Utorkový program 51. kola Tipsport ligy priniesol šláger v podobe pohronského derby, v ktorom vyzval domáci Zvolen lídra tabuľky z Banskej Bystrice. Barani chceli na ľade rivala natiahnuť svoju víťaznú sériu na 7 zápasov, zatiaľ čo bryndziari chceli odčiniť prehru z derby v Detve.

Lepší vstup do stretnutia mali barani, ktorí otvorili skóre v 5. minúte, keď najprv Šoltés netrafil skackajúci puk medzi kruhmi, no potom už dokázal pred brankárom Petríkom tečovať tvrdú Ďatelinkovu strelu od modrej čiary a hostia tak išli do vedenia 0:1. Domáci mali dobrú príležitosť na vyrovnanie v 10. minúte, keď sa do nebezpečného priestoru dostal Žilka a prihrávkou hľadal Zuzina pred bránkoviskom, no hostia dokázali puk upratať. Následne si po faule Betkera zahrali Banskobystričania prvú presilovú hru v zápase a v nej mal dobrú príležitosť Mlynarovič medzi kruhmi po Hikcmottovej prihrávke.

O niekoľko momentov na to sa úplne sám pred bránou ocitol Lamper, ktorý trafil žrď a puk sa následne od padajúceho Petríka dostal za bránkovú čiaru. Tento gól videorozhodca odobril a hostia viedli o dva góly. Diváci videli ešte v prvej tretine Bartánusovu strelu do žrde či tlak Zvolenčanov, ktorý vyústil až do presilovej hry. V nej sa podarilo domácim znížiť na 1:2 po akcií McPhersona, ktorý našiel Kelemena pred bránou a ten prekonal Beskorowanyho. Mužstvá išli napokon do šatní za vyrovnaného stavu, keďže McPherson našiel prihrávkou od rohu mantinelu Žilku pred bránou a ten vyrovnal.

V úvode druhej tretiny videli diváci hromadnú šarvátku, do ktorej sa zapojili takmer všetci korčuliari na ľade a po jej konci si išiel rozdielový 5-minútový trest odpykať Ján Brejčák, vďaka čomu mohli Zvolenčania zavŕšiť obrat. To sa im napokon podarilo po tvrdej Corrinovej strele, ktorá prešla cez Beskorowanyho betóny a puk dorazil za bránkovú čiaru Thompson. Domáci využili dlhú presilovku aj po druhýkrát, keď vystrelil tvrdo McPherson, odrazený puk vrátil do ohňa Trotter a Thompson rozvlnil sieť za Beskorowanym.

Zaskočení Banskobystričania sa mohli do zápasu vrátiť v presilovej hre po faule Švarného z 30. minúty. Vo vlastnom oslabení však pohrozili bryndziari samostatným únikom Thompsona, ktorý ale minul hosťujúcu bránu. V 33. minúte vysunul na opačnej strane Hohmann do dobrej šance Mlynaroviča, ktorému sa ale ako pravákovi z pravej strany zakončovalo ťažko. Zvolenčania mohli pridať ďalší gól v presilovke po vylúčení Mihalika, ale Bystričania sa počas dvoch minút v oslabení bránili dobre.

V úvode tretej tretiny mali Banskobystričania výhodu presilovej hry, v ktorej sa im podarilo streliť kontaktný gól, keď Southorn prihral puk od modrej čiary na pravú stranu Hohmannovi, ktorý potiahol puk do pravého kruhu, odkiaľ našiel Hickmotta medzi kruhmi a ten pohotovou strelou znížil na 4:3. Ďalšie vylúčenie, tentokrát na strane hostí v podaní Hohmanna prišlo v 49. minúte a hráči Zvolena si prinavrátili dvojgólové vedenie presnou strelou McPhersona z vrchu ľavého kruhu. Domáci tak strelili už štvrtý gól v presilovej hre.

Následne sa opäť vylučovalo aj na domácej strane, ale barani sa tentokrát v presilovke nepresadili. Banskobystričania sa snažili v závere zápas zvrátiť aj v hre bez brankára a Šoltésovi sa jeho druhým gólom v zápase podarilo znížiť na 5:4. Bola to však gólová bodka za stretnutím sa víťazná séria majstra sa tak na ľade rivala skončila.

Tipsport liga – 51. kolo – Zvolen

HKM Zvolen – HC’05 iClinic Banská Bystrica 5:4 (2:2, 2:0, 1:2)

Góly: 16. Kelemen (McPherson, B. Mráz), 20. Žilka (McPherson, Trotter), 27. Thompson (Corrin, Trotter), 28. Thompson (Trotter, McPherson), 50. McPherson (M. Halama, Švarný) – 5. Šoltés (Ďatelinka), 12. Lamper (Bartánus, Bubela), 45. Hickmott (Hohmann, Southorn), 59. Šoltés.

Stretnutie sledovalo 4011 divákov.

Zostava HKM Zvolen: Petrík (Hollý) – Corrin (A), Švarný (C), Kurali, Petran, Betker, Tomko, Stephenson – Thompson, S. Petráš, Marcinek, M. Halama, Tibenský, Parks, Trotter, B. Mráz (A), Kelemen, Kolenič, Žilka, Zuzin, McPherson (tréneri – A. Podkonický a D. Nachbaur).

Zostava HC’05 iClinic Banská Bystrica: Beskorowany (Melicherčík) – Southorn, Mihálik, Ďatelinka, Cardwell, Nemčík, J. Brejčák, Owens – Jääskeläinen, Hickmott, Hohmann – Šoltés, Bubela, Lamper – Kriška, Mlynarovič, Bartánus – Hričina, Gabor, Fafrák (tréner – D. Ceman).

V ďalšom kole hokejovej Tipsport ligy sa hokejisti Banskej Bystrice predstavia na ľade Detvy v piatok, 21. februára o 18:00.