Posledné kolo hokejovej Tipsport extraligy pod Urpínom zďaleka nebolo len o dohrávaní základnej časti súťaže. Hrať totiž bolo o čo. Skalica potrebovala potvrdiť svoje druhé miesto a Banská Bystrica sa bila o čo najlepšie umiestnenie pred play-off.

HC ’05 Banská Bystrica – HK 36 Skalica 3:4 (1:2, 0:2, 2:0)

Góly: 1. Jokila  (Sýkora, Kristoffersson), 46. Jokila (Kristoffersson, Sýkora), 47. Kokavec (Hričina, Beňa) – 12. Jurík (Lušňák), 14. Holovič (Šátek), 33. Konečný (Klejna), 34. Klejna (Obdržálek)

Úvodné zostavy tímov:

HC ’05 Banská Bystrica: Chorošun – Huba, Grman, Brňák, Cebák, Bambúch, Kubka, Nemček, Beňa – Sýkora, Jokila, Kristoffersson, Kútny, Hlinka, Jabrocký, Kokavec, Pulliainen, Hričina, Češík, Heizer, Lamper

HK 36 Skalica: Lakosil – Vyrúbalík, Šmach, Pojkar, Křetinský, Kloz, Jankovič, Magušin, Gula – Obdržálek, Školiak, Hruška, Klejna, Lušňák, Višňovský, Kutálek, Holovič, Šátek, Konečný, Jurík

Diváci sa na zimnom štadióne v Banskej Bystrici ešte ani nestihli usadiť a už domáci „barani“ otvorili skóre stretnutia. V 25. sekunde sa po chybe Skalice v obrannom pásme zmocnila puku prvá formácia, Jokila dostal nahrávku, položil si Lakosila a pohodlne zakončil. Následne prišla dvojminútová a neskôr štvorminútova presilovka, no ďalšie možnosti na zvýšenie náskoku neprichádzali. Blízko ku gólu mal jedine Brňák, jeho strelu však nik do brány nedorazil. Nezáživný hokej prebrala až 12. minúta, kedy sa po vyhratom buly Lušňáka presadil spoza ľavého kruhu Jurík. Stretnutie na gólovej vlne pokračovalo aj naďalej. O dve minúty neskôr sa po jednoduchej kombinačnej akcii tešil z gólu Holovič.

Druhá tretina sa rozbiehala pomalšie. Okrem bomby Lušňáka do ľavého betónu ruského brankára sa na ľade nedialo nič. Zmena prišla až v 32. minúte. Najskôr proti Lušňákovi zasiahol výborný Chorošun, následne prišiel ako blesk z jasného neba  tretí gól Záhorákov, keď prihrávku Klejnu spoza brány zužitkoval Konečný. Domáci sa ani nestihli otriasť a o 48 sekúnd prišla ďalšia rana. Počas krásnej akcie si vymenili puk Obdržálek s Klejnom, ktorý zvýšil na 1:4. Opraty zápasu zrazu držali pevne v rukách Skaličania. Dokonca mohli skórovať piatykrát, Višňovský však v presilovke nastrelil hornú žrď a rovnako rozozvučal konštrukciu brány po krásnej zadovke, ktorú predviedol po obrannej chybe Hričinu.

V úvode záverečnej tretiny vyskúšal Chorošunovu pozornosť Hruška, z domácich to spoza brány vyskúšal Lamper. Následne prišla 46. minúta a krásna kombinačná akcia prvého útoku, na konci ktorej bol Jokila. Ešte veselšie to mohlo byť o pol minúty neskôr, Lakosil však predviedol nádherný zákrok. Rozbehnutí červeno-bieli aj napriek tomu znížili na rozdiel jedného gólu. Beňovu strelu, ktorá sa odrazila od zadného mantinelu, doklepol pri ľavej žrdi Kokavec. Prevaha domácich hráčov bola evidentná a ďalší gól bol vo vzduchu. V čase potreby najväčšieho tlaku, necelé dve minúty pred koncom, však Huba zbytočne fauloval a Skalica pohodlne svoj gólový náskok ustrážila. Vo vyraďovacích bojoch tak banskobystrických hokejistov čaká líder a úradujúci majster z Košíc.

Hlasy trénerov po zápase:

Milan Staš (tréner HC ’05 Banská Bystrica): „Veľmi dobrým vstupom do zápasu v podobe rýchleho gólu sme si možno uškodili, lebo hráči od tejto chvíle nehrali tak, ako sme si povedali. Séria presiloviek, ktoré sme mali, nám vôbec nevyšla. Hrali sme ich zle a psychicky sme išli dole, v dôsledku čoho sa súper dostal do vedenia. Druhá tretina bola ešte katastrofálnejšia. Po zranení kapitána to bolo psychicky ešte náročnejšie  a po druhej tretine bolo potrebné rázne pozdvihnúť tím. Myslím si, že do tretej tretiny už prišlo iné mužstvo. Výrazne sme zvýšili agresivitu i korčuľovanie, a to sa okamžite prejavilo. Strelili sme kontaktný gól a vytvorili si mnoho, aj keď nie čistých, šancí. Puk viackrát poskakoval po bránkovisku, len nebol hráč, ktorý by to dotlačil. V najväčšom tlaku, keď sme chceli so zápasom ešte niečo urobiť, sme urobili faul, ktorý nás pribrzdil a nebola možnosť zahrať powerplay.“

Svätopluk Kosík (asistent trénera HK 36 Skalica): Nevydaril sa nám úvod zápasu, keď sme hneď na začiatku inkasovali. Dá sa povedať, že to bol z našej strany lacný gól, keď sme k prvým minútam pristúpili laxne. V priebehu ďalšej hry sme zápas otočili v náš prospech. Vydarila sa nám druhá tretina a záver zápasu sme už dohrávali na tri päťky – na pätnásť statočných ľudí, pretože niektorí hráči v dôsledku virózy zápas predčasne ukončili. S výsledkom sme tak spokojní a rovnako tak i s celkovým druhým miestom.“