Banskobystrický samosprávny kraj v spolupráci s primátormi vytypoval doposiaľ desiatku lokalít pre zriadenie očkovacích centier s kapacitou minimálne 500 zaočkovaných proti ochoreniu Covid-19 denne. Tie majú vzniknúť v kultúrnych strediskách, športových halách či telocvičniach škôl a urýchliť očkovanie širokej verejnosti.

„Sme pripravení, potrebujeme len zelenú od ministerstva zdravotníctva pre náš plán a doriešenie systému registrácie záujemcov o očkovanie,“ odkázali na dnešnom tlačovom brífingu zástupcovia Banskobystrického samosprávneho kraja (BBSK) spolu s primátormi miest.

„Tak, ako vláde pomáhajú samosprávy s testovaním, rovnako vláda bez nás nezvládne očkovanie. A ak zvládne, tak oveľa pomalšie a komplikovanejšie. Rozhodli sme sa preto priložiť ruku k dielu. V piatok Európska lieková agentúra schválila použitie ďalšej vakcíny, od spoločnosti AstraZeneca a Oxfordskej univerzity, čo by malo znamenať, že prísun vakcín sa v najbližších týždňoch významne zrýchli. Náš cieľ je jasný – nezostať zaskočení a urobiť všetko pre to, aby proces očkovania prebiehal hladko, ale najmä rýchlo,“ povedal podpredseda BBSK Ondrej Lunter.

Na štvrtkovom rokovaní s ministerstvom zdravotníctva sa samosprávne kraje dohodli, že v spolupráci so samosprávami a poskytovateľmi zdravotnej starostlivosti prinesú konkrétne návrhy a zabezpečia kompletnú logistickú prípravu. Zodpovednosťou ministerstva zostane zabezpečiť dodávku vakcín a registráciu záujemcov o očkovanie.

Ministerstvo takýto návrh privítalo. O tom, či ministerstvo deleguje aj celý proces koordinácie vakcinácie na župy, sa rozhodne počas pondelka.

Očkovanie vie BBSK spustiť do mesiaca

V spolupráci s regionálnymi samosprávami má kraj už v tejto chvíli vytypovanú desiatku konkrétnych miest pre zriadenie očkovacích centier, tento týždeň prebehnú ich obhliadky. V tejto chvíli už bežia tiež prípravné práce na vybavenie priestorov do štandardu požadovaného pre očkovacie centrum. Očkovať by sa malo v športových halách, kultúrnych strediskách či telocvičniach, ktoré spĺňajú priestorové požiadavky i požiadavku na oddelený vchod a východ.

„Keď si spolu so zástupcami lekárov a odbornej verejnosti potvrdíme priamo na mieste, že tieto priestory sú pre očkovanie vhodné, vieme ich sprevádzkovať najneskôr do konca februára. Hráme o každý jeden deň. Pretože každý jeden deň, keď deti nie sú v školách je zbytočný, každý jeden deň zatvorenej ekonomiky nás stojí 20 miliónov eur a každý jeden zbytočne stratený život je tragédiou, ktorej chceme zabrániť,“ doplnil Ondrej Lunter.

Len týchto desať miest podľa jeho slov navýši dnešnú očkovaciu kapacitu v kraji minimálne o 5000 ľudí denne. Očkovanie bude zároveň bližšie ku všetkým záujemcom, ktorí tak nebudú musieť podstupovať zbytočné riziko pri cestovaní a zhromažďovaní sa v čakárňach. Dnes sa v kraji totiž očkuje len na šiestich miestach, každé z nich v priemere denne vybaví 250 záujemcov.

Dostupné pre všetkých

Cieľom kraja je v prvej vlne sprevádzkovať očkovacie centrum s kapacitou aspoň 500 ľudí denne v každom spádovom okresnom meste. V ďalších obdobiach majú prísť na rad zvyšné mestá v kraji. V tejto chvíli prejavili záujem o zriadenie očkovacieho centra okrem spádových okresných miest aj mestá Hriňová, Fiľakovo, Jelšava, Hnúšťa a Tornaľa.

Krajskú očkovaciu stratégiu predstavila župa pred dvomi týždňami, odvtedy sa jej podarilo zabezpečiť 25 očkovacích tímov aj predbežne vyriešiť skladovanie vakcín, ktoré si vyžadujú uchovávanie pri teplotách až -90 stupňov Celzia.

Úlohou VÚC v spolupráci s mestami je zabezpečiť dostatočne veľké priestory pre očkovanie veľkého množstva ľudí v plnej výbave, vrátane prístupu na internet pre plynulú evidenciu zaočkovaných ľudí. Priebeh samotného očkovania budú zabezpečovať oslovení prevádzkovatelia zdravotnej starostlivosti – z radov ambulantných lekárov, polikliník, prípadne iní poskytovatelia. Očkovacie úkony budú hradené zo zdravotného poistenia.

Aktuálne prichádza BBSK so zoznamom pre vznik veľkokapacitných očkovacích centier, pre ktoré boli v tejto chvíli vytypované nasledovné priestory. Ďalšie miesta v spádových oblastiach budú doplnené v priebehu najbližších dní.

Spádové okresné mestá:

 • Banská Bystrica – bývalá SOŠ na Komenského ulici (na Kačici)
 • Poltár – Poliklinika Poltár, prípadne budova Spojenej školy Poltár
 • Veľký Krtíš – Športová hala
 • Lučenec – SOŠ hotelových služieb a dopravy
 • Žiar nad Hronom – Okresný súd (2. poschodie)
 • Detva – Mestská športová hala, Kultúrne centrum, časť Komunitného centra
 • Rimavská Sobota – SOŠ obchodu a služieb (telocvičňa)
 • Zvolen – Jedáleň spoločnosti Doprastav, Hronská 1
 • Revúca – telocvičňa býv. 1. slovenského literárneho gymnázia

Ďalšie mestá:

 • Hriňová – Mestské kultúrne stredisko
 • Jelšava – Mestský dom kultúry
 • Fiľakovo – Základná škola Fiľakovo (telocvičňa)
 • Hnúšťa – Mestská športová hala
 • Tornaľa – Klub dôchodcov