Nový ročník najvyššej hokejovej súťaže Slovnaft extraligy sme odštartovali dnes na domácom ľade, na ktorom sme privítali hostí zo Žiliny. V zápase sme boli jednoznačne lepším tímom, zvíťaziť sa nám však nepodarilo.

HC ’05 Banská Bystrica – MsHK DOXXbet Žilina   2:3 (0:1, 2:0, 0:2)

Góly: 28. Hlinka (Bambúch), 35. Cebák (Šechný, Macejka) – 3. Smotrila (Klouda, Kopecký), 52. Rúfus, 56. Petruška (Pozník)

Zostavy tímov:

HC ’05 Banská Bystrica: Šimonovič – Kolba, Bambúch, Cebák, Cuník, Vizváry, Vantroba, Paľov, Kubka – Hudec, Hlinka, Sýkora – Bezák, Šechný, Macejka – Rumpel, Češík, Kútny – Tománek, Hamrák, Vartovník

MsHK DOXXbet Žilina: Laco – Kolarz, Nádašdi, Milovanovič, Pozník, Ďurkech, Dlouhý, Krčula, Rúfus – Kopecký, Klouda, Smotrila – Petruška, Palovčík, Stupka – Drevenák, Hreus, Kokavec – Hájnik, Horský, Valášek.

Novú sezónu sme nezačali najlepšie. Už v úvode štvrtej minúty sme inkasovali z hokejky Smotrilu. Vyrovnanie mal na hokejke Kútny, ktorý sa dostal až za obranu hostí, no Laca sa mu prekonať nepodarilo. Výborný zákrok predviedol v závere nášho oslabenia Šimonovič, ktorý zneškodnil nebezpečnú akciu Petruša. Následne dostal okamžite po vykorčuľovaní z trestnej lavice puk na svoju hokejku Sýkora, ktorému sa však hokejové pravidlo „nedáš-dostaneš“ potvrdiť nepodarilo. Aj v ďalšom našom oslabení mohli vlci zvýšiť na rozdiel dvoch gólov, opäť však zasahoval skúsený Šimonovič. Ďalší z našich pokusov vyrovnať prišiel v závere 17. minúty počas akcie Hamráka, ktorého pokus však Laco vyrazil na ochrannú sieť. Rovnaký hráč stihol do konca tretiny ohroziť Lacovú svätyňu ešte raz, no rovnako neuspel. Oba tímy sa tak po prvej 20-minútovke rozišli za stavu 0:1.

Hneď v úvode druhého dejstva zaujala Bambúchová strela, ktorá takmer so šťastím skončila v bráne. Následne sa na dvakrát pokúšal dobiť žilinskú bránu Šechný no ani jemu Laco nedovolil dostať puk za bránkovú čiaru. Niekoľko sľubných šancí mali aj Žilinčania, no rovnako zlyhali na spoľahlivom brankárovi. V 26. minúte mohol potešiť domácich fanúšikov Kútny, ktorého však nahrávka prekvapila a nedokázal tak adekvátne reagovať. Prvý banskobystrický gól tohto ročníka diváci videli až o minútu neskôr, v závere 27. minúty, kedy sa po obrovskej chybe žilinskej obrany presadil strelou z pravého kruhu Hlinka. Tlak baranov sa stupňoval a následne z neho padol druhý gól. V 35. minúte Lacovi pomedzi betóny prešla Cebákova strela. Vlkom zo Žiliny sa v druhej tretine veľmi nedarilo, ohroziť našu bránu dokázali len párkrát počas vlastnej presilovky. V druhej tretine sa tak skóre už viac nemenilo.

V úvode záverečnej časti hry vyskúšal Šimonovičovu pozornosť prudkou strelou Kopecký, no gól z toho nebol. Hosťom sa takmer podarilo vyrovnať v 45. minúte po tom, čo Kokavec obkorčuľoval bránu a pokúsil sa zakončiť. V pohotovosti musel byť aj Laco, na ktorého sa v dobrej pozícii rútil Macejka – toho však tiesnil hosťujúci obranca, a tak sa mu vyslať nebezpečnejší puk nepodarilo.  Po nepremenených šanciach sa Žilina predsa len tešila z vyrovnania, a to počas vlastného oslabenia v 52. minúte, kedy sa presadil strelou od modrej čiary Rúfus. Cestu za víťazstvom sme si komplikovali sami zbytočnými vylúčeniami. Aj napriek nim sme sa však takmer opäť tešili z gólu, Macejku však v čistej šanci vychytal zázračný Laco. Štyri a pol minúte pred koncom šokoval Petruška, ktorý po zisku puku obkorčuľoval bránu a z ľavého kruhu bekhendovým zakončením prekvapil Šimonoviča. Hneď na to sme dostali puk do brány hostí aj my, no gól pre postavenie hráča v bránkovisku neplatil. Záverečná hra  bez brankára nám už body nezachránila. Snahu našim nemožno uprieť, no množstvo nevyužitých šancí, viacero vylúčení a  chvíľková nepozornosť nám stáli v ceste za víťazstvom v prvom tohtosezónnom zápase.