Banská Bystrica sa stane dejiskom jedinečného a jediného koncertu v rámci Slovenska. Do banskobystrickej Záhrady zavíta 2. septembra belgická diva, dcéra medzinárodne uznávaného skladateľa a speváka Chrisa Whitleyho, Trixie Whitley.

Trixie sa na scéne po prvýkrát objavila už vo svojich troch rokoch, kedy vystúpila na pódiu po boku svojho otca Chrisa. Nezostala však v jeho tieni a vydala sa vlastnou cestou. Vo svojich desiatich rokoch sa začala učiť na bicie a v jedenástich rokoch sa stala najmladšou DJ-kou v Belgicku s dosahom na undergroundovú elektronickú scénu, free jazz, ambient a hip-hop na rôznych party a v múzeách moderného umenia. Ako tínedžerka bola súčasťou európskeho turné rôznych avantgardných divadelných a tanečných skupín (vrátane Les Ballets C de la B, so Sidi Larbi Cherkaoui).

trixie whitley

Počas tohto obdobia si obľúbila punk rockovú nonkonformistickú a “D.I.Y.” morálku, ktorá prestupovala jej nebojácne prepájanie žánrov a odvážne životné voľby. Trixie zanechala strednú školu a ako sedemnásťročná začala pracovať ako predavačka burgrov, no stále sa venovala svojej hudbe. Malo to svoje výsledky. Všimol si ju svetoznámy producent Daniel Lanois, ktorý produkoval ikonické nahrávky U2, Boba Dylana, Petra Gabriela či Neila Younga. Dosadil ju ako frontmanku do vlastnej kapely, Black Dub, v ktorej hrali bubeník Brian Blade a legendárny basgistarista z New Orleans Daryl Johnson.

Od roku 2013 sa z Trixie stala podmanivá sólo umelkyňa s tromi EP a dvomi albumami vo svojom repertoári. Fourth Corner, jej dlhohrajúci debut, získal uznanie medzi inými tiež od magazínov MOJO, Interview, ELLE, Vogue, Relix, The Village Voice, NPR či The New York Times.

[youtube 1nEnenji0PI 640 390]

Jej najnovší album Porta Bohemica však priniesol úplnú zmenu. “Chcela som, aby ľudia začali premýšľať a precítili v mojej hudbe niečo úprimné a emociálne celistvé – niečo, čo vychádza z absolútnej prítomnosti v tvorivom momente,” vyjadrila sa Trixie Whitley.

Koncert tejto jedinečnej umelkyne si môžete vychutnať v banskobystrickom centre nezávislej kultúry Záhrada, 2. septembra 2016. Vstupenky sú v dostupné v predpredaji za 15€, na mieste si ich budete môcť kúpiť za 20€ – kapacita je však obmedzená na 350 ľudí.

Viac informácii nájdete na Facebooku.