Hokejisti Banskej Bystrice vycestovali v rámci štefánskeho kola Tipsport ligy do zahraničnej Budapešti, kde čelili domácemu MAC. Barani položili základné stavebné kamene víťazstva už v prvej tretine a tromi bodmi potešili početnú skupinu svojich fanúšikov, ktorí vycestovali podporiť svojich miláčikov a dali o sebe vedieť hlasným povzbudzovaním počas celého zápasu.

V prvej tretine sa roztrhlo vrece s gólmi a hostia otvorili skóre stretnutia už v úvode 4. minúty, keď sa Joona Jääskeläinen trafil počas presilovky svojou typickou strelou z prvej z priestoru ľavého kruhu. O minútu na to predviedol Gabor v oslabení peknú individuálnu akciu, ktorú zakončil gólovo a zdvojnásobil vedenie baranov. V 16. minúte sa presadila aj nová akvizícia Banskej Bystrice Samuel Mlynarovič, po ktorého zakončení sa puk odrazil vysoko nad brankára domácich a dopadol až za bránkovú čiaru. O niekoľko desiatok sekúnd na to sa na dvakrát presadil aj Cason Hohmann a hostia viedli už o štyri góly. Gólu sa v prvej tretine dočkali aj domáci, za ktorých sa presadil István Terbócs a zblízka korigoval stav na 1:4.

Barani boli aktívnejší aj v druhej tretine a v jej úvode mali dobré príležitosti Šille s Mlynarovičom a Dominik Sojka. Gólová bola však až 25. minúta, počas ktorej poslal Hohmann peknú prihrávku medzi kruhy na Jääskeläinena a fínsky zakončovateľ pridal presnou strelou z prvej svoj druhý gól v zápase. Za stavu 5:1 pre Banskú Bystricu bol už zápas prakticky rozhodnutý a tempo hry mierne upadlo. V druhej tretine ešte zaujala situácia z 35. minúty, keď sa až pred bránu pretlačil Ján Brejčák, ale na puk z jeho hokejky už v dobrej pozícií Hohmann nedosiahol. Rodák z Ameriky sa o niekoľko sekúnd už k zakončeniu dostal, ale ani z toho nakoniec gól nepadol. Po prostrednej časti hry tak mali barani naďalej komfortný náskok a jasne smerovali k zisku troch bodov.

V úvode tretej tretiny boli aktívnejší domáci, ktorý si v 43. minúte vypracovali presilovú hru po peknej individuálnej akcií Nagyho. V početnej prevahe si však hráči Budepešti výraznú šancu nevytvorili, ale v rovnovážnom počte korčuliarov na ľadovej ploche sa ocitol v skvelej pozícií pred Beskorowanym Orbán, ale kandaský brankár baranov ho vychytal výborným zákrokom. V nasledujúcich minútach si oba tímy zahrali presilovú hru, no diváci už veľa výrazných gólových príležitostí nevideli a zápas sa prakticky už len dohrával. V závere stretnutia však domáci ešte dokázali skorigovať stav stretnutia, keď sa v 58. minúte presadil strelou švihom Nándor Fejes. Barani aj napriek tomu bez problémov dotiahli zápas do víťazného konca a z Budapešti si tak po výhre 5:2 odvážajú tri body.

Tipsport liga – 34. kolo – Budapešť

MAC Budapešť – HC’05 iClinic Banská Bystrica 2:5 (1:4, 0:1, 1:0)

Góly: 19. Terbócs (Nagy), 58. Fejes – 4. Jääskeläinen (Hohmann, Southorn), 5. Gabor, 16. Mlynarovič (Šille, Nemčík), 17. Hohmann (Jääskeläinen, Mihalik), 25. Jääskeläinen (Hohmann, Hickmott).

Zostava MAC Budapešť: Halász (R. Farkas) – Poszgai, McNally, Bl. Orbán, Carlislie, Fejes, Garát, Bugár – Sofron, Stretch, Klempa – Bodó, Langkow, Br. Orbán – Terbócs, Pitt, K. Nagy – Szigeti, Majoross, Kreisz – Pápa.

Zostava HC’05 iClinic Banská Bystrica: Beskorowany (Gajan) – Mihalik, Southorn, Cardwell, Ďatelinka, J. Brejčák, Nemčík, Petrinec – Hohmann, Hickmott, Jääskeläinen – Lamper, Bubela, Bartánus – Fafrák, Mlynarovič, Šille – Mesaroš, Gabor, Kabáč – Sojka.

Hokejisti Banskej Bystrice sa najbližšie predstavia v sobotu, 28. decembra o 18:00 na domácom ľade v rámci 35. kola Tipsport ligy proti Novým Zámkom.