Banskobystrická plavecká 24-hodinovka napíše na sklonku roka už svoj 27. ročník. Podujatie odštartuje na plavárni na Štiavničkách v pondelok 29. decembra o 12.00 h a potrvá nepretržite 24 hodín. Návštevníci budú môcť počas jeho trvania využiť 1,5-hodinový vstup zdarma a každý, kto odpláva symbolických 100 metrov pre zdravie, získa diplom s darčekom.

Podujatie vzniklo v roku 1994 ako športovo-pretekárske s cieľom odplávať štafetovým spôsobom za 24 hodín čo najviac metrov. Impulz vtedy vyšiel od Milana Záborského, vtedajšieho trénera a predsedu plaveckého klubu TJ Dukla Banská Bystrica. Neskôr sa doň mohla zapojiť aj široká verejnosť.

„Spolu s Jánom Chladným a Vladimírom Hudecom sme v roku 1997 organizáciu podujatia preniesli na pôdu mestského úradu. Vďaka tomu sme ho sprístupnili všetkým záujemcom o plávanie prenajatím celej plavárne. Myšlienka preplávať 100 metrov a umožniť verejnosti bezplatný vstup platí dodnes,“ priblížil Jozef Ivan, bývalý aktívny športovec a dlhoročný športový redaktor.

Návštevnícky rekord padol v minulom roku, keď plaváreň počas podujatia navštívilo 3 212 ľudí a 100 metrov pre zdravie odplávalo 2 299 účastníkov. Najstarší plavec mal 90 rokov, najstaršia plavkyňa 87 rokov. Najrýchlejší čas dosiahol 19-ročný Banskobystričan Jakub Dolinský (0:56,36), ženský rekord patrí 14-ročnej Sophii Jaďuďovej z Bratislavy (1:05,37). Podujatie má už dlhodobo aj medzinárodný rozmer, keďže medzi účastníkmi nechýbali návštevníci z viacerých európskych krajín i z Kanady či Kolumbie.

Tohtoročná plavecká 24-hodinovka bude spojená aj s rekordnými pokusmi. Úvodných 100 metrov pod vodou na jeden nádych zapláva rodený Banskobystričan Matej Majling, držiteľ viacerých slovenských rekordov v bazénových disciplínach freedivingu. „Jeho osobné maximum v statickej apnoe je 7 minút a 19 sekúnd. Pred tromi týždňami bol súčasťou štafety elitných freediverov, ktorá sa postarala o Guinessov svetový rekord, keď počas 24 hodín zaplávali spolu 98 kilometrov pod vodou,“ uviedla vedúca oddelenia športu Mestského úradu v Banskej Bystrici Jana Bajnoková.

Počas noci z 29. na 30. decembra sa o ďalší výnimočný výkon pokúsi ultrabežec Filip Guzma, ktorý sa pokúsi o kontinuálne plávanie v dĺžke 21,1 kilometra. Symbolicky tak zdolá plavecký „polmaratón“ v bazéne, kde sa ako 18-ročný naučil plávať.

Posledné športové podujatie roka v Banskej Bystrici slávnostne otvorí o 12.00 h primátor mesta Ján Nosko.