Pekné počasie a veľa zábavy v pohybe sľubuje už tento víkend jubilejný piaty ročník Banskobystrického maratónu. Tretí najväčší mestský maratón na Slovensku je špecifický nielen najčlenitejšou traťou, ale i inovatívnym prístupom.

Plagaty - Banskobystricky maraton 2016 - 31.08.2016

Organizátori pripravili pre bežcov a návštevníkov mnoho noviniek. Po prvý raz  v histórii podujatia bude na trati kompletná výluka dopravy. Svojich 21 kilometrov už tradične odbehne aj primátor Európskeho mesta športu Ján Nosko. Zážitkom a svetovým unikátom bude trojčlenná štafeta, Majstrovstvá sveta v polmaratóne naboso i Majstrovstvá Slovenska v maratóne mužov a žien. Návštevníci mesta pod Urpínom sa môžu tešiť na večerné koncerty. Na Námestí SNP nebudú chýbať atrakcie pre deti, pasta party pre maratóncov i maratónske Expo.

V sobotu 3. septembra odštartuje Minimaratón v rôznych kategóriách. „Spolu s najmenšími športovcami Minimaratónu bude ďalšou hviezdou programu olympijský víťaz z Ria v chôdzi na 50 km Matej Tóth. S najcennejšou medailou spod piatich kruhov a nenapodobiteľným úsmevom zavíta medzi rodiny s deťmi v sobotu popoludní o 13-tej hodine. V nedeľu 4. septembra vyrazia na trať účastníci hlavných seniorských kategórií. Slovenská bežecká elita si zmeria sily s medzinárodnou konkurenciou, zastúpenie budú mať i rýchlonohí bežci z čierneho kontinentu,“ hovorí organizátor Peter Fabok.

Banskobystričania musia počas nadchádzajúceho víkendu počítať s viacerými dopravnými obmedzeniami. Od 8.00 hod do 14.00 hod bude úplne uzavretá Sládkovičova ulica, príjazdová cesta z Pršianskej terasy, Fortnička či Mestský park. „Najmä z bezpečnostných a kapacitných dôvodov bude celý 21-kilometrový okruh úplne bez motorovej dopravy. To znamená celkovú uzáveru na trati a zároveň viac uzavretých ciest. Som presvedčený, že tento model je lepší, s oveľa priaznivejším dopadom na obyvateľov mesta a ich možností,“ dopĺňa organizátor Miroslav Štrba.

Na štart sa aj tento rok postaví primátor mesta Ján Nosko, aby sa pokúsil vylepšiť svoj minuloročný čas 2:16:29 v kategórii polmaratónu. „Aj keď trať nášho maratónu patrí medzi najťažšie na Slovensku, som presvedčený, že účasť bude masová. Podujatie má v Banskej Bystrici päťročnú tradíciu a zapadá do konceptu Európskeho mesta športu, ktorým budeme v roku 2017. Teší ma, že sa k maratónu pridávajú čoraz vo väčšom počte aj znevýhodnené skupiny ľudí. Vyzývam všetkých Banskobystričanov, aby prišli povzbudzovať bežcov do ulíc a užili si jedinečnú atmosféru podujatia,“ hovorí primátor Ján Nosko.

Program a registráciu online nájdete na oficiálnej stránke banskobystrického maratónu a na FB stránkach podujatia. Ako vyzeral minuloročný Banskobystrický maratón si môžete pozrieť tu. Dopravné obmedzenia nájdete na fotke pod článkom.