Aktuálne 4. kolo najvyššej hokejovej súťaže priviedlo našich hráčov do Martina, kde si zmerali sily s aktuálnym lídrom MHC Mountfield. Dobre naladený zo zvládnutého derby náš tím dokázal prekvapiť a zvládnuť ťažkého súpera, keď základný kameň úspechu položil už po 46 sekundách hry.

MHC Mountfield – HC ’05 Banská Bystrica 1:4 (0:2, 0:1, 1:1)

Góly: 51. I. Ďatelinka (Jabrocký, Uram) – 1. Rumpel (Češík), 1. Tománek (Kolba, M. Hudec), 40. Hudec (Šechný), 53. Tománek (trest. strieľanie)

Zostavy tímov

MHC Mountfield: Dzubina (Šimko) – Drgoň, Klepáč – Hriňa, Štrach – Ďatelinka, Novotný – Matejka, Velebný – Uram, Beran, Jabrocký – Appel, Mokrejš, Trokan – Themár, Markovič, Galamboš – Mikula, Gálik, Zeliska

HC ’05 Banská Bystrica: Šimonovič – Kolba, Bambúch – Cebák, Cuník – Vizváry, Vantroba – Biro, Kubka – Tománek, Hudec, Sýkora – Bezák, Šechný, Macejka – Rumpel, Češík, Kútny – Hamrák, Paľov, Vartovník

Úvod ako z veľkej knihy – aj tak by sa dal charakterizovať začiatok zápasu z pohľadu HC ’05. Už 33 sekúnd po úvodnom buly rozvlnil sieť martinskej brány Rumpel. Zaskočení Dzubina sa ani nestihol spamätať a už vyťahoval puk z brány druhýkrát – 13 sekúnd po prvom góle zvýšil na rozdiel dvoch gólov Tománek. Július Pénzeš si logicky vypýtal oddychový čas, ktorý mal spraviť hrubú čiaru za katastrofálnym úvodom domácich. Náš tlak začal následne mierne upadať, a to bola príležitosť pre súpera. Ten ju však nie a nie využiť, prevažná väčšina streleckých pokusov bola zblokovaná, ďalšie boli zase z veľkej diaľky. Aj napriek zvýšenej aktivite domácich sme však naďalej hrozili aj my. Zvýšiť a definitívne položiť súpera na lopatky mohol Sýkora v závere 13. minúty, no nastrelil len žrďku. Asi najväčšia možnosť domácich znížiť prišla dve a pol minúty pred koncom tretiny, kedy Beran tečoval Uramovu strelu, tá však nenabrala správny smer. V úplnom závere pohrozil ešte Kútny, no Dzubina puk vykryl.

Na našom výbornom výkone majú nepochybne zásluhu aj verní banskobystrickí fanúšikovia, ktorí nechýbali ani na tomto zápase

Naši chlapci chceli nadviazať na úspešnú prvú tretinu, no Martin zbrane nezložil a bol to práve on, kto začal prostrednú časť hry lepšie. Môže za to Cuníkovo vylúčenie, počas ktorého sme len zázrakom neinkasovali. Najskôr sa v obrovskej šanci objavil Trokan a tesne po Cuníkovom návrate z trestnej lavice spálili dvojnásobnú stopercentnú šancu Markovič s Galambošom. Šimonovič sa predviedol v plnej paráde aj pri akcií Mikulu z úvodu 27. minúty. Následne sme pohrozili opäť my, či už strelou Sýkoru, alebo pokusom Češíka. Na ľade sme mali možnosť vidieť prvé náznaky nervozity, ktoré sa museli trestať. Bol to práve náš brankár, ktorý mal v ďalšom priebehu opäť viac práce. Zneškodnil strelecké pokusy Zeliska, Dragoňa Galamboša i Themára. Gól však mohol dať aj Šechný po parádnom obhodení si súpera, vo finálnej fáze mu však nejaké centimetre presnosti chýbali. V čase, keď sa už obaja aktéri chystali do šatne, prišiel faul Galamboša, ktorého nedovolený zákrok potrestal v presilovej hre Hudec, gólom na 3:0.

Úloha pred poslednou tretinou bola jasná – hrať zodpovedne a udržať zápas vo svojej réžii. Na ľade sa však začínalo bojovať z ostra, niekedy až nešportovými zbraňami. Najviac si to odniesol Tománek s Jabrockým, ktorí si po niekoľkých úderoch vyslúžili 2 + 2 minúty. Barani mohli definitívne zakopať martinské nádeje v 50. minúte, kedy spravili pred bránou domácich prievan zásluhou Cuníka a Šechného, skoré sa však menilo až o minútu neskôr, kedy sa „MHCéčku“ podarilo znížiť. Vantrobovo vylúčenie potrestal nechytateľnou strelou Ďatelinka. Šimonovič sa v ďalšom priebehu na nedostatok práce sťažovať určite nemohol, no boli sme to my, ktorí udreli poslednýkrát, a to v 53. minúte z trestného strieľania, ktoré sám faulovaný Tománek využil. Zvyšok zápasu domáci aj naďalej nepríjemne dorážali, no s výsledkom už nič neurobili, a tak si Banskobystričania z ľadu lídra odnášajú plný bodový zisk.