Hokejisti HC ’05 Banská Bystrica po troch prehrách v rade v posledný februárový piatok na domácom ľade vyhrali za tri body. Porazili druhé Michalovce, ktoré bodovali naplno v predchádzajúcich siedmich kolách.

Ešte pred úvodným buly fanúšikovia HC ’05 zatlieskali v stoji kapitánovi Ivanovi Ďatelinkovi, ktorý odohral v uplynulom kole v Liptovskom Mikuláši svoj 500. zápas v drese s baranom na hrudi.

Domáci nastúpili pre zmenu v čiernych dresoch a v úvodných minútach stretnutia 46. kola Tipos extraligy boli aktívnejší, ale v koncovke nepresní. Po dlhšom úseku bez prerušenia hrali zverenci Raima Helminena od polovice 8. minúty prvú presilovku, ale neúspešne. V 11. minúte mali tutovku hostia, keď sa úplne sám pred bránou ocitol Max Newton, ktorý sa snažil vymiešať brankára baranov, ale Gašper Krošelj pohybom vytlačil súpera z ideálneho uhla.

Druhú presilovú hru už zahralo banskobystrické mužstvo lepšie. Carter Turnbull prihral zľava do pravého kruhu Mattovi Wilkinsovi, ktorý z prvej ešte neuspel, ale z dorážky už našiel puku cestu do siete – 1:0. V 17. minúte sa tribúny radovali opäť, keďže puk sa po strele Franka Horu sprava od modrej čiary zastavil až vo vzdialenejšom hornom rohu brány Michaloviec – 2:0. Šance mali aj líšky, a to najmä po rýchlych kontrách, ale Krošelj chytal spoľahlivo.

V úvodných minútach druhej tretiny si barani po tretíkrát zahrali v početnej prevahe a šancu na tretí gól mal Marcus Vela, ktorý ale po prečíslení a výmene puku s Romanom Faithom zblízka trafil len Stanislava Škorvánka. Krátko nato preveril gólmana Dukly v presilovke z nádejnej pozície aj Turnbull. Po ubránenom oslabení mohli hostia znížiť, keď sa do šance pred bránou dostal Mitch Heard, ale Krošelj výborne zasiahol. Vzápätí dostali hráči HC ’05 puk na opačnú stranu klziska a Matt Wilkins zblízka na dvakrát pridal svoj druhý presný zásah – 3:0.

Krátko po uplynutí polovice riadneho hracieho času mali Michalovce k dispozícii svoju prvú presilovku a Martin Bodák strelou z prvej od modrej znížil na 3:1. V nasledujúcich minútach sa skóre mohlo meniť pokojne ešte niekoľkokrát. Hráči HC ’05 sa naďalej aktívne tlačili do brány, ale na štvrtý gól to zatiaľ nestačilo. Pri gólovej príležitosti Mareka Valacha zas na opačnej strane klziska opäť čaroval Krošelj. Líškam sa napokon podarilo znížiť na 3:2 ešte pred druhou prestávkou, keď využili aj svoju druhú presilovku. Po strele Adama Drgoňa sa puk odrazil od zadného mantinelu k pravej žŕdke a za bránkovú čiaru ho stihol zasunúť Josh Wilkins.

Hneď v úvodných sekundách tretej 20-minútovky mohol dokonať comebcak Michaloviec bývalý hráč Banskej Bystrice Michal Kabáč, ktorý vletel do útočného a trafil konštrukciu Krošeljovej svätyne. O chvíľu neskôr sa úplne sám pred slovinským brankárom ocitol Kaspars Daugavinš, lenže minul bránu. Barani následne po prvýkrát v stretnutí, na tretí pokus, ubránili oslabenie.

Záverečné minúty poznačili viaceré vylúčenia a Dukla mala k dispozícii vyše minútovú presilovku štyroch proti trom a potom aj kratšiu vo variante päť na štyri. Valtonenovi zverenci si vytvorili tlak, ale keď bolo treba, domácich podržal Krošelj, ktorý si podľa štatistík webu SZĽH pripísal 39 úspešných zákrokov. Hosťom tak nezostávalo nič iné, ako odvolať brankára. Posledné slovo však mali hráči HC ’05, konkrétne ich najlepší strelec Turnbull, ktorý skóroval do prázdnej brány. Barani sa tak štyri kolá pred koncom základnej časti bodovo dotiahli na šiesty Zvolen. Do štvrťfinále play-off postúpi priamo práve prvých šesť celkov tabuľky.

