Stredajší večer bolo na banskobystrickom zimnom štadióne beznádejne vypredané. Dôvod bol prostý, rozhodujúci, siedmy zápas pohronského derby medzi domácimi baranmi a hráčmi Zvolena. Séria, v ktorej domáce prostredie do tohto zápasu nehralo žiadnu úlohu, prinieslo ďalšiu drámu. Zápas „o jeden gól“ však tentokrát skončil v riadnom hracom čase. Vďaka výbornému kolektívnemu výkonu a pevným nervom sa nakoniec z postupu tešili hokejisti Banskej Bystrice a v druhom kole si zmerajú sily s Popradom.

HC´05 Banská Bystrica – HKm Zvolen 2:1 (1:1, 1:0, 0:0)

Góly: 7. Kubka (Šechný, Hvila), 24. Cebák (Lažo, Hlinka) – 18. P. Barinka (Leskovjanský, Hraško)

HC ’05 Banská Bystrica: Šimonovič – Cebák, Cunik, Kolba, Vizváry, Kubka, Bambúch, Vantroba, Biro – Tománek, Michal Hudec, Ján Sýkora – Lažo, Miroslav Hlinka, Weissmann – Paľov, Šechný, Hvila – Rumpel, Češík, Kútny

HKm Zvolen: Škrečko – L. Čierny, Juraško, Ďaloga, T. Bokroš, Valach (hral do 31. min), Hraško – Otčenáš, P. Pucher, Michal Chovan – Škvaridlo, L. Jurík, V. Baláž – P. Barinka, M. Trochta, Leskovjanský – Levinskij, M. Jurík, Zuzin – od 35. min nastúpil Zošiak

Rozhodujúci zápas začali lepšie domáci hráči. Obrovský nápor nakoniec priniesol aj prvý gól stretnutia. Tentokrát sa diváci tešili už v prvej tretine, konkrétne v polovici siedmej minúty, kedy od modrej čiary prestrelil všetko čo mu stálo v ceste Kubka. Následne sa prebudili aj hostia. Ich ofenzívnej snaha však neslávila úspech a stroskotala paradoxne na ich vlastnej presilovej hre, počas ktorej skoro inkasovali. Hráč, ktorý takmer strelil gól v oslabení, Tománek, mohol zvýšiť na 2:0 v závere 17. minúty, zoči-voči Škrečkovi však neuspel. Na druhej strane sa tešili z vyrovnania hostia. Prečíslenie dvoch na jedného zakončil Barinka. Po prvej tretine tak bolo všetko otvorené.

Druhú tretinu začali zase lepšie hostia. Problémy domácej obrane robil hlavne aktívny Pucher, svojich však do vedenia nedostal. Následne pohrozil dobrou strelou Lažo. Skóre sa menilo až o pár sekúnd neskôr, v 24. minúte sa po buly dostal puk k Cebákovi, ktorý Škrečkovi nedal šancu. Na defenzívu však ešte bolo skoro, a tak barani útočili ďalej. Obzvlášť počas presilovky. Čierneho brutálny zákrok bol odmenený zaslúženým trestom päť a do konca zápasu. Od tohto momentu sa hralo agresívnejšie a početnosť vylúčení sa zväčšila. Ani jeden z tímov presilové hry nevyužil, Zvolen dokonca nevyrovnal ani v početnej výhode o dvoch hráčov. Po druhej tretine tak mali lepšie rozbehnutý zápas domáci.

Nervozita na konci zápasu, ktorá bola premietnutá do viacerých šarvátok napovedala, že v záverečnej tretine uvidíme tvrdý boj. V úvode posledného dejstva sa však oba tímy istý čas hľadali. Domáci sa sústredili na pozornú hru, Zvolen sa postupne snažil o tlak, ktorý však neprichádzal. Aj keď sa už črtala šanca, stroskotala na nepresnej strele či strate puku v pásme. Šancu pochovať nádeje hostí mal 9 minút pred koncom Šechný, Škrečko však predviedol famózny zákrok. Vyrovnanie mal na hokejke na druhej strane Baláž, tu však stál zase výborný Šimonovič. Záverečná hra bez brankára Zvolenčanom dodala ofenzívnu silu, stav sa však nemenil ani po Hudecovej tutovke. Barani tak nakoniec po nezachytení úvodu play-off sériu proti Zvolenu zvládli a postupujú ďalej. V druhom kole narazia na kamzíkov z Popradu.