Plaváreň Štiavničky bude už 5. a 6. novembra hostiť 5. ročník medzinárodných plaveckých pretekov Banskobystrický pohár 2011. Organizátorom z Plaveckého oddielu KTV UMB sa podarilo zahrnúť preteky do oficiálneho kalendára Európskej plaveckej federácie a aj vďaka tomu budú pre pretekárov ďalšou z možností získať oficiálnu miestenku na budúcoročné Olympijské hry do Londýna. Tento fakt pod Urpín priláka viacero špičkových pretekárov celkovo z ôsmych krajín.

Konkrétne z celého Slovenska, ale aj z Holandska, Rumunska, Maďarska, Srbska, Bosny a Hercegoviny, Čiech, Chorvátska. Zatiaľ je prihlásených celkovo 184 pretekárov z 28 plaveckých oddielov a klubov. Súťažiť sa bude v štyroch vekových kategóriách, pričom hlavnú cenu získajú pretekári, ktorí dosiahnu najvyšší bodový výkon podľa bodovacích tabuliek Svetovej plaveckej federácie FINA.

V Banskej Bystrici sa napríklad predstavia holandské olympijské víťazky a majsterky sveta zo štafety na 400 metrov Marleen Veldhuis a Ranomi Kromowidjojo. Rovnako z Holandska príde aj bronzová pretekárka z uplynulých majstrovstiev sveta v Šanghaji na 200 metrov znak Sharon van Rouwendaal. Okrem nich sa však predstavia aj aj viacerí medailisti a účastníci z vrcholných svetových a európskych šampionátov a reprezentanti SR v kategórii seniorov aj juniorov.

Športový program začne v sobotu 5. novembra 2011 o 14:00 h. slávnostným otvorením pretekov a pokračuje v nedeľu 6. novembra 2011 od 09:00 h.