ešte okorenil pästný súboj Betkera s Výhonským, nič to však nezmenilo na konečnom výsledku, ktorý hral v prospech zverencov kanadského trénera Sheddena. Hráči Banskej Bystrice tak zaknihovali piatu výhru v rade a navyše aj poskočili v rámci tabuľky, keď predbehli práve svojho utorkového súpera.

Doug Shedden, tréner Banskej Bystrice: „V druhej tretine nás podržal brankár, pokojne mohlo byť aj 5-6:0 pre súpera, no držal nás v zápase. Kľúčové bolo, že sme ubránili oslabenie o dvoch hráčov z konca druhej tretiny a že sme neumožnili Popradu dať štvrtý gól. Čo sa udialo potom, nedokážem vysvetliť. Ich brankár vyzeral, že by sme mu nedali gól už asi nikdy a potom sme sa párkrát presadili. Dobre pre nás, že sme to nevzdali a vrátili sa v tretej tretine. Získali sme cenné tri body.“

Ivan Ďatelinka, kapitán Banskej Bystrice (zaznamenal 100. gól v kariére): „V tretej tretine sme trestali sme všetky chyby a to nás postavilo na koňa. Šance, ktoré sme mali, sme využili a konečne nám vyšiel aj takýto zápas. V druhej tretine sme nehrali zle, prvých trinásť minút. Potom sme mali taký chaos posledných sedem minút, mali sme vylúčenie, bol som na trestnej a to, že nevyužili presilovku nás trochu postavilo. Nám to tam potom začalo padať a to bolo to momentum zápasu. Chceli sme od začiatku nastúpiť dobre, ale tretia tretina nám vyšla na výbornú a dúfam, že budeme tak pokračovať. Tréner po dvoch tretinách chcel, aby sme dohrávali súboje a boli trošku agresívnejší a išli priamočiarejšie do brány, strieľali na brankára, čo sa nám aj podarilo. Šesť gólov v jednej tretine neviem, takéto štatistiky si nepíšem, ale hovorím, sme radi, že nám to tam padalo a verím, že to tak bude aj v ďalšom zápase. Bol to takzvaný šesťbodový zápas a my sme ho zvládli, čo sme radi. Nechcem povedať, že to (víťaznú sériu) nesledujeme, ale budeme radi, keď bude čím dlhšia. Ideme od zápasu k zápasu, príprava na ten ďalší začína už teraz nejakým tým kľudom a pripravíme sa na ďalší kvalitný zápas.“

Peter Mikula, tréner Popradu: Po druhej tretine, v ktorej sme viedli 3:1 a mali zápas jasne v rukách sme ešte mali presilovku 5 na 3. Čo viac chcete? Hlava mi neberie, čo sa stalo v tretej. Obrovská nedisciplinovanosť, prihrávky na hokejku súpera a zlé rozhodnutia. Táto blamáž určila našu prehru a zaslúženú výhru Banskej Bystrici, ktorej gratulujem.

Tipos extraliga – 45. kolo – utorok 20.12.2022 – Zimný štadión mesta Poprad

HK Poprad – HC ’05 Banská Bystrica 3:7 (1:0, 2:1, 0:6)

Góly: 10. Mlynarovič (Kotvan, Vainio), 27. Vainio (Kukuča, Paločko), 37. Vainio (Záborský, Mlynarovič) – 30. Pavlin (Troock), 42. Pavlin (Björkung), 45. Ďatelinka (Troock, Kontos), 47. Kontos (Holenda), 49. Jendek, 53. Troock (Jendek), 59. Tamáši (Výhonský, Holenda). Rozhodovali: Korba, Štefík – Jurčiak, Janiga, vylúčení: 5:6 na 2 min, navyše: Betker (Poprad), Výhonský (Banská Bystrica) obaja 5+DKZ za hrubosť, presilovky: 1:0, oslabenia: 0:1, Diváci: 1006.

Zostava HK Poprad: Rychlík (49. Valluš) – Drgoň, Betker, Kotvan, Vainio, Bokroš, Meliško, Kundrik, Brincko – Livingston, Skokan (C), Razgals – Bubela, Mlynarovič, Záborský – Kukuča, Matej Paločko, Juhola – Petráš, Paukovček, Valigura

Zostava HC ’05 Banská Bystrica: Sedláček (Belányi) – Bačik, Björkung, Kojo, Pavlin, Ďatelinka (C), Holenda, Frídel, Luža – Urbánek, Tamáši, Šoltés – Jendek, Kontos, Troock – Sukeľ, Bíreš, Gašpar – Gabor, Jamrich, Výhonský

12 HK Nitra 26 6 1 0 2 17 56:90 22

Najbližší duel čaká hráčov Banskej Bystrice už vo štvrtok 22. decembra, kedy privítajú na vlastnom ľade Liptovský Mikuláš. Stretnutie 46. kola štartuje o 17.30 h a vstupenky na tento zápas si môžete už teraz – prostredníctvom predpredaja v sieti Ticketportal.