Hokejisti HC ’05 Banská Bystrica v posledný januárový piatok zvíťazili za tri body na ľade HK Nitra, čím pridali druhú výhru v rade.

Barani otvorili skóre už po dvadsiatich sekundách. Petr Šenkeřík od modrej čiary nahodil na bránu a odrazený puk si našiel Matt Wilkins, ktorý z otočky skóroval, čím si dal darček k 33. narodeninám – 0:1. Domáci odpovedali už na konci 4. minúty, keď Patrick Newell prihral zľava pekne pred ľavú žŕdku brány baranov Brentovi Gatesovi, ktorý poľahky zasunul puk do odkrytej časti svätyne Gašpera Krošelja – 1:1. Hostia o pár minút neskôr ubránili prvé oslabenie a od polovice 12. minúty hrali po prvýkrát v početnej prevahe. Presilovku síce nevyužili, no mrzieť ich to nemuselo, keďže sekundu po jej konci si prinavrátili vedenie. David Stránský priťukol Patrikovi Bačikovi, ten vypálil a z dorážky sa presadil Ján Petriska – 1:2. Vo zvyšnom priebehu prvej tretiny sa zaskveli obaja gólmani. Krošelj zneškodnil strelu osamoteného Sahira Gilla z medzikružia a Libor Kašík zas nepustil za seba puk po samostatnom úniku Cartera Turnbulla.

Hráčom HC ’05 vyšiel aj vstup do druhej tretiny, keď v jej úvode David Stránský vystrelil z ľavej strany útočného pásma a Andrej Bíreš v predbránkovom priestore tečoval puk cez Kašíka – 1:3. Krátko nato hrali barani dve presilovke v krátkom slede, pričom v závere tej druhej mal gólovú príležitosť útočník domácich Miloš Bubela a Rastislav Gašpar posunul bránu, za čo dostal dvojminútový trest. Domáci v početnej prevahe znížili na 2:3, keď Robert Jackson vystrelil z pravého kruhu a zdalo sa, že puk tečovali za Krošelja jeho spoluhráči. Zverenci Raima Helminena však opäť dokázali odskočiť na dva góly. V 36. minúte sa o to postaral ich najlepší strelec Carter Turnbull, ktorý sa po pravom krídle dostal až pred Kašíka a prekonal ho strelou k bližšej žŕdke – 2:4. V závere prostrednej časti zvýšili na 2:5 Matt Wilkins, ktorý krátko po konci presilovej hry hostí pridal z dorážky svoj druhý presný zásah.

Tréner HK Nitra Antonín Stavjaňa reagoval zmenou na brankárskom poste, keď do tretej tretiny poslal namiesto Kašíka Samiho Aittokallia, ktorý neinkasoval. Nitrania v 46. minúte znížili na 3:5 po strele Alexa Cottona, ktorú ešte tečoval jeden z brániacich hráčov baranov. Domáci mali vo zvyšnom priebehu k dispozícii tri presilové hry, pričom tú tretiu hrali po vyššom treste pre Marcusa Velu od úvodu 58. minúty až do konca zápasu. Hokejisti Banskej Bystrica však tlak ustáli, a tak si spod Zobora odniesli tri body, čím pridali druhú výhru v rade.

Povedali po zápase pre prítomných zásptucov médií (zdroj: hc05.sk)

Raimo Helminen, tréner baranov: „Bol to samozrejme ťažký zápas, no naši hráči sa v ňom nestratili a odviedli dobrú prácu. Streliť päť gólov na ľade súpera je pomerne dosť, nie je to vôbec jednoduché, zvlášť tu v tomto prostredí a proti súperovi ako je Nitra. Naši hráči zahrali dobre a veľkou mierou prispeli k tejto výhre, z ktorej máme obrovskú radosť. Bolo to náročné, domácim to v poslednej dobe išlo. Zásluhu na našej výhre však má aj Krošelj, ktorý bol dnes bezpochyby skvelý.“

Matt Wilkins, narodeninový oslávenec a dvojgólový strelec: „Nie je jednoduché prísť sem hrať, no mám pocit, že sme odviedli dobrú prácu. Samozrejme, dopomohol k tomu skvelý štart do stretnutia a gól hneď v prvom striedaní. V niektorých častiach defenzívy to ešte haprovalo, no v konečnom dôsledku to bolo z našej strany skvelé tímové víťazstvo.“

Tipos extraliga – 39. kolo – piatok 26.01.2024, 18.00 h – Tipsport Aréna, Nitra

HK Nitra – HC ’05 Banská Bystrica 3:5 (1:2, 1:3, 1:0)

Góly a asistencie: 4. Gates (Newell, Jackson), 27. Jackson (Gates, Buček), 46. Cotton (Hrnka, Valent) – 1. Wilkins (Šenkeřík), 14. Petriska (D. Stránský, Bačik), 22. Bíreš (D. Stránský, Hora), 36. Turnbull, 39. Wilkins (Vela, Turnbull). Rozhodovali: T. Orolin, Štefik – Kacej, D. Konc ml.. Diváci: 2 854.

Zostava HK Nitra: Kašík (Aittokallio) – Mezei (C), Cotton, Gajdoš, Bača, Stacha, Vitaloš, P. Valent, Ridzoň – Buček (A), Gill, Bubela – Jackson, Gates, Newell – Okoličány, Čederle, Lacka – Bajtek, Pobežal, Hrnka (A).
Tréner: A. Stavjaňa.

Zostava HC ’05 Banská Bystrica: Krošelj (Belányi) – Bačik (A), Šenkeřík, Hora, D. Stránský, Ďatelinka (C), Luža, Žabka – Wilkins, Vela, Turnbull – Gašpar, Bíreš, Matoušek (A) – Petriska, Langkow, Faith – Macek, A. Stránský, Výhonský.

12 HC 19 Humenné 39 12 1 4 22 97:143 42

Hokejisti HC ’05 Banská Bystrica odohrajú nasledujúci zápas v nedeľu 28. januára od 17.00 h, keď sa predstavia na ľade HK Dukla Trenčín.