Hokejisti Banskej Bystrice vycestovali v piatok 29. októbra do Prešova, kde si v rámci 12. kola Tipos extraligy po druhýkrát v sezóne zmerali sily s domácim nováčikom súťaže.

Barani mali prvú vážnejšiu príležitosť už v prvej minúte, kedy sa po chybe Bakalu zmocnil puku Šoltés, ktorý však v nájazde na Bespalova, brankára domácich, nepochodil. V 4. minúte zas na opačnej strane klziska prihrával z uhla pred bránku Charbonneau a puk s prispením obrancu hostí takmer skončil za Belányim. Hra sa po prvýkrát prerušila po štyroch minútach a pätnástich sekundách. Ešte predtým pálil od modrej z prvej Ihnačák, no minul priestor Bespalovovej bránky. Prvá tretina však celkovo veľa vzruchu nepriniesla, rozhodcovia počas nej ani nevylučovali, a mužstvá tak išli do šatní za bezgólového stavu.

V úvode druhej tretiny si barani zahrali prvú presilovú hru, v ktorej si však nevytvorili gólovú príležitosť. Na konci 25. minúty však musel Bespalov pri hre v plnom počte zasahovať pri šanci Gabora. Prešovčania zas pohrozili v 27. minúte, kedy po Zagrapanovej prihrávke pálil z prvej Ján Sýkora a Belányi vyrazil puk na ochrannú sieť. Prešovčania mohli otvoriť skóre stretnutia v 30. minúte, no pokusy Charbonaeaua a Rajnohu si cestu za Belányiho chrbát nenašli. Skóre sa po prvýkrát menilo až v 35. minúte, keď v presilovke poslal Prešov do vedenia presnou strelou do ľavého horného rohu Belányiho bránky Erik Rajnoha. Barani sa následne snažili prevziať iniciatívu, ale do vyloženej príležitosti sa im dostať nepodarilo.

Banskobystrickí hokejisti sa od úvodu tretej časti hry nechceli zmieriť s výsledkom, lenže hokejisti Prešova boli dôslední v brániacich činnostiach. Navyše, aktivitou hýriaci Sýkora, potom hneď dvakrát v krátkom čase po sebe preveril Belányiho pozornosť. Poikonenovi zverenci sa neustále snažili nájsť recept na domácich hráčov. Výbornú akciu so zakončením z kruhov predviedol v 56. minúte Breton, po ktorom chcel ešte puk za Bespalova doklepnúť Berger, ale z chumelice pred domácou bránkou nič nebolo. V snahe zvrátiť vývoj zápasu potom Banskobystričania odvolali Belányiho z bránky, lenže do prázdnej v 58. minúte inkasovali po strele Aurela Nauša.

Ani to baranov nezlomilo, no spolu s odhodlaním sa stupňovala aj nervozita na ľade a pribúdali vylúčenia na oboch stranách. Pre nešportové správanie sa musel porúčať aj domáci gólman Bespalov. Jeho náhradníka Romana Petríka potom barani nešetrili a napokon sa im podarilo znížiť. Necelých štyridsať sekúnd pred koncom Breton našiel pred bránkou Ihnačáka, ktorý nemal problém usmerniť puk do poodkrytej bránky.

Tipos extraliga – 12. kolo – piatok 29. 10. 2021 – Prešov

HC Grotto Prešov – HC ’05 Banská Bystrica 2:1 (0:0, 1:0, 1:1)

Góly: 35. Rajnoha (Charbonneau), 58. Nauš – 60. Ihnačák (Breton, Fossier). Rozhodovali: Orolin, Korba – Šoltés, Stanzel. Diváci: 903.

Zostava HC Grotto Prešov: Bespalov (Petrík) – Rajnoha, Bakala, F. Fekiač, Ružička, Jendroľ, Turan, Bača, Miškuf – Charbonneau, Čacho, Halama – Sýkora, Vas, Michnáč – Nauš, Zagrapan, Lalík – Šimun, V. Fekiač, Klíma (tréner – E. Bokroš)

Zostava HC ’05 Banská Bystrica: Belányi (Gajan) – Brejčák, Breton, Crevier-Morin, Boldižár, Lopejský, Ďatelinka, Jendroľ – Mistele, Ihnačák, Galbavý – Fossier, Berger, Šoltés – Vašaš, Bubela, Gabor – Výhonský, Sojka, Kabáč (tréner – T. Poikonen)

Hokejisti Banskej Bystrice sa najbližšie predstavia v piatok 5. novembra od 18.00 h na ľade Nových Zámkov v rámci 14. kola Tipos extraligy.