Hokejisti HC ’05 Banská Bystrica odohrajú futbalový zápas v Ľubietovej. Súperom im bude domáci FK Baník. Barani a futbalisti Ľubietovej si zmerajú sily na zelenom trávniku po piatich rokoch.

Prvý futbalový zápas medzi hokejistami Banskej Bystrice a futbalistami Ľubietovej sa odohral ešte v roku 2017. Barani zavítajú na futbalové ihrisko do Ľubietovej v stredu 29. júna. Úvodný výkop je naplánovaný na 17.30 h.

„Oslovil nás Leoš Turčan – šéf fanklubu, či by sme sa nechceli zúčastniť takéhoto zápasu. Bola to pre nás výzva v tom, že vzťah hráči – fanúšikovia je pre nás veľmi dôležitý, takže pristúpili sme na to. Ja som už absolvoval, ešte ako hráč, takýto zápas a malo to dobrý ohlas, takže určite sa na futbalový zápas tešíme,“ uviedol Michal Hudec, športový manažér HC ’05 Banská Bystrica.

Leoš Turčan je nielen šéfom fanklubu Bystrickí anjeli, ale aj trénerom FK Baník Ľubietová. Najmä preto privíta baranov práve účastník I. triedy – súťaže Oblastného futbalového zväzu Banská Bystrica. „Zápas s hokejistami HC ’05 berieme ako odmenu pre našich fanúšikov a taktiež pre našich hráčov. Sme poctení, že barani zavítajú práve k nám do Ľubietovej. Veríme, že na ihrisko pritiahnu množstvo fanúšikov a detí, ktorí sa na nich prídu pozrieť. Zároveň  dúfame, že aj vďaka tejto akcii naši hokejisti pred sezónou upevnia kolektív a budú v nasledujúcej sezóne úspešní,“ vyjadril sa Leoš Turčan, tréner FK Baník Ľubietová.

Aj keď ide o zdanlivo exhibičný zápas, hokejisti Banskej Bystrice k nemu plánujú pristúpiť s plnou vážnosťou. „Každý jeden zápas, aj exhibičný, by mal mať nejakú formu. Chalani k tomu tak pristúpia, či už v rámci tréningu, alebo zápasu. Budú hrať naplno. Myslím si, že keď sa vymýšľajú nejaké veci, tak skôr príde k zraneniam, takže si myslím, že k tomu pristúpia veľmi zodpovedne,“ povedal smerom k stredajšiemu futbalovému zápasu Michal Hudec.

Fanúšikov takisto určite zaujíma, v akej zostave barani na futbalový zápas v Ľubietovej nastúpia. „Budeme sa snažiť dať dokopy čo najlepšiu zostavu z chalanov, ktorí trénujú v Bystrici, alebo tu žijú. Takže tá zostava bude fajn. Pokúsime sa dotiahnuť aj z Košíc Dávida Šoltésa alebo chalanov z Bratislavy, takže uvidíme, ako na tom budú časovo a ako majú nastavený program letnej prípravy, ale budeme sa snažiť ich dotiahnuť všetkých,“ priblížil športový manažér HC ’05 Banská Bystrica.

Podľa Michala Hudeca je možné, že futbalové zápasy budú patriť do letnej prípravy banskobystrických hokejistov aj v nasledujúcich rokoch: „Je to veľmi dobrá tradícia. Keď sa to ujme, tak sa v ďalších rokoch môžeme tešiť na nejaké zápasy. Formu si už zvolíme, či by sme išli aj do okolitých obcí, alebo by sa všetky zápasy hrali v Ľubietovej.“

Domáci FK Baník Ľubietová predstavil v stredu nové logo a v súboji s baranmi si jeho hráči po prvýkrát oblečú nové dresy. Videozostrih zápasu si budete môcť pozrieť v stredu 29. júna po 22.00 h na TV ESO. Vstup na zápas je voľný.

V príprave zahraniční súperi aj Tatranský pohár

Barani odohrajú v rámci letnej prípravy okrem futbalového aj tradičné, hokejové zápasy. Prvý z nich je na programe 5. augusta v Brezne. Pokiaľ ide o domáce prípravné stretnutia, tak hokejisti HC ’05 Banská Bystrica privítajú 16. augusta rakúske mužstvo Vienna Capitals, 26. augusta zavíta pod Urpín maďarský celok MAC Újbuda a 2. septembra budú barani hostiť ďalší rakúsky tím – Graz 99ers. Bystrickí hokejisti sa predstavia aj na tradičnom Tatranskom Pohári.

V akej fáze sa momentálne nachádza letná príprava baranov? „Letná príprava, pokiaľ ide o chalanov v Bystrici, už pomaly finišuje. Majú za sebou nejakých sedem-osem týždňov, boli už aj na ľade. Ostatní chalani, ktorí nie sú v Bystrici, sú profíci, takže predpokladám, že sa pripravujú so svojimi kondičnými trénermi. Teoreticky ich čaká mesiac voľna. Myslím si, že niektorí budú pokračovať v trénovaní minimálne prvý júlový týždeň, alebo až do polovice júla, pretože sa stretávame až 1. augusta,“ odpovedal Michal Hudec.

Foto: HC ’05 Banská Bystrica

V uplynulom období tešil banskobystrický hokejový klub svojich priaznivcov oznamovaním mien hráčov, ktorí budú v sezóne 2022/2023 hrať v drese s baranom na hrudi. „Káder je už uzavretý, takže sa nám ho podarilo poskladať v dosť dobrom čase. V júli sa ešte ohlási jeden obranca a aj realizačný tím, ktorý je už viac-menej kompletný. Takže čakáme už len na júl, kedy sa všetko zverejní, ale ďalšie posily už neočakávam,“ prezradil športový manažér klubu v odpovedi na otázku, či ešte priaznivci HC ’05 môžu očakávať ďalšie posily.

Program prípravných zápasov baranov pred sezónou 2022/2023

05.08.2022: Brezno Knights – HC ’05 Banská Bystrica 

12.08.2022: Graz 99ers – HC ’05 Banská Bystrica

16.08.2022: HC ’05 Banská Bystrica – Vienna Capitals

20.08.2022: Tatranský pohár

21.08.2022: Tatranský pohár

26.08.2022: HC ’05 Banská Bystrica – MAC Újbuda Budapešť  

02.09.2022: HC ’05 Banská Bystrica – Graz 99ers

09.09.2022: KAC Klagenfurt – HC ’05 Banská Bystrica

Kalendár prípravných zápasov sa môže meniť. Hracie časy zápasov budú upresnené neskôr.

Aktuálny káder HC ’05 Banská Bystrica

Brankári: Robin Rahm, Filip Belányi, Matej Gajan

Obrancovia: Matej Bača, Patrik Bačík, Martin Bdžoch, Victor Björkung, Jake Cardwell, Ivan Ďatelinka, Michal Ganz, Matúš Holenda, Jakub Lopejský, Adrián Zubák

Útočníci: Andrej Bíreš, Gilbert Gabor, Rastislav Gašpar, Dominik Jendek, Michal Kabáč, Kristoff Kontos, Dominik Sojka, Dávid Šoltés, Jakub Sukeľ, Alex Tamáši, Branden Troock, Jakub Urbánek, Alex Výhonský