Hokejisti HC MONACObet Banská Bystrica zaknihovali v posledný septembrový utorok na ľade HC Slovan Bratislava prvú prehru v sezóne. Už keď sa črtalo ďalšie predĺženie, domáci dokonali obrat z 1:3.

Barani nastúpili v identickej zostave ako v uplynulom víťaznom zápase s Košicami, opäť chýbal útočník Dávid Šoltés. Prvú presilovku zápasu hrali zverenci trénera Petra Oremusa, a aj ju využili. Vo 8. minúte sa po rýchlom prechode do útočného pásma Martin Bakoš dostal šikovne pomedzi prvý obranný pár hostí až pred brankára Dominika Hrachovinu, ktorého prekonal strelou pod hornú žŕdku – 1:0. Potom však dianie na ľade ovládali hokejisti Banskej Bystrice. Prvú presilovú hru využili aj oni, keď Matt Wedman v 10. minúte prihral spätne z úrovne bránkovej čiary medzi kruhy Mattovi Boucherovi, ktorý trafil priestor pri pravej žŕdke. – 1:1.

Hostí poslal do vedenia v 16. minúte Roman Faith, keď pred bránou výborne tečoval strelu od modrej čiary od mantinelu z hokejky Vojtecha Zeleňáka – 1:2. Zverenci trénera Vladimíra Országha využili aj svoju druhú presilovku. V 17. minúte Boucher prihral na bránkovú čiaru Wedmanovi, ten využil ponúknutý priestor, vylepšil si streleckú pozíciu a zblízka zľava prekonal Andreya Shutova k bližšej žŕdke – 1:3.

Realizačný tím domácich reagoval výmenou v bránkovisku. Do druhej tretiny nastúpil Denis Godla, ktorý už neinkasoval. Slovan sa vrátil do zápasu v 28. minúte, keď ofenzívny bek Sena Acolatse v útočnom pásme prihral z osi klziska vpravo do kruhu Liamovi Pecararovi, ktorý vypálil z prvej a Hrachovina sa už nestihol presunúť k žŕdke – 2:3. Hostia mali krátko nato k dispozícii tretiu presilovku, no Godla vychytal Bouchera. Belasí napokon vyrovnali ešte v prostrednej časti. V jej poslednej minúte využil presilovku svojím druhým presným zásahom Pecararo, keď po Bakošovej prihrávke z ľavej strany útočného pásma prestrelil Hrachovinu opäť z pravého kruhu – 3:3.

Banskobystrickí hokejisti mali v tretej tretine k dispozícii dvakrát početnú prevahu, ale na Godlu nevyzreli. Medzitým spálil ich najväčšiu šancu v treťom dejstve Wedman, ktorý po chybe Patrika Maiera neprepasíroval puk pomedzi betóny gólmana bratislavského mužstva. Už keď sa zdalo, že sa blíži predĺženie, Slovan dokonal obrat. Minútu a pol pred koncom sa o to postaral Samuel Takáč, ktorý najprv tečoval strelu Haraldsa Egleho a následne puk spoza Hrachovinu doťukol za bránkovú čiaru – 4:3. Hokejisti HC MONACObet Banská Bystrica tak zaznamenali prvú prehru v sezóne. Nasledujúci zápas odohrajú opäť na ľade súpera, v piatok 27. septembra od 17.00 h sa predstavia v Michalovciach.

Povedali po zápase v prenose na JOJ Šport

Tomáš Surový, asistent trénera HC Slovan Bratislava: „V prvej tretine bola Bystrica lepšia, rýchlejšia. Potom sme si povedali nejaké veci v kabíne. Dôležité bolo, že sme potom už ubránili presilovky súpera, dali sme gól v našej presilovke a celkovo sme zvýšili pohyb, tlačili sme sa viac do brány. Veľmi dobrý obrat pre našu psychiku po tom prehrávaní po prvej tretine. Potrebovali sme spraviť nejaký impulz, väčšinou sa to robí zmenou brankára, takže to nebolo o výkone Shutova, ale o impulze pre mužstvo.“

Vladimír Országh, tréner baranov: „Prvých desať minút bolo takých oťukávacích, potom sme mali navrch. Druhých desať minút v prvej a prvých desať minút v druhej tretine sme hrali výborne, boli sme v tlaku, mali sme zápas pod kontrolou. Potom sme stratili rešpekt, voči súperovi aj spoluhráčom. Začali sme vymýšľať úplné hlúposti, puky sme nedávali dnu, začali sme faulovať, súpera sme dostali naspäť do hry. V tretej tretine sme mali presilovky, ktoré sme nevyužili, a nakoniec sme pykali. Väčšinu zápasu sme hrali slušne, ale stratili sme rešpekt a boli sme potrestaní.“

Roman Faith, strelec druhého gólu baranov (zdroj: hc05.sk): „Ťazko taký zápas hodnotiť, stalo sa to podľa mňa možno piatykrát za dva roky, že sme boli možno o level lepší ako súper ako Slovan a znovu sme prehrali. Ani neviem, čo mám k tomu povedať. Nemyslím si, že by nám to dvojgólové vedenie po prvej tretine nejak uškodilo. Práveže, aspoň mne osobne, sa hrá po nejakom tímovom góle lepšie. Skôr ma to mrzí, že sme v druhej a tretej tretine nerobili to, čo sme mali. Znovu sme sa skĺzli na takú zlú vlnu, kedy sme všetci na ľade robili zbytočné chyby a prehrali sme, žiaľ, o ten gól. Zatiaľ je tretie kolo, takže dúfam, že to bude len lepšie. Treba počítať s deviatimi, možno desiatimi mužstvami v lige, že môže každý s každým vyhrať. Dúfam, že my budeme jedno z tých mužstiev, ktoré spravia tú hornú šestku. Aj keď je možno ešte prílíš skoro o tom hovoriť, ale dúfam, že sa nám to podarí.“

Tipos extraliga – 3. kolo – utorok 24.09.2024, 18.00 h – Tipos Aréna, Bratislava

HC Slovan Bratislava – HC MONACObet Banská Bystrica 4:3 (1:3, 2:0, 1:0)

Góly a asistencie: 8. Bakoš (Pecararo, Acolatse), 28. Pecararo (Acolatse, Murphy), 40. Pecararo (Bakoš, Lukošik), 59. Takáč (Egle) – 10. Boucher (Wedman, Faith), 16. Faith (Zeleňák), 17. Wedman (Boucher, Voyer). Presilovky: 2/4 – 2/6. Rozhodovali: Hronský, J. Konc ml. – D. Konc ml., Hercog. Diváci: 3014.

Slovan: Shutov (21. Godla) – Acolatse, Bačik, Kubka, Golian, Maier, Sersen (C), Královič – Pecararo (A), Hoelscher, Murphy – Bakoš, Egle, Takáč (A) – Štetka, Bjalončík, Šille – Dudáš, Preisinger, Lukošik – Kukumberg.
Tréner: Peter Oremus.

Banská Bystrica: Hrachovina (Rabčan) – Scarlett, Chicoine, Michalčin, Zeleňák (A), Žabka, Česánek, Stránský – Voyer, Boucher, Petriska – Adams, Wedman, Faith – Výhonský (C), Bíreš, Tomka – Jasenec, Čunderlík, Matoušek (A).
Tréner: Vladimír Országh.