Už po štvrtýkrát sa bežci vydali do ulíc Banskej Bystrice zdolávať maratónsku i polmaratónsku trať či štafetu. V hlavných kategóriách napokon štartovalo celkom 1252 pretekárov z až dvanástich krajín.

Banskobystricky maraton Banska Bystrica 2015 | REGIONAL MEDIA, s.r.o.Po sobotňajších detských behoch, sa v nedeľu ráno banskobystrické námestie zaplnilo bežcami, ktorých čakala výrazne náročnejšia výzva. Náročná maratónska trať v zvlnenom teréne mesta pod Urpínom. Organizátorom sa prihlásil rekordný počet až 1323 bežcov, pričom na štart sa ich napokon v skutočnosti postavilo o niečo menej.

V hlavnej mužskej kategórii sa opäť, rovnako ako v uplynulých troch ročníkoch, z víťazstva radoval reprezentant maďarského Benedek teamu. Tentokrát to bol Keňan Joel Maina Mwangi, ktorý 42 kilometrov a 195 metrov dlhú trasu ulicami mesta zabehol za 2 hodiny 29 minút aj 30 sekúnd. Výrazne tak zaostal za rekordom tunajšieho maratónu z roku 2012, kedy rovnako Keňan v službách Benedek teamu Elisha Kiprotich Sawe zabehol tunajší pretek za 2:15:52. Prvým Slovákom v cieli bol domáci pretekár VŠC Dukla Dušan Krajčovič, ktorý s časom 2:45:46 prišiel do cieľa na štvrtom mieste.

Rekord padol v ženskej kategórii, kde v predošlých ročníkoch vždy dominovala Chorvátka Marija Vrajičová a najlepší čas pritom zabehla v roku 2012, keď Banskobystrický maratón zabehla za 2:53:56. Tento rok sa pretekov nezúčastnila a preteky bezkonkurenčne vyhrala Rumunka Daniella Elena Cirlan v službách úspešného Benedek teamu. Ženský rekord tunajšieho maratónu vylepšila na čas 2:52:52. V maratónskych kategóriách štartovalo celkom 115 pretekárov.

Banskobystricky maraton Banska Bystrica 2015 | REGIONAL MEDIA, s.r.o.Polmaratónsku trať zabehol najrýchlejšie spomedzi 549 účastníkov, v čase 1:07:33, Keňan Henry Kemboi. Medzi ženami zvíťazila jeho krajanka Kipkurui Gladys Biwott v čase 1:18:37. Obaja sa v Banskej Bystrici predstavili v drese Benedek teamu.

Najbohatšie zastúpenie pretekárov mali štafety, kde sa predstavilo celkom 147 štvorčlenných tímov zložených či už z kamarátov, kolegov či spolužiakov, medzi ktorými nechýbali ani známi športovci či osobnosti verejného a kultúrneho života mesta.

Primátor Ján Nosko si dokonca zabehol polmaratónsku trať, pričom s časom 2:16:29 sa zaradil na záverečnú stranu výsledkovej listiny, no o skoro minútu vylepšil svoj minuloročný čas. Bol tiež rýchlejší ako jeho predchodca Peter Gogola, ktorý si rovnako dlhú trať zabehol v roku 2012, vtedy časom 2:34:41.