Povedali po zápase

Raimo Helminen, tréner baranov: „Veľmi dôležité víťazstvo. V prvej tretine sme hrali naozaj dobre, našu hru, ale v druhej tretine sme začali faulovať. Potom sme začali strácať zápas, ale v tretej tretine sme bojovali. Stále sme však boli často vylučovaní. V ideálnom prípade by sme mali mať maximálne tri vylúčenia, potom sa ľahšie taký zápas vyhráva, najmä proti tak silným súperom. Ale vyhrali sme a v tejto fáze sezóny je každé víťazstvo veľmi dôležité.“

Ivan Ďatelinka, kapitán a obranca baranov o zápase: „Išli sme za bodmi od začiatku zápasu. Dali sme góly, vyhrávali sme 3:0. Potom sme sa trošku zľakli, dali nám dva góly v ich presilovkách. Do poslednej tretiny sme išli s tým, že to udržíme, čo sa nám aj podarilo. Potrebovali sme brať nejaké body. Nevyšlo nám to tri zápasy predtým, dnes sme do toho dali všetko.“

Ďatelinka o pokorení 500-zápasovej méty za HC ’05 : „Je to skvelé. Ja sa cítim v Bystrici ako doma, je to môj druhý domov. Som veľmi rád, že si ľudia na to spomenuli a dali mi takú poctu. Tisíc zápasov v extralige je blízko (v nedeľu proti Slovanu, pozn. red.), ale budeme sa o tom baviť, keď to príde. Ešte to nie je a uvidíme, či to príde.“

Gašper Krošelj, brankár baranov: „Sme veľmi šťastní, že po troch zlých zápasoch máme konečne tri body. Vedeli sme, že Michalovce sú dobrý tím, že vyhrávajú. Mali sme dobrý štart, a to bol kľúč k víťazstvu. Vypracovali sme si trojgólový náskok a na konci sme to vydržali. Možno aj Michalovce boli v závere už unavené. Gratulujem všetkým spoluhráčom, že to dnes pekne vybojovali. Cítil som sa super, hlava je na tom konečne lepšie po otrase mozgu. Keď sa cítim dobre, chcem pomôcť tímu čo najviac. Proti tým najlepším tímom je to vždy väčšia výzva. Proti Slovanu to bude tiež ťažký zápas, potrebujeme tri body. Tieto zápasy už berieme ako prípravu na play-off.“

Tomek Valtonen, tréner Michaloviec: „V prvej tretine sme strácali, Banská mala silný vstup do zápasu. Povedal by som, že sme neboli pripravení súperiť na tomto trochu menšom klzisku, keď ho porovnáme s ostatnými v extralige. Som spokojný s tým, ako sme hrali v druhej a tretej tretine. Veľa sme si toho vytvorili, mali sme šance. Zaostávali sme na vhadzovaniach. Ešte sme si to nespočítali, ale Banská vyhrala okolo 80 percent vhadzovaní. Potom sme museli naháňať puk. V presilovkách a oslabeniach je to veľmi dôležité. Mali sme dobrú sériu, ale každá séria raz skončí. Dnes bola Banská lepšia, ich brankár bol úžasný, a preto vyhrali.“

Martin Bodák, strelec prvého gólu Michaloviec: „Začali sme veľmi zle, boli sme nedôrazní a nehrali sme dobre. Potom sa to pomaly zdvihlo a doťahovali sme výsledok. Myslím si, že aspoň tú remízu sme si zaslúžili, ale za tú prvú tretinu ani veľmi nie. Presilovky nám celkom išli, ale chýbal tam ten jeden gól. Brankár súpera toho dosť pochytal, nebolo to len o náhode alebo o nás. Nie je to zas nejaká veľká vec, že sme teraz prehrali. Pôjdeme ďalej od zápasu k zápasu.“

Tipos extraliga – 46. kolo – piatok 23.02.2024, 17.30 h – Tipsport Aréna, B. Bystrica

HC ’05 Banská Bystrica – HK Dukla Ingema Michalovce 4:2 (2:0, 1:2, 1:0)

Góly a asistencie: 14. Wilkins (Turnbull), 17. Hora (Bíreš), 27. Wilkins (Nielsen, Vela), 59. Turnbull – 32. Bodák (Heard, Puliš), 39. J. Wilkins (Drgoň, Daugavinš). Presilovky: 1/3 – 2/5. Rozhodovali: Baluška, Fridrich – Valo, Knižka. Diváci: 2267.

Zostava HC ’05 Banská Bystrica: Krošelj (Rabčan) – Bačik, Luža, Hora, D. Stránský, Ďatelinka (C), Nielsen, Žabka – M. Wilkins, Vela, Turnbull – Matoušek (A), Bíreš (A), Výhonský – Faith, Langkow, Gašpar – Petriska, A. Stránský, Macek.
Tréner: R. Helminen.

Zostava HK Dukla Ingema Michalovce: Škorvánek (Glosár) – Bindulis, Bodák, Cibák, Drgoň, Korenčik, Michalčin – Santos, Newton, Daugavinš (C) – A. Varga, J. Wilkins, Heard – Puliš, Suja (A), M. Valach – Kabáč, Buc (A), Vašaš.

12 HC 19 Humenné 46 12 1 5 28 110:176 43

Nasledujúci zápas odohrajú hokejisti HC ’05 Banská Bystrica v nedeľu 25. februára od 17.00 h, keď sa predstavia na ľade HC Slovan Bratislava.