Hokejisti HC ’05 Banská Bystrica absolvovali v posledný júlový deň prvý spoločný zraz pred novou sezónou. Jednou z hlavných tém rozhovorov bola práve blížiaca sa príprava, ktorá sa však uskutoční v Brezne.

Vedenie spolu s vynoveným realizačným tímom privítalo v banskobystrickej kabíne takmer všetkých hráčov, chýbal iba kanadský rodák Troock, ktorý sa k mužstvu pripojí v priebehu niekoľkých dní. Podľa slov Michala Hudeca, ktorý počas leta zasadol na stoličku športového manažéra, má ísť o osobné záležitosti. Okrem Brandena Troocka však boli k dispozícii všetci hráči. „Káder sme poskladali v predstihu, aby sme mohli v tejto zostave začať sezónu. Myslím, že vekový priemer máme veľmi slušný. Najstarší útočník má, pokiaľ sa nemýlim, 28 rokov, čo sú ideálne roky. S trénerom sme sa bavili, že káder je veľmi slušne vyskladaný. Základ je v bráne, Robin Rahm má veľké kvality. Vždy keď som niekde pôsobil, brankár bol jedným z najdôležitejších aspektov. Škoda, že nie je hotová hala, aby sme boli doma a mali svoju šatňu. Takto musíme riešiť ešte presuny do Brezna. Verím však, že začiatkom septembra budeme doma a už to bude pokojnejšie,“ prezradil Hudec.

Práve nedávno skončený EYOF 2022 a pokračujúce práce na rekonštrukcii zimného štadióna majú za následok to, že „barani“ nájdu dočasné pôsobisko v neďalekom Brezne, s ktorým počas leta dotiahli vzájomnú spoluprácu. Momentálne totiž na bystrickom „zimáku“ doznieva spomínaný EYOF, okrem toho sa však budú musieť opäť osadiť mantinely a dokončujú sa práce na novom ozvučení a osvetlení. Podľa avizovaných informácií by malo dôjsť aj k osadeniu multimediálnej LED kocky a až po dokončení týchto prác bude možné pripravovať ľadovú plochu na hlavnej hale. „V Brezne strávime tri týždne, potom by sme sa už mohli vrátiť aspoň na našu béčkovú halu. Tam je však trochu problém, že je tam malá plocha a bude zrejme problém nacvičovať nejaké taktické veci. V Brezne však budeme mať vytvorené dobré podmienky, hráči budú trénovať dvojfázovo, ale všetko si odkrútia v jednom čase – dvakrát po 45 minút. Je tam výborná posilňovňa, takže odtiaľto sa len spoločne presunieme autobusom a tam všetko chalani zvládnu,“ povedal na margo najbližších týždňov športový manažér tímu Michal Hudec.

O niečo pozitívnejšie vnímal spomínané skutočnosti hlavný tréner tímu Antti Karhula.  „Nie je to tak hrozné, budeme sa tam aj nazad presúvať spoločne autobusom, čo dáva všetkým o čosi viac času a priestoru navzájom sa spoznať. Boli sme sa tam pozrieť ešte v pondelok a vyzerá to tam dobre, budeme sa tam môcť venovať všetkému čomu by sme sa venovali aj tu,“ povedal pre hc05.sk fínsky kormidelník.

Po jeho boku bude od novej sezóny stáť až dvojica nováčikov, ktorí počas leta doplnili realizačný tím. Okrem švédskeho trénera Robina Danielssona to bude aj Rudolf Jendek, ktorý na lavičke nahradí Ivana Droppu.  „Pocity sú výborné, teším sa na prácu, keďže pauza bola dlhá. Vidím dobrú skladbu tímu, sledoval som to už počas toho procesu ako sa to skladalo. Myslím si, že máme silný tím. Samozrejme, máme pred sebou veľa práce. Pocity sú však dobré, sú tam chlapci, ktorých poznáme a je to tím, na ktorom sa dá stavať. Čo sa týka rozdelenia úloh, teraz nastáva čas kedy budeme mať veľa príležitostí na to, aby sme si to rozdelili a lepšie sa navzájom spoznali,“ prezradil skúsený tréner, ktorý dlhé roky pôsobil najmä v bratislavskom Slovane, kde asistoval okrem iného aj Vladimírovi Országhovi, ešte počas pôsobenia belasých v KHL.

Spomedzi zástupcov hráčskeho kádra predstúpil pred novinárov navrátilec Rastislav Gašpar. Ten si už tradične spestril letnú prípravu hokejbalom a aj vďaka tomu sa cíti byť podľa jeho slov pripravený na začiatok sezóny. „Hokejbal bol základ, to tvrdím vždy, je to šport podobný hokeju. Chodil som aj na ľad, síce trochu neskôr, ale chodil som aj do posilňovne a na sezónu sa cítim byť pripravený. Verím, že ideme mať tie najvyššie ciele,“ povedal 27-ročný rodák spod Urpína, ktorý v minulosti pôsobil v Detve a v Slovane Bratislava.

Káder HC ’05 Banská Bystrica pred sezónou 2022/2023

Brankári: Robin Rahm, Filip Belányi, Matej Gajan

Obrancovia: Matej Bača, Patrik Bačik, Martin Bdžoch, Victor Björkung, Ivan Ďatelinka, Michal Ganz, Matúš Holenda, Jakub Lopejský, Patrik Luža, Adrián Zubák

Útočníci: Andrej Bíreš, Gilbert Gabor, Rastislav Gašpar, Dominik Jendek, Michal Kabáč, Kristof Kontos, Dominik Sojka, Dávid Šoltés, Jakub Sukeľ, Alex Tamáši, Branden Troock, Jakub Urbánek, Alex Výhonský

Realizačný tím HC ’05 Banská Bystrica pred sezónou 2022/2023

Hlavný tréner: Antti Karhula

Asistenti trénera: Tomáš Surový, Rudolf Jendek

Tréner brankárov: Robin Danielsson

Kondičný tréner: Juraj Havír

Skills coach: Branislav Bendík