Päťdesiate výročie okupácie Československa vojskami Varšavskej zmluvy sa blíži. Pri tejto príležitosti odhalíme v utorok, 21. augusta 2018 o 15:00 hod. pred štúdiom RTVS v Banskej Bystrici pamätnú tabuľu.

Zdeno Oravec, Fedor Mikovič, Hana Kútiková, Štefan Ivančík a Vladimír Lehoťan v banskobystrickom rozhlasovom štúdiu v auguste 1968.

Pamätná tabuľa bude venovaná pôsobeniu banskobystrického rozhlasového štúdia počas augustových udalostí v roku 1968. Zhotoviteľom je mesto Banská Bystrica.

Jednou z najvýznamnejších úloh rozhlasu v lete 1968 bolo upokojovať obyvateľov, aby nedochádzalo k zbytočným provokáciám a krviprelievaniu. Pamätná tabuľa je určená predovšetkým pracovníkom, ktorí sa napriek riziku aktívne zapojili do vysielania v prvých dňoch okupácie. Vďaka nim sa k verejnosti dostávali aktuálne a pravdivé informácie.

„Teší ma dlhodobá spolupráca s banskobystrickým štúdiom RTVS a som rád, že po tabuli venovanej počiatkom rozhlasového vysielania z mesta pod Urpínom na budove BBSK, ktorú sme odhalili v septembri 2017, príde na rad ďalšia. Dôležité historické udalosti si musíme pripomínať a verím, že spomienky v tejto forme budú symbolom pre mladých i starších Banskobystričanov,“ uviedol primátor mesta Ján Nosko.

Krajové štúdio Československého rozhlasu Banská Bystrica vysielalo na území Slovenska v prvý deň okupácie ako jediné. Bratislavské štúdio obsadili vojská hneď ráno a približne v rovnakom čase prestali vysielať aj Košice. Banskobystrické štúdio obsadili sovietski okupanti tesne pred polnocou 21. augusta, teda až 24 hodín od začiatku okupácie. V nasledujúcich dňoch „rozhlasáci“ vysielali naďalej, a to z utajených provizórnych pracovísk. Do budovy Krajového štúdia v Banskej Bystrici sa vysielanie vrátilo 2. septembra.

„Odhalením pamätnej tabule vzdávame hold všetkým rozhlasovým pracovníkom, ale aj tým, ktorí im v roku 1968 pomáhali a riskovali životy i kariéru. Pri tejto príležitosti si chceme pripomenúť ich odvahu. Naša úcta patrí predovšetkým tým, ktorí za svoje angažovanie v augustovom vysielaní zaplatili krutú daň v časoch normalizácie. Verím, že odhalenie pamätnej tabule a spomienkové programy, ktoré sme v banskobystrickom štúdiu pripravili sú aspoň malou náplasťou na traumy, ktoré museli prežiť. Je obrovský záväzok a povinnosť generácie súčasných rozhlasových a televíznych tvorcov pokračovať v zápase za demokraciu, ľudské práva a hľadanie pravdy,“ hovorí Miroslav Debnár, riaditeľ Štúdia RTVS Banská Bystrica.

Slávnostný akt odhalenia pamätnej tabule sa uskutoční za účasti žijúcich protagonistov augustových udalostí a ich rodinných príslušníkov. V priamom prenose ho odvysiela Rádio Regina Stred.

Okupanti nevedeli nájsť v auguste 1968 banskobystrický rozhlas