V predposlednom zápase základnej H skupiny aktuálnej sezóny európskej hokejovej Ligy majstrov v Plzni, hrali banskobystrickí hokejisti o udržanie aspoň teoretickej šance na postup. Ten sa však ani na druhý pokus nekoná.

Banskobystričania necestovali do Plzne v plnej sile. V zadných radoch chýbal potrestaný Ben Marshall, ale aj zranení Marek Biro s Karolom Slobodom. V ofenzíve dostal voľno Tomáš Surový, chýbal však aj zranený Andrej Sťastný a zranenia či choroby trápia aj ďalšie opory – Tomáša Ziga, Dávida Buca, Erica Failleho či Brocka Higgsa a Mareka Bartánusa.

V Cemanovej zostave tak dostali príležitosť viacerí mladíci, ktorí sa však chopili svojej šance a na ľade bojovali do posledných minút. A boj to jednoduchý nebol. Banskobystrickí hokejisti boli od úvodu pod paľbou domácich, lenže skóre otvárali barani. Presnou strelou od modrej prekvapil Milčakova Róbert Varga. Hostia však odpovedali v rýchlom slede dvomi gólmi Davida Stacha. Najskôr v 5. minúte využil presilovku a potom sa v 9. minúte rovnaký hráč presadil z protiútoku pomedzi banskobystrických obrancov. V 13. minúte to už bolo 3:1, keď po upokojení pred Barošom z diaľky dorážal Lukáš Kaňák.

Pre problémy s ľadom bola potom prvá tretina v šestnástej minúte predčasne ukončená a ďalšie minúty sa tak pridávali k druhej časti hry. Aj keď domáci mali zväčša prevahu na ľade, ani Plzenská obrana si nemohla vydýchnuť, naopak hostia sa neustále snažili tlačiť dopredu. I tak sa však v druhej časti hry najskôr rozvlnila Barošova sieť. Po ešte nepresnej Kodýtkovej strele sa v 28. minúte presadil Jakub Pour, ktorý dorážal z bránkoviska – 4:1. Korekcia prišla v 31. minúte, kedy z kruhu strieľal Ján Sýkora. Nastrelil žrď svätyne domácich a keď sa puk odrazil na chrbát bieloruského brankára západočeského tímu a odtiaľ do bránky, bolo razom 4:2.

V tretej tretine otváral skóre Gilbert Gabor, keď puk nasmeroval na korčule domácich obrancov, odkiaľ sa dostal až do domácej brány. Už v 50. minúte však na 5:3 zvyšoval Kodýtek, keď využil ďalšiu početnú výhodu, ktorú vylúčením hostia Plzni poskytli. Prešli len tri minúty hry a Tomáš Török znižoval na 5:4, keď prešprintoval domácich obrancov a pri strele sa nemýlil. Až do posledných minút pokračoval hokej zhora – nadol, ale bodku zápasu napokon dávali domáci. V rýchlom protiútoku sa do bránkoviska dobre postavil Kracík a usmernil aj šiestu strelu Plzne za Baroša.

Plzeň prestrieľala HC ’05 v pomere 63 ku 32 (39 ku 18 na bránku) a napriek mnohým skvelým zákrokom Samuela Baroša a výdatnej podpore množstva fanúšikov spod Urpína, napokon domáci opätovne potvrdili už predtým istý postup do ďalších fáz ligy šampiónov.

HC Škoda Plzeň – HC ’05 iClinic Banská Bystrica 6:4 (3:1, 1:1, 2:2)

Góly: 5. Stach (Vráblík), 10. Stach (Preisinger), 13. Kaňák (Stach), 28. Pour (Kodýtek), 50. Kodýtek (Stach), 57. Kracík (Kindl, Němec) – 3. Varga (Gabor, Košecký), 31. Sýkora (Ďatelinka, Miller), 46. Gabor, 53. Török (Tamáši). Zápas v Plzni sledovalo 3 196 divákov.

Zostava HC Škoda Plzeň: Milčakov – Allen, Kaňák, Pulpán, Jones, Kvasnička, Vráblík – Straka, Kodýtek, Eberle – D. Kindl, Kracík, Němec – Stach, Preisinger, Kantner – J. Roubal, Pour.

Zostava HC ’05 iClinic Banská Bystrica: Baroš – Ďatelinka, Kubka, Miller, Kupec, Mihalik, Košecký, Petrinec – Török, Češík, Kabáč – Sýkora, Tamáši, Asselin – Gabor, Varga, Giľák – Sarváš, Bodnár.

Práve s Plzňou si slovenský majster odbije aj posledný európsky zápas sezóny, ktorý je na pláne 17. októbra od 17-tej hodiny na banskobystrickom ľade. Medzitým sa však v Tipsport lige predstavia barani v piatok v Poprade a v nedeľu 14. októbra od 17.00 h doma proti Liptovskému Mikulášu